Torku Jelifest

Kredi ile telefon alımında sigorta zorunlu hale getirildi

  • Giriş Tarihi: 16.04.2019 13:46
  • Güncelleme Tarihi: 13:46
Kredi ile telefon alımında sigorta zorunlu hale getirildi

BDDK tarafından yürürlüğe koyulan düzenlemede kredi ile telefon almak isteyenler, çarpma düşme ve kırılma gibi durumlara karşı sigorta yaptırmak zorunda kalacaklar.

Akıllı telefon fiyatlarının peşin fiyata alınamayacak kadar yüksek olması ve kredi kartına taksit imkanının sınırlandırılması nedeni ile tüketiciler, yeni bir cep telefonu almak istediklerinde banka kredilerine yönlendiriliyorlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan yeni düzenleme ise kredi ile cep telefonu alımını bir miktar daha zorlaştırdı.

BDDK’nın yeni düzenlemesine göre kredi kartına taksit seçeneği yalnızca GSM operatörlerinde bulunuyor. Ayrıca cep telefonu kredilerinde vadeler Ocak 2019 sonuna kadar 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Bu tarihten sonra 12 taksit seçeneği yalnızca 3.500 TL telefonlar için mevcut oluyor.

Milliyet gazetesinden Kadife Şahin’in haberine göre, kredi kartına taksit yasağı olan elektronik mağazaları ise müşterilerini anlaşmaları olan banka şubelerinden ihtiyaç kredisine yönlendiriyor. Müşteri şayet ihtiyaç kredisiyle cep telefonu almak istiyorsa, cep telefonu sigortası da yaptırmak zorunda. Aksi takdirde kredi alması mümkün olmuyor.

Satılan sigorta ise çarpma ve kırılmalara karşı akıllı telefonu güvenceye alan ‘koruma sigortası’ olarak sunuluyor.

BDDK’nın yaptığı değişiklikle tüketiciler yeni modelleri GSM operastörlerinden 12 ya taksit imkanıyla alabiliyorlar. Kullanıcıların perakende mağazalarını tercih etmesinin en büyük nedeni ise fiyat uygunluğu. Ancak bu fiyat uygunluğuna rağmen mağazalarda veya internette taksit olanağı bulunmuyor.> Yeni Meram >Teknoloji > Kredi ile telefon alımında sigorta zorunlu hale getirildi
HABER YORUMLARI