YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünden aldığımız davet üzerine Seydişehir Postası gazetesi sahibi Zeki Erman ile birlikte Dedeman otelde gerçekleştirilen “Marka Şehirler” başlığı altında, “Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri Paylaşımı” konferanslarının ilkine katıldık.

Konferansa, çok sayıda gazetecinin yanında, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilleri, İlhan Yerlikaya, Ayşe Türkmenoğlu, Hüseyin Üzülmez, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ve çok sayıda davetli ile İletişim Fakültesi öğrencileri katıldı.

İki bölümden oluşan konferansın ilk bölümü protokol konuşmaları ile geçti. Konuşmacılar, yerel basının önemine dikkat çekerek, desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Tecrübe paylaşımlarının konuşulduğu ikinci bölümde ise, Show Tv Haber Dairesi Başkanı Erhan Çelik, televizyon haberciliği, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Ankara gazeteciliğinin farklı yönleri, Vatan Gazetesi köşe yazarı ve deneyimli gazeteci Ruşen Çakır da meslekte yaşadıkları önemli olaylar hakkında bilgiler sundu.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kazancı, Halkla İlişkilerin Osmanlı’dan günümüze kadarki serüveninden bahsederken, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, internet haberciliğinden, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker ise, medyanın yeni hallerinden bahsetti.

YEREL BASIN GÜÇLENDİRİLECEK

Konferansın başlangıcında konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, yerel basının her geçen yıl daha da geliştiğini belirterek, daha da gelişmesi adına ellerinden geleni yapacaklarını belirterek,

Konya’nın basınıyla gittikçe güçlenen şehir haline geldiğini, basın temsilcilerinin gazeteciliği zor şartlar altında başarıyla yaptıklarını, merkez medyaya büyük katkılar sunduklarını ifade etti.

KONYA BASININA MÜJDE

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, gazetecilere bir müjde vererek, “Şehir meydanında bir Konya Kültür Sokağı oluşturmaya çalışıyoruz. Konya’daki basın temsilcilerine Kültür Sokağı’nda yapmakta olduğumuz binalardan birisini tahsis edeceğiz ve ona göre düzenleyeceğiz.” diyerek son yıllarda basın camiasına verilebilecek en güzel müjdeyi verdi.

KONYA’ NIN ŞANSI VALİ EROL

Konya Valisi Muammer Erol da, “Basın emekçilerinin hizmeti artık hepimizin olmazsa olmazı, ekmek, su kadar hayatımızda önem taşıdığının farkına vardığımız ve Anayasal teminat altında olduğunu da bildiğimiz bilgi edinme hakkıdır. Basın emekçilerinin, emekleri, gayretleri olmazsa, bu hakkımızın ne kadar teminat altında olduğundan bahsetsek de hayata geçirilmesi mümkün olmuyor. Ve bunun bir kamu hizmeti olduğunun bilinci ve şuuruyla yürütülürse güzel olacak” diye konuştu.

Vali Erol’ un konulara hakim, ne yaptığını bilen ama en önemlisi mütevaziliği ile ön plana çıktığını tespit ettim. Rahatlıkla ifade edebilirim, Vali Muammer Erol Konya’ nın şansı. Bu şans iyi değerlendirilmeli.

Temennim, Vali Erol’ un Konya nın en ücra köşelerine kadar giderek istek ve talepleri yerinde dinlemesi, yerel yöneticiler ile birlikte sorunlara çözüm aramasıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Medya ve İletişimde Tecrübe”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.