YAZARLAR

Merhabalar sevgili Konyalılar; yine 24 saat süratle geçti ve yine karşı karşıyayız. Haftalar, aylar, yıllar geçip gidiyor. Birkaç dakika durup düşünür müsünüz? Nede çabuk geçmiş zaman. Çocukluğumuz, gençliğimiz, orta yaş… hepsi süratle geçmiş. İşte şimdi hatırladığımız kurban bayramlarından birindeyiz. Daha dün gibi dedemizin, babamızın kestiği kurbanlar, hatırlıyorsunuz değil mi? İşte An’ın gücü burada. Geçmiş olayları, ahrete gitmiş yakınlarımızı, yaşarken tekrar görme şansımız var mı? hayıflandığınız ve kaçırdım dediğiniz fırsatları düşünerek ne kazanabilirsiniz? Kaçırmasaydınız çok mu daha mutlu yaşayacaktınız? Yoksa? En çok Tır veya Kamyon altına girenler son model arabalar değil mi? Belki de kaçırdım dediğiniz fırsat sizin başınıza gelecek bir felaketi önledi?

Yaşanan şu an’dır. Geçmiş geri gelmez. Gelecekte ne getirir bilinmez. Dinimizde zaten uzun hesaplı emeller uygunsuz görülmüştür. Her şeyin hayırlısı, geleceğe de “Allah izin verirse” demez miyiz? Şimdi saadete gel, Anın gücü ne? diyorsunuz değil mi? Hadi şu an karar ver, sana bir sürü hizmeti olan, güzel çocuklar vermiş eşine, bugün eve giderken bir çiçek al. Aman Hocam, bunca yıldan sonra mı? Deme. Aşkını-sevgini yenile, yani kendini de yenile. Kırdığın biri varsa hemen telefon aç, özür dile, gönlünü al. Helâlleş. Yarına bırakma. Kalbini kırmana sebep neyse hepsini giderken burada, bu dünyada bırakacaksın. Arkanda kırık kalp bırakma, senin için menfaat gözetmeden yorulmuş, işine koşmuş bir dostun, senin için siper olmuş bir arkadaşın, ağabeyin, doktorun iyi bir insan varsa ona teşekkür et. Sizi siz yapan insanlara saygı gösterin. Sana mesleğini öğreten ustana, hocana teşekkür et, elini öp. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah ’a şükretmeyi, insanlardan özür dilemeyen Allah’tan af dilemeyi beceremez. “Gönlünde zerre kadar kibir olan cennete giremez” buyuruyor sevgili peygamberimiz.

Akşama bırakma. Bunu okuduğun ŞU AN aç telefonunu dostunun, hatırını sor. Yarın ya sen, ya da O olmayabilir. Anladın mı anın gücünü? Erteleme. Çocuklarınla ilgilen, bugün evine hiçbir şey götürmediysen güler yüzünü götür. Eşine ve çocuklarına yüksek sesle onları çok sevdiğini söyle. Sigara içip kendini mahvedeceğine çocuğuna bir çikolata al, ya da eşine bir buket çiçek yaptır. Karar ver. Yaşadığın yerde sıkılıyorsan hicret et. Özlüyorsan deniz kenarını, ya da yayla’nı, ya da köyünü davran ve hemen git. Yaşama sevincin nerede atacaksa koş oraya. Unutma; Allah geçinden versin ama ölürken hala kafanda yapılmamış, uygulanmamış bir çok plan olacak. Evet şimdi, şimdi aç telefonunu, baba-anne size geliyoruz, ya da akşama bize yemeğe gelin de. Arkadaşlarını çağır, sofran bereketli olur inan. Aldığın şu güzel nefese bak. Şükür içinde ol ve anı içine çekerek yaşa. Görme engelliye bakıp iyi ki gözüm var, dilsize bakıp iyi ki konuşuyorum, ayağım var koşuyorum, kulaklarımla duyuyorum çok şükür sağır delim şeklinde şükür çok eksiktir. Gözün şükrü haram’a bakmamak, başını çevirmek, güzel gördüğün araba-ev v.s. maşallah demendir. Bilirsin ki mülk Allah’ındır. Dilin şükrü kalp kırmamak, dedikodu ve gıybet yapmamaktır. Ayağın seni kötü yerlere götürmemeli, kulağın seni ilgilendirmeyen konuşmaları dinlememeli, kulağın asla komşuyu dinlemek için duvara dayanmamalı bir ses duydu isen Allah’tan onlara esenlik dilemelisin. Dedikodu ve gıybet yapılan yerden uzaklaşmak hem kulağın, hem ayağın bir arada şükrüdür. Elin şükrü ise helâl olmayana el uzatmamak haram kazanca yönelmemektir. İşten An’ın gücü, hemen hatalarımıza tövbe etmeli, istemeyerek de olsa kırdığımız kalpleri tekrar kazanmaya bu anda karar vermeli, bu dünyada hemen helalleşmeye gitmeliyiz. Yarın çok geç olabilir. Allah beni ve hepinizi yukarıdaki hususlara azami dikkat eden kullarından eylesin inşallah.

Hepinize sevgi ve saygılar, bu arada hepinizin Mübarek Kurban Bayramını kutlar hepinize sağlıklı, mutlu nice bayramlar dilerim.

> Yeni Meram >Yazarlar > KURBAN BAYRAMINA DOĞRU, (AN’IN GÜCÜ VE ŞÜKÜR HAKKINDA)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.