YAZARLAR

Bu şeb tulû-ı safâ-bahş-ı âfitâba kadar

Zemîne nûr yağar âsumân-ı bâlâdan

Gelir sımâhına her cezbedâr-ı îmânın

Nidâ-yı rahmet-i Hallâk Arş-ı A’lâ’dan

***

Ne mutlu ki, 26 Receb’i 27 Receb‘e bağlayan gece, “Mi’râc Kandili”dir.

Hz. Peygamber, 52 yaşında Receb

ayının 27. gecesinde Mekke’den Kudüs’e ve oradan göklere götürülüp getirildi. Önemli yolculuk Mi’râc olarak nitelenmektedir.

Bu gecede çok tövbe ve istiğfâr etmeli, Allahü teâlâya münâcât, tazarru’ ve niyâzda bulunmalı, yalvarıp yakarmalıdır.
Mi’râc, hem ruh, hem beden ile olmuştur. Allahü teâlâ dilediğini tez hareket ettirmeye kadir ve muktedirdir;

Kulumu gece Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya götürdüm.

■ Buna inanmayan ise, bid’at ehli ve fâsık olur. Mi’râcın uyanık iken ve cesed ile olduğunu, Eshâb-ı kirâmın, Tâbiînin, hadîs âlimlerinin, fıkıh âlimlerinin ve kelâm âlimlerinin çoğunluğu haber vermişlerdir.

■ Mi’râc çok kez olmuştu. Bunlardan biri uyanık iken ve cesed ile idi. Ötekiler yalnız rûh ile idi. Hazret-i Âişe, rüyâda rûh ile olan mi’râclardan birini haber vermektedir. Onun haberi, uyanık iken ceset ile olan Mi’râcın yok olduğunu göstermez.

■ Peygamberlerin rüyaları vahiydir. Bunlarda şüphe etmeye yol yoktur. Gözleri kapalı iken, mübârek kalpleri uyanıktır. Önceden rûh ile olan mi’râclar, cesed ile olacak mi’râca hâzırlamak için idi.

■ Müşrikler, mi’râca inanmadıkları ve imtihân ederek Mescid-i Aksâ’dan bilgi istedikleri için, İsrâ sûresinde, Mescid-i Aksâ’ya kadar götürüldüğü açıkça bildirildi. Bu sûrede; “âyetlerimi göstermek için götürdüm” diye vurgu yapılması göklere çıkarıldığını gösteriyor;

■ Sana gösterdiğimiz rü’yâyı insanlara fitne yaptık.

Din bilginlerinin çoğu rüyâ sözcüğünün uyanık iken gece görmek için kullanıldığını bildirdi. Mi’râc hadîs-i şerifini Eshâb-ı kirâmdan çoğu haber vermiştir. Bu hadis-i şerif, Buhârî ve Müslimde uzun yazılıdır.


Mi’râc gecesiyle ilgili kimi hadisler;
■Mi’râc gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.
■ Mi’râc gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime kan aldırmayı tavsiye etti.

■ Hz. Muhammed’e en onurlu ihsanlarıdan birinin de, Onu Mi’râca çıkarmasıdır. Bu mucizeyi ondan başka hiçbir Peygambere vermemiştir. Hz. Muhammed, Mekke’den Mescid-i Aksâ’ya götürüldüğü, Kur’ân’da açıkça bildiriliyor. İnanmayan kâfir olur. Peygamber Efendimiz, Mi’râc gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluğu gördü. Biçtiği ürün yeniden eski hâline dönüyordu. Bunların kim olduğunu sorulunca Cebrâîl aleyhisselâm, şunları söyledi;

■ Bunlar Allah yolunda cihat edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir. Harcadıklarının yerine yenisi verilir.

■ Miraç gecesi iyi amel işleyen için, yüz yıllık takdirname vardır.

BİR DAMLA:

Yine diller deme geldi şükranla bu gece
Esti bad-ı saba revh u reyhanla bu gece
Bu gece kullara haktan ihsanlar ulaştı
Köpürdü gönüller feyz-i yezdanla bu gece,

Sığındık öbek öbek dergâhına dildârın
Geldi mücrimlerin affına ferman bu gece.
Cem oldu bütün ruy-i siyah ne kadar varsa
İndi ruhlarına rahmet-i rahman bu gece.

> Yeni Meram >Yazarlar > MİRAÇ GECESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.