Torku Jelifest

Meyve ve sebzeler dondu! Fiyatlar artabilir

  • Giriş Tarihi: 14.02.2020 8:29
  • Güncelleme Tarihi: 11:44
Meyve ve sebzeler dondu! Fiyatlar artabilir

Soğuk havaların etkili olması nedeniyle meyve ve sebzeler dondu. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç ve Konya sebze ve meyve hali esnafları don olayının ciddi derecede yara açtığını dile getirdi

Mutlu Akü

ÜLKE genelinde geçtiğimiz günlerde etkili olan soğuk hava meyve ve sebzelerin donmasına neden oldu. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Adnan Pirinç ve hal esnafı don olayı nedeniyle yeni mahsullerin piyasaya girişinin yaklaşık 30-40 gün civarında gecikeceğini söyleyerek, “Don olayları baya ciddi yara açtı. Özellikle önümüzdeki süreçte havalar iyileştiği zaman bunun kokusu ortaya çıkacak. Özelikle narenciye de sorun bekleniyor. 20 Nisan gibi piyasaya girmesi gereken ürünler, 20 Mayıs gibi girecek” dedi. Ayrıca Çin’de yaşanan Koronavirüs nedeniyle, ihracatların Türkiye’ye yönelebileceğini söyleyen Başkan Pirinç, “İhracata ne derecede cevap verebileceğimizi bilemiyoruz. Rusya, Türkiye’den yüzde 15 civarında ürün alırken yüzde 85 oranında da Çin’den ürün alıyordu. Biz daha çok Batı yönüne ürün gönderiyorduk. Şuan için talep haddinden fazla ama biz buna hazır mıyız? Bu tür durumları yaşamamak için kendi sistemimizi artık ayarlamamız gerek” dedi.

“SON YAŞANAN DON OLAYLARI CİDDİ YARA AÇTI.”

Özellikle son günlerde yaşanan soğuk hava nedeniyle, meyve ve sebzelerin ciddi derecede etkilendiğini dile getiren Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç, sözlerine şu şekilde devam etti; “Hava muhalefeti ile birebir olarak orantılıyız. Bugünkü üretim modelimiz akıllı seralar olmadığı için hava ile birebir orantılıdır. Son don olayları baya ciddi yara açtı. Özellikle önümüzdeki süreçte havalar iyileştiği zaman bunun kokusu ortaya çıkacak. Özelikle narenciye de sorun bekleniyor. Don olayı yeni mahsulün piyasaya girişini de yaklaşık 30-40 gün civarında geciktirecek. 20 Nisan gibi piyasaya girmesi gereken ürünler, 20 Mayıs gibi girecek. Depolardaki ürünleri de eğer bozulmadan muhafaza edebilirsek çok fiyat yükselişinin olacağını düşünmüyorum. Limon’da zaten bir azlık vardı yani rekoltesi düşük bu yıl. Her zaman 3-5 TL arasında değişti. Eğer dondan etkilenirse depolanan yatak limonlarının fiyatları yüksek olur. Sebze ve meyvede belli bir süre etkilenecektir ama çabuk toparlar. Seralarda da don yaşandığı için fiyatlar da çok az bir artış meydana geldi.”


“İHRACATA NE DERECEDE CEVAP VEREBİLECEĞİMİZİ BİLEMİYORUZ”

Çin’de yaşanan Koronavirüs olayı nedeniyle ihracatların Türkiye’ye yönelebileceğini söyleyen Başkan Pirinç, “Çin’de yaşanan Koronavirüs olayı dengeleri ciddi manada bozdu. Bunu üzülsek mi yoksa sevinsek mi… Bilemedik. Biz ihracata ne derecede cevap verebileceğimizi bilemiyoruz. Rusya, Türkiye’den yüzde 15 civarında ürün alırken yüzde 85 oranında da Çin’den ürün alıyordu. Biz daha çok Batı yönüne ürün gönderiyorduk. Şuan için talep haddinden fazla ama biz buna hazır mıyız… Bu tür durumları yaşamamak için kendi sistemimizi artık ayarlamamız gerek. Sıradan ihracat ve üretim yapmamamız lazım. Devletimizden ricamız; planlı üretime geçilmesi. Altyapısı güçlü olan hal pazarlarının artık oluşması gerek. Haller borsa niteliğinde olmalı. Fiyatlar yüksek veya düşük olabilir ama doğru fiyatlar oluşmalı. Hallerin şuan pazardaki payı yüzde 40 civarında. Tüm kuruluşların artık üreticilerden mal almasına bir bahane kalmadı. Dileyen gidip üreticiden mal alabilir” diye konuştu.

“KÖYLÜNÜN ÖNÜNE GEÇİLİRSE KÖYLÜ TARIMDAN KAÇAR”

Planlı üretime geçilmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Pirinç ifadelerine şu şekilde devam etti; “Devletimizin ihracat noktasında regülatör görev yapması lazım. Devlet yetkililerimiz şuan sözleşmeli tarım üzerine çalışmalar yapıyor. Bu sözleşmeli tarım belirli kişileri kapsamamalı, gerekirse aile şirketlerine kadar inebilmeli. Örneğin; Konya’nın havucu var. Finike’nin portakalının bir ayrıcalığı var. Gibi… Planlı üretime kesinlikle geçmeliyiz. En azından bu sağlam ürünlerde yapılmalı. Ülkemizde üretilen 2,5 milyon ton soğan var. Bu söyleniyor ama bunu bile bilemeyiz. Çünkü kimin ne ürettiği belli değil. İhracatı durdurmakta iyi bir şey değil. Çünkü insanlarımız üretiyor para kazanmak ister. Eğer köylünün önüne geçilirse köylü tarımdan kaçar. Girdiler çok yüksek. Yaklaşık yüzde 25 fireden bahsediliyor. Hallerin borsa olarak nitelendirilip bu tür işlerin düzene girmesi gerekiyor. Konya Hollanda kadar yüzölçümüne sahip bir şehir. Artık Konya’da 12 ay örtülü üretimin yapılabileceğini yetkililer söylüyor. Planlı üretime geçmeliyiz.”
Hüseyin MENEKŞE

 

 


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Meyve ve sebzeler dondu! Fiyatlar artabilir
HABER YORUMLARI