YAZARLAR

■ Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider.

***

MHP Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı’ ya içtenlikli kocaman bir aferin!

Değerli vekilimiz Konya gündeminin nabzını yakından tutuyor ve sorunlara da en ivedi biçimde parmak basıyor. Sonuç alınıp alınmadığı ayrı bir konudur, ben buradaki iyi niyete ve Konya’ya gösterdiği duyarlılıktan dolayı kutluyor ve “aferin!” diyorum.

“Konya, uzun süredir Ankara’da yok gibiydi. Şimdiler de var gibiye dönüşmeye başladı.” İçerikli yazımdan sonra, Konyaspor’a yapılan TRT haksızlığı karşısında “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyenler olabilir. O başka, bu başka. Her şey yapabilir, her şey olabilir. Tıpkı Kastamonu yöresinin ünlü deyimi gibi;

“Taş düşebülü, ağaç devrilebülü, heyelan olabülü, ayı çıkabülü, her şey olabülü.”

Olayı derinliğine öğrenmek ve irdelemek için Sayın Kalaycı’nın soru önergesinin metnini okumak yetecektir. Pazar günü oynanan Konyaspor – Güngörenspor karşılaşmasının TRT-6’da yayınlanması nedeniyle Konyalıların maçı Türkçe izleyemediğini ve televizyonu kapattığını öne süren Kalaycı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TRT’nin 10’un üzerinde Türkçe yayın yapan televizyon kanalı bulunurken neden TRT-6’nın seçildiğini sordu;

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ,13/11/2011 Pazar günü Konya Atatürk Stadyumu’nda oynanan ve saat 16.00’da başlayan Konyaspor-İstanbul Güngörenspor karşılaşmasını TRT-6’dan canlı yayınla ekranlara taşımıştır. Ancak, özellikle uydu antenden televizyon yayınlarını izleyenler olmak üzere hemşerilerimin büyük çoğunluğu maçı Türkçe izleyememiştir. Bu duruma tepki gösterip maçı izleyemediklerini ve televizyonu kapattıklarını belirten hemşerilerim, neden böyle yayın yapıldığı konusunda şikayetlerini yoğun bir şekilde tarafıma iletmişlerdir.
1) Konyaspor-İstanbul Güngörenspor

karşılaşması neden TRT 6’dan canlı yayınlanmıştır? Neden başka bir maç değil de Konya’da oynanan maç bu kanaldan yayınlanmıştır? Amacınız nedir?
2) TRT’nin; TRT-1, TRT-3, TRT-4, TRT-TÜRK, TRT-AVAZ, TRT-HABER, TRT-ANADOLU, TRT-SPOR, TRT-BELGESEL, TRT-MÜZİK, TRT-GAP gibi 10’un üzerinde Türkçe yayın yapan televizyon kanalı varken ve karşılaşmanın bu kanallarda canlı yayınlanmaması için hiçbir gerekçe ortada yokken, karşılaşma neden Türkçe yayın yapan bu kanallardan birinde yayınlanmamıştır?
3) Konyaspor-İstanbul Güngörenspor

karşılaşmasını Türkçe izleyemeyen ya da spikeri ve yazıları anlamadığından zevksiz ve kızgın bir şekilde izlemek zorunda kalan hemşerilerimden özür dileyecek misiniz?”

Sayın Arınç, dobra ve açık konuşan bir siyasetçidir.Yanıtını merakla bekleyeceğiz.

Diyorlar ki; madem Konyaspor’u seviyorsunuz, neden stada gelmiyor, maçı TV’den izlemeyi yeğliyorsunuz?

Yanlış bir soru.

Bir; TRT-6 karasal yayında yer almıyor, herkesin evinde ve işyerinde de uydu yok!

İki; Konyaspor’u tutanlar sadece Konya’da oturmuyor. Ülke coğrafyasının her yerinde “Konyalı- Konyasporu sevenler” var.

Karşılaşmanın TV 6’dan hem de Kürtçe yayınlanması gerçekten çok garip, çok yanlış, çok çarpık! Nedeni açıklanmalı, sorumluları hakkında gereken yapılmalıdır.

Sayın Kalaycı, halkla ilişkiler ve basınla iletişimde de son derece başarılı olduğunu gösterdi. Konya kent merkezindekiler uzak dururken O, ta Ankaralardan sıcak ilişkiler kuruyor. Bir siyasal aktörde olması gerekli nitelik!

■ En büyük yanlış, yanlışların farkında olmamaktır.

BİR DAMLA:

HATA YA DA TEKERRÜR

Ünlü politikacı merhum Osman Bölükbaşı, TRT yayınlarını eleştirmek bağlamında TRT için “tırt” demiş, bu nedenle de adı “tırt Osman’a” çıkmıştı. Tarih tekerrür mü ediyor, yoksa Sultan Abdülhamit’in dediği gibi tarih değil de hatalar mı tekerrür ediyor nedir?

Ha tarih, ha hatalar tekrar etsin, ikisi de aynı kapıya çıkar da! R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYASPOR VE TRT – 6
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.