Ruşeym Torku

Medya Ve Tarih Konuşuldu

  • Giriş Tarihi: 1.07.2013 10:10
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Medya Ve Tarih Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2013 Kültürel Etkinlikleri’nde bu hafta medya ve tarih konusu masaya yatırıldı.

Why Note!?

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet İpçioğlu’nun katıldığı söyleşinin açılışını yapan TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, günümüzde medya unsurları arasına ‘sosyal medya’nın da girdiğine işaret ederek, duyarlı insanların hayatı etkileyebilecek her alanda, boşluk bırakmadan yer alması gerektiğini söyledi. Facebook, twitter gibi günümüz direkt haberleşme organlarının, ülkelerde kargaşa ve ihtilal ortamı yaratabilecek güce eriştiğine dikkat çeken Köseoğlu, “Maalesef pek çok konuda olduğu gibi sosyal medyada da yeterince yer alabilmiş değiliz. Sosyal medyada onlarca bilgi kirliliğine rağmen, buna karşı doğru bilgiyi verebilecek insanların azlığı son eylemlerde de görülmüştür” dedi.

BELGESEL TARİH PROGRAMLARI FAYDALI

Konuşmasına günümüzde sosyal medyanın yığınları yönetebilen bir güce eriştiğini söyleyerek başlayan Prof. Dr. Mehmet İpçioğlu da, “Bir ara sosyal medyadan gelen haberlerle Gezi Parkı’nda polisin katliam yaptığını sandık. Bu haberleri yalanlayacak haber adamlarımızın da oluşmadığını gördüm” dedi. Daha sonra medya ve tarih ilişkisinden bahseden Prof. İpçioğlu, medyanın tarih konusunda hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu söyledi. Medyada tarih programları yapılacaksa tarih araştırmalarına dayalı olarak yapılması gerektiğine işaret eden İpçioğlu şöyle devam etti: Belgesel tarih programlarını faydalı görüyorum, mutlaka metin yazarları tarih bilmeli, danışmanları olmalı. Aksi halde tarihi filmlerde olduğu gibi kepazelikler ortaya çıkar. İş, bir bilek güreşine döner. Can Dündar gider ‘Mustafa’ diye bir film çeker, diğeri de gider ‘Muhteşem Süleyman’ diye bir diziyle ona cevap verir. Ortalık bir kör dövüşüne döner. Ne Can Dündar’ın niyeti samimidir ne de diğerlerinin. Amaç bağcıyı dövmektir. İşte Gezi Parkı’nda gördük. Sırrı Süreyya da oradaydı Can Dündar da.

BİLİMADAMLARI ALMANYA’DAN!

Alman arkeologlara güvenmediğini, hepsinin ajan olduğunu ileri süren İpçioğlu, “Almanlara olan bu muhabbet nereden geliyor anlayamıyorum. Bunlara neden dokunamıyoruz? Bizde bilim adamları Almanya’dan gelmiştir. Dil Tarih’te çok fazla Alman hoca çalıştırıyoruz. Türk-Tarih tezini bu Almanlar şekillendiriyor. Bunlara medyada hiç dokunulmaz, bunlardan hiç bahsedilmez. Yahudi birisi nasıl olur da Alman Coğrafyacılar Birliği Başkanı olur diye kimse sorgulamaz. Almanya’da hiç kimse yokmuş gibi Doğu Almanya’dan Merkel getirilip niye başkan yapılır?” diye sordu.

Her şeye rağmen medyanın tarihle ilgili doğrularının da bulunduğunu, sağduyusuna güvenilen insanların yaptığı program ve yayınların izlenebileceğini belirten İpçioğlu, medyanın tarih sınavı verdiğini söyledi. Programın sonunda İpçioğlu’na TYB adına Katılım Belgesi’ni 21. Dönem Konya Milletvekili Hüseyin Arı verdi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Medya Ve Tarih Konuşuldu
HABER YORUMLARI