YAZARLAR

Konya’ya 1993 yılının Şubat ayında geldim. 9 Şubat 1993 tarihinde Derbent İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığımda Konya Valisi, rahmetli İhsan Dede idi.

Derbent’in ilk Kaymakamı Ramazan Şahin, Derbent Belediye Başkanı rahmetli Abdi Çaycı ile birlikte Derbent İlçe sınırında karşılamıştık rahmetli Valiyi.

Konya Valileri Atilla Vural, Ziyaettin Akbulut ve Namık Günel dönemlerinde Derbent’teki görevim devam etti. Vali Vural ve Vali Akbulut dönemlerinde bir yıldan fazla Kaymakam Vekilliği görevinde bulundum.

Köşe yazarlığına başladığım 1999 yılı sonlarından itibaren ise sırasıyla Konya Valiliklerinde bulunan Ahmet Kayhan, Atilla Karaosmanoğlu, Osman Aydın ve Aydın Nezih Doğan dönemlerinde onlarla ilgili yazılar yazdım.

Yazı yazdığım gazetede Ramazan aylarında Ramazan manileri yazardım.

Dönem Ahmet Kayhan dönemiydi. Konya’da en uzun süre Valilik yapanlardan biriydi Sayın Vali. Ramazan aylarında, basına şimdiye kadar hiç iftar daveti vermedi dedi arkadaşlar. Sanırım Konya’da altıncı yılıydı.

“Valimize, Valimize / Hiç bakmıyor halimize / Altı yıldır sofra koymaz / Ramazan’da önümüze…”diye yazmıştım. Vali Kayhan’ın bu maniyi okuyup güldüğünü söyledi Valilikteki arkadaşlar. Ancak yine basında ki arkadaşları iftara çağırdığını duyan olmamıştı.

*/*/*/*/*

İllerde devlet makamlarının en büyüğü Valilik Makamıdır. Konya gibi bir şehirde hoşgörü makamıdır, Valilik.

Selçuklu döneminin taht merkezi Konya, daha sonra Karamanoğullarının taht şehri olmuş. Osmanlı döneminde Osmanlı Şehzadelerinin ve Karaman Beylerbeylerinin makamlarının bulunduğu bir şehir olarak dikkat çekmiştir.

Konya Valiliği Anadolu’da oldukça önemli bir Valiliktir. İdaresi kolay bir Valilik olarak görülmemelidir. Konya’nın yüzölçümüne bakıldığında, bu şehirde ne yapsanız zor göze batar. Aksaray’da, Karaman’da bir şey yapsanız, pire iken deve olur. Bu geniş coğrafyada, yaptığınız hizmet devasa bir hizmet değilse kaybolur.

Başarınızı isteyenler kadar, başarınızı istemeyenlerin çok daha fazla olduğu bir şehirdir burası.

Hala o akrep misali sokacak birilerini arayan, işine gelmeyene gitsin, alınsın diye yaklaşan eski kasaba politikalarının izlerinin bir türlü silinemediği bir şehir olmaktan kendini kurtaramadı Konya.

İnsan kadri-kıymeti bilmek kadar hoş bir şey yoktur aslında.

Atalarımız gelen gideni aratır demişler, ardından keşke aratmasaydı amma, aratır diye de eklemişler.

İdare edilmesi, bir araya toplanması, bir araya gelinmesi, bir araya getirilmesi zor olan şehirlerden birisidir Konya.

Hoşgörü adına, karelere girme adına, zoraki de olsa birlik ve beraberlik pozlarının verildiği ve başarıldığı bir dönemin Valisidir Aydın Nezih Doğan.

Bu döneme büyük katkıları olduğunu düşünüyorum.

Yeni Valiler kararnamesiyle Van Valisi olarak şehrimizden ayrılacak olan Valimiz Aydın Nezih Doğan dönemi bir anlamda projeler dönemi oldu Konya için.

Konya’nın rüyalarının gerçekleşmesine tanık oldu.

Bu sevinci paylaştı.

Çorbada gerçekten tuzu oldu.

Konya’nın asırlık rüyası olan KOP, sonrasında Lojistik köy, Akdeniz’e ulaşma, Hızlı Tren’le Ankara dahil İstanbul’a en kısa sürede gidiş-geliş onun döneminde gerçekleşti.

Konya üzerine konuşurken heyecanlanan, yapacağı işleri anlattıkça anlatan, anlatmaktan keyif alan bir insandı Vali Bey.

“Birlikte Konya’yız” sloganı altında Konya’nın bir araya gelme çalışmalarının odağında da o vardı.

Konya tanıtımlarının tamamının içinde olması, enerjisi ve aktifliği ile dikkat çekmesi Aydın Nezih Doğan’ı sevilen bir insan haline getirdi.

Sayın Valinin basınla olan diyalogları da, oldukça iyiydi. Benim kişisel düşüncem, Sayın Valinin donanımlı, kendisini iyi yetiştirmiş, devlet tecrübesine sahip olduğu yönündedir.

Çok partili döneme girdiğimiz 1950 yılından beri, Valilik Makamları muhalefet tarafından, devletin değil, hükümetin makamı olmakla suçlanmış ve Valilerin hükümet adamı olduğu iddiaları gündemden hiç düşmemişti.

Hemen bir çok Vali bu iddialardan ve suçlamalardan nasibini aldı.

Vali Doğan’da muhalefet tarafından bu konuda zaman zaman topa tutuldu.

Son bir yıldır Valiler kararnamesinde adı aranır oldu. Bu arayış, bazı Vekillerle arasının iyi olmadığı, açıkça gitmesinin istendiği ancak,o isteyenlerin şimdilik kaydıyla başarılı olamadıkları şeklinde yorumlandı.

Vali Bey’in Konya kriterleri vardı. Konya ile ilgili güzel hayalleri vardı. Konya’ya olan ayrı bir sevgisi ve muhabbeti vardı.

Konya Vizyon Dergisinin Kırmızı Koltuğunda misafir ettiğimiz ve kendisini daha da yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Valimiz son dönemlerin tartışmasız en başarılı Valisiydi.

Devlet memuriyeti sayılı gün gibidir sevgili okurlar. Bir bayrak yarışıdır. Vali Doğan Tekirdağ’da başladığı Valilik görevinin 2.aşamasında Anadolu’nun tam ortasındaki Konya’ya gelmiş, 3. Aşamada ise en doğu’daki Van’a gidiyor.

Vali Doğan, Konya’da uzun süre görev yapan Valiler arasında. Sürenin uzunluğu devlet memuriyetinde istikrarı ve başarıyı gösterir.

Kendisine yeni görevinde başarılar dilerken, Van’dan sonra ülkemizin büyük illerinden birinde hizmet vermeye devam etmelerini temenni ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya’nın Valisi vardı!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.