YAZARLAR

Ülkemizdeki tüm Adaletsizliklerin özünde, fırsat eşitsizliğini yaratan paylaşım yetersizliklerinin olduğunu göremediğimiz içindir ki hastalığın tedavisinin de mümkün olmadığını gördüğümüzden mutsuzuz,fakiriz,geri kalmışlığın esareti içindeyiz..

Yüce yaratanın Dünya İslam ülkeleri içinde sadece Türk Ulusu ve Ülkesine nasip ettiği Laik Cumhuriyet ve Atatürk İlke ve İnkılapları nimetinin hakkını teslim edememe talihsizliğini de yaşamaktan üzgünüz, tedirginiz, muzdaripiz.

Atatürk İlke ve İnkılapları Yüce İslam dininin çirkin siyasetten arınmasının da yegane koruyucu kalkanı olmasını, ha bire bozup dağıtma çabasından tamı tamına 64 yılı sollayan çok partili hayatımız içinde de kurtulamamanın acıları içindeyiz.

Çirkin siyaset diyorum; Elbette güzel siyasette vardır ve fakat bizim ülkemiz ne yazık ki o güzel siyaseti Türk Milleti olarak asla ve asla yakalayamadık. Aile içi dramlar, Cemiyetlerimizdeki birlik ve dirlik bozuklukları, Sokak ve caddelerimizdeki toplum hayatını olumsuzlaştıran kural tanımazlıklar ve yaratılan iğrençliklerin yapıp yarattığı stresler. En saygın kamu kurumumuz olan TBMM. de yaşanan çirkinlikler ve galiz küfürleşmeler.Yargı sistemimizdeki akıl almaz bozukluklar, eğitim sistemimizdeki utandıran tutarsızlıklar,ve daha neler neler..

Bu eksilerin tümünün özünde din sömürüsü ile kandırılan kitlelerin tesis ettiği siyasi platformlar içinden çıkan hükümetlerin sadece ve sadece koltuk ve sandalye kaçırma korkusu ile siyasetin içinde Dini tutarak, din sömürüsü yapmanın geldiği ortadadır.

Bu köşe ve sütunlarıma birkaç kez alıp okurlarımı bilgilendirdiğim Ulu önder Atatürk’ün özündeki İman ve duygularındaki inançla yaşattığı Mevlana aşkının içinde bulunduğumuz Mevlana Haftasında bir kez daha dile getirmeyi görev saydım.

Ulu Önder Atatürk ‘ün Yüce Mevlana’mız için yaptığı tanım ve söylemindeki gerçekleri bilip ve yüreğimize koymamız hem ulusal ve hem de uluslar arası boyutları ile medeni dünyayı aydınlatacak, İnanç ve İman sömürücülerine bir şamar olacaktır. Bu öylesine bir şamar ki Büyük Türk Milleti ve ülkesinde bu gerçekler çirkin siyasete kapılarını kapatacaktır.

Şimdi geliniz Ulu Önder Atatürk’ün Yüce Mevlana için tuttuğu ışık’a bakalım.

1-Ne zaman bu şehre gelecek olursam Mevlana’nın ruhaniyeti bütün benliğimi sarar. Bir insanın benliği tırnağından saçına değin tüm varlığıdır. Atatürk kimseden korktuğu için, ya da birilerine yaranmak için bu ifadeyi kullanmaz.

2-Mevlana çok büyük bir dahi, devrimler aşan bir teceddüt aşığıdır. Teceddüt yeniliktir, yeniliğin özünde medenilik ve çağdaşlık vardır.

3-Mevlana Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör dür. Reform yeniliktir. Reformun özünde muasır medeniyet vardır

4-Müslümanlık aslında geniş manası ile müsamahalı ve modern bir dindir. Modern olmak, yenilikçi olmak, yaşanılan her çağda Dünya insanlık alemine örnek olmak, üstün olmak, dosta güven düşmana korku vermektir.

5 -Mevlevilik ise Türk ananesinin Müslümanlığa nüfuz örneğidir. Bütün dünyanın hayran olup yolunu tuttuğu Mevlana 900 yıla yaklaşan varlığı ile insanlığa ışık tutup yol gösterirken gerek İslam ve gerekse gayri İslami alemde ittifak olunan bir yüce değer olması Yüce önder Atatürk’ün ifadesiyle, Türklüğün ve Müslümanlığın insanlığın ortak değeri olduğunun da kanıtıdır.

Keşke her yıl özenle kutladığımız Mevlana haftalarında Ulu Önder Atatürk ile Yüce Mevlana’mızı Aslında olduğu gibi günümüz Dünyası insanlığına gösterip tanıtsak da Ülkemiz ve insanlarına Atais ve inançsız gözü ile bakan kör gözlere ışık olsak….

> Yeni Meram >Yazarlar > MEVLANA HAFTASINDA BİR KEZ DAHA MEVLANA VE ATATÜRK..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.