Ruşeym Torku

‘Mavi Marmara Davası Bitmemeli’

  • Giriş Tarihi: 22.05.2013 15:42
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
‘Mavi Marmara Davası Bitmemeli’

Mavi Marmara katılımcıları, İsrail’in özür ve tazminat karşılığında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın sonlandırılmasına yönelik talebine tepki gösterdi.

Why Note!?

İNSAN Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği ve AYDER Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Şamyanlı ile Şükrü Nortcu Yeni Meram Gazetesini ziyaret etti. Mavi Marmara katılımcıları Şamyanlı ile Nortcu ziyarette, İsrail’in saldırısıyla Türkiye’den özür dilemesinin ardından uluslar arası alanda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Saldırı sonrası yürüttükleri mücadelenin tazminat meselesine indirgenmesinin yanlış olduğunu belirten Mavi Marmara katılımcıları, “Tazminat davaları İsrail saldırısının hukuki alanlarda hem cezai hem tazmin anlamında tartışılması ve hukuka aykırılıkların tespitini amaçlamaktadır. Bu tazminat davalarının amacını ‘mağdurlar para peşinde’ şeklinde düşünmek insafsızlık olur. Mavi Marmara mağdurlarının asıl amaçları tazminat almak değil İsrail’i hukuken mahkum etmektir. Tazminat davaları aynı zamanda İsrail’in Filistin’e işlediği tüm suçlar için tazminat yolu açacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“BÜTÜN GEMİ PERSONELİ

MAĞDUR EDİLMİŞTİR”

İsrail’in özür ve tazminat karşılığında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın sonlandırılmasına yönelik talebine de değinen Mavi Marmara katılımcıları, “Bu ceza davası bir kamu davası olduğundan mahkemece hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamaz. Bu davanın devletler arası bir anlaşmayla sonlandırılacağı iddiası da tamamen hukuktan uzaktır” şeklinde konuştu. Tazminat konusunda Türkiye ile İsrail arasında bir anlaşmaya varılsa bile davaların devam etmesi gerektiğini belirten Mavi Marmara katılımcıları şöyle devam etti.

“İsrail ile mağdurlar için bir anlaşma yapılacaksa bu anlaşma tazminat davalarını ortadan kaldırma amacı değil, davaların ve haksız fiilin İsrail tarafından kabulü anlamını taşır. Bütün Mavi Marmara yolcuları ve gemi personeli mağdur edildi. Gemi personeli İsrail tarafından deport edildikleri için uluslararası hiçbir gemi firmasında iş bulamıyor. Dolayısıyla verilecek tazminat, uluslar arası hukuktaki emsalleri paralelinde cezalandırıcı ve caydırıcı tüm zarar görenlerin mağduriyetini gidereceği bir miktarda olmalıdır.”

“UCM’DE AÇILAN DAVA

ÖNEMLİ BİR GELİŞMEDİR”

UCM’ye verdikleri dava dilekçesinin incelenmesine dair bilginin mahkemenin internet sitesinde yayınlandığını ifade eden Mavi Marmara katılımcıları, “Komor devleti adına uluslar arası ceza mahkemesine yaptığımız dava başvurusu incelemeye alındı. Başvurunun incelemeye alınması uluslar arası hukuk anlamında çok önemli bir gelişmedir. Davanın yakın bir zamanda başlatılmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Ayrıca İsrail’in Mavi Marmara’ya yönelik saldırının taksirle değil, kasten yapılan bir eylem olduğunu ve tazminat görüşmelerinde bunun mutlaka dikkate alınması gerektiğini de vurgulayan Mavi Marmara katılımcıları şunları söyledi:

“Bu tür olaylarda psikolojik yönden mağdur olan insanların da yaralı kabul edildiğine dair uluslar arası sözleşmeler var. Sadece şehit yakınlarına ve yaralılara değil, psikolojik travma geçirmiş yolculara da tazminat ödenmeli.”

Öte yandan Mavi Marmara katılımcıları, İsrail’in Gazze üzerinden ablukayı kaldırması için hükümetin gerekli adımı atmasının tazminattan daha önemli olduğuna dikkat çekerek, hükümet yetkililerini bu konuda çalışma yapmaya çağırdı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Mavi Marmara Davası Bitmemeli’
HABER YORUMLARI