Ruşeym Torku

Konya’nın Mantar Arşivi Oluşturulacak

  • Giriş Tarihi: 13.01.2014 17:06
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
Konya’nın Mantar Arşivi Oluşturulacak

SÜ Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi, 700 türe ait 4 bin mantar örneğinin bulunduğu arşivi ile hem Konya’daki hem de Konya dışındaki mantar araştırmacılarına bilimsel anlamda uygulama ve araştırma imkanı sağlıyor.

Why Note!?

Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi, 700 türe ait 4 bin mantar örneğinin bulunduğu arşivi ile hem Konya’daki hem de Konya dışındaki mantar araştırmacılarına bilimsel anlamda uygulama ve araştırma imkanı sağlıyor.

Merkezde mantarcılık alanında önemli çalışmaların yapıldığının altını çizen Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, “Merkezimiz daha önce Aksaray’daydı. Geçtiğimiz günlerde merkezi Konya’ya taşıyarak çalışmalarımızı burada yürütmeye başladık. Burada 2 bölüm, 7 sınıf, 19 takım, 65 aile, 162 cinse dağılmış 700 civarındaki türe ait 4 bin değişik mantar örneği bulunmaktadır. Merkezimizde alanda önemli bilimsel çalışmaların yapılmasının yanı sıra Türkiye’de yetişen makromantarların listesini çıkartarak, bununla ilgili ‘Konya Fungaryumu’ dediğimiz Konya’da yetişen mantarların arşivini oluşturup, biyolojik zenginliklerin korumaya alınması konusunda ciddi çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Bölgenin mantar konusunda çok çeşitli taleplerine de cevap verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Kaşık, “Araştırmalarımızın yanı sıra çeşitli alanlarda bulunduğumuz bölgeye de hizmet veriyoruz. Sağlık kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda mantar zehirlenme vakalarında mantar türlerinin teşhisi ve zehirlenmeye sebep olan etken madde hakkında bilgi vererek tedavi sürecine yardımcı oluyoruz. Zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis ve kontrolü merkezimizce yapılıyor ve rapor veriliyor. Bunun yanı sıra ülkemizde kültür mantarcığının geliştirilmesi noktasında üretim yapmak isteyenlere de yetiştiricilikle ilgili her türlü yardım ve danışmanlık hizmetini veriyoruz” diye konuştu.

Merkezi ziyaret ederek incelemelerde bulunan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık’tan merkezin çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Konya’nın Mantar Arşivi Oluşturulacak
HABER YORUMLARI