Torku Jelifest

‘Memur maaşı yoksulluk sınırından %73 daha düşük!’

  • Giriş Tarihi: 13.05.2019 16:08
  • Güncelleme Tarihi: 16:11
‘Memur maaşı yoksulluk sınırından %73 daha düşük!’

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Bağlı olduğumuz Kamu-Sen Konfederasyonun her ay yaptırdığı Asgari geçim sonuçlarına göre Nisan 2019 ayına göre memur maaşları yoksulluk sınırından % 73 daha düşük çıktı” dedi.

Mutlu Akü

Dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı ekonomik zorlukların her geçen gün biraz daha arttığına vurgu yapan Başkan Ata; “Her ay düzenli olarak Kamu-Sen tarafından Asgari Geçim endeksi sonuçlarına göre Nisan 2019 ayında da dar ve sabit gelirlilerin bir kez daha kaybettiğini göstermiştir. Yılbaşından bu yana geçen 4 ayda resmi enflasyon %4’e ulaşmış durumdadır. Bu da kamu görevlilerinin ilk altı ay için aldığı zam oranına eşittir. Yani altı ay için verilen zam daha dördüncü ayda tükenmiştir. Dolayısıyla resmi rakamlar bile memur maaşlarının sürekli eridiğini teyit etmektedir.
Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimiz tarafından yapılan çalışma sonucunda, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,41; açlık sınırının ise %0,83 oranında arttığı belirlenmiştir. Ortama memur maaşının 3 bin 786 lira, ailenin aylık zorunlu tüketim harcamasının 6 bin 563 lira olduğu hesaba katıldığında, memur maaşlarının yoksulluk sınırının %73 oranında gerisinde kaldığı görülmektedir.
Ortaya çıkan bu rakamlar elinde avucunda bir şey kalmayan kamu çalışanları, emekliler, asgari ücretliler gibi dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı zorlukların birkaç kat daha arttığının ispatıdır. Bu durum vatandaşlarımızın harcama yapamamasına neden olmaktadır ki, bugün piyasalarda yaşanan durgunluk da bunu göstermektedir. Harcamalardaki düşüş işsizlik doğurmakta, ekonomiyi zora sokmaktadır. Ramazan ayında ve sonrasında kutlayacağımız bayramda piyasaların canlanması, ekonominin düzlüğe çıkması için kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verilmesi gerektiği bir kere daha görülmektedir.
Çalışanlarımızın iftar sofralarına boynu bükük oturmaması, çocuklarımızın bayramlarda yüzlerinin gülmesi için eriyen maaşları telafi edecek bir uygulamanın ve bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesi şarttır.” dedi.> Yeni Meram >Konya > ‘Memur maaşı yoksulluk sınırından %73 daha düşük!’
HABER YORUMLARI