Torku Jelifest

Konya’nın Ahırlı ilçesinde kışlık menengiç hazırlığı

  • Giriş Tarihi: 16.09.2020 12:20
  • Güncelleme Tarihi: 12:27
Konya’nın Ahırlı ilçesinde kışlık menengiç hazırlığı

Konya’da çıtlık adıyla da bilinen menengicin hasadında son günler. Ahırlı ilçesinde vatandaşlar ormanlardan topladıkları menengiçleri kışın tüketmek üzere kurutmaya bıraktı.

Ahırlı ilçesinde çöğe adıyla anılan menengici ormandan toplayan vatandaşlar, kışın tüketmek üzere kurutmaya bıraktı.

Faydası saymakla bitmeyen menengiç toplandıktan sonra ayıklanarak yıkanıyor. Çerez olarak tüketilmek istenirse biraz tuz eklenerek kurumaya bırakılan menengiç, dövülüp kahve yapılmak üzere kullanılacaksa tuzsuz olarak kurutuluyor.

– MENENGİÇ NEDİR?

Oldukça şifalı bir bitki olan menengiç özellikle dağlık ve kırsal kesimlerde ekolojik olarak yetişir. Menengiç özellikle Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu’da yetişir. Menengicin bölgelere göre adı değişmektedir. Çıtlık, çedene, çitlembik, çitemik ve bıttım olarak anılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde yetişen menengiç ağacından farklı yönlerde faydalanılmaktadır. En fazla tüketim alanı da kahve olarak kullanılmasıdır. Menengiç kahvesi sağlık açısından oldukça faydalı bir kahvedir. Bileşiminde; B ve E grubu vitaminler, sodyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, çinko, manganez, bakır, kadmiyum ve selenyum gibi önemli mineraller ve elementler bulunur. Sabun sanayiinde sabun üretimi için kullanılan menengiç, şekerleme ve çerez endüstrisinde, en yaygın şekliyle kahve olarak kullanılır.

– MENENGİCİN FAYDALARI NELER?

Menengicin birçok faydası olmak ile beraber, bazı faydaları şu şekilde sıralanır: Özellikle akciğer iltihaplarını temizler. Bronşite, nefes darlığına, öksürüğe ve balgama karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Ses tellerine iyi gelir, yaraların iyileşmesini hızlandırır ayak terlemelerini keser. Aynı zamanda kokulu bir bitki olan menengicin faydalarından biri de ağız kokularını gidermesidir. Saçlara canlılık kazandırır ve daha parlak ve gür çıkmasını sağlar. Böbrek kumlarının dökülmesine faydası vardır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek ve safradaki taşları eriterek düşürür. Bağırsaktaki glikoz emilimini azaltır. Bu özelliği ile kan şekerinin yükselmesini engeller. Diyabet hastaları için oldukça faydalı bir bitkidir. Vücuttaki dolaşım sistemini düzene sokarak kan akışını hızlandırır. Kan dolaşımına faydasından dolayı kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar. Beyine etki eder ve zihni kuvvetlendirir. Ağız salyası olan kişilerin ağız salyasını giderir. Menengiç ile kahve yapılıp içilmeye devam edildiği takdirde antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı hücreleri korur. Menengicin faydalarından biri de yaşlanmaya karşı koruyucu bir özelliğinin olmasıdır. Egzamanın tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Sarılık hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Kalp yetmezliği riskini önemli ölçüde azaltır. Kolesterolü düşürdüğünden koroner hastalıklara iyi gelir. Mide rahatsızlığı olanlarda mide ağrılarını dindirir.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Konya’nın Ahırlı ilçesinde kışlık menengiç hazırlığı
HABER YORUMLARI