Torku Jelifest

Meteoroloji sağanak yağışlara karşı uyardı! 6 Şubat 2019 yurtta hava durumu

  • Giriş Tarihi: 6.02.2019 10:28
  • Güncelleme Tarihi: 10:36
Meteoroloji sağanak yağışlara karşı uyardı! 6 Şubat 2019 yurtta hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Giresun ve Trabzon çevrelerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Mutlu Akü

Yağışların; Antalya merkez ve doğu, Adana’nın iç kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla’nın kıyı, Antalya’nın batı ilçeleri ile Adana ve Mersin kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu’nun doğu kesimlerinde yer yer sis ve pus ile birlikte buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının batı kesimlerden başlayarak azalacağı ve mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeydoğu, yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), İç Ege ve Akdeniz ile İç Rüzgarın; Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa); İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güney ve doğusunda doğu ve güneydoğu yönlerden; Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/sa); Batı ve Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden, Hatay kıyılarında doğu ve güneydoğu yönlerden yer yer tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Konya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu ve sağanak yağışlı, rakımı 1700 metre ve üzerinde olan yerlerde ise karla karışık yağmurlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Konya’nın Hadim, Taşkent ve Bozkır ilçeleri ile Karaman’ın Başyayla, Sarıveliler ve Ermenek ilçelerinde yer yer kuvvetli (21-50 mm) olacağı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın güney ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette; Konya’nın batı, güneybatı ve güney kesimleri ile Karaman ve Niğde civarında kuvvetli (40-60 km/saat) ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

Ankara: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu 9
İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 12
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ilk saatlerde sağanak yağışlı 17
Bursa: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 15
Adana: Çok bulutlu, kuvvetli, kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı 17
Antalya: Çok bulutlu, kuvvetli, batı kesimleri ile il merkezinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli yer yer aşırı olmak üzere sağanak yağışlı 15

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 18
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 18
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinde hafif karlı -3
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13> Yeni Meram >Güncel > Meteoroloji sağanak yağışlara karşı uyardı! 6 Şubat 2019 yurtta hava durumu
HABER YORUMLARI