Torku Jelifest

Konyalı vatandaş’ın fahri müfettiş isyanı

  • Giriş Tarihi: 4.06.2015 3:15
  • Güncelleme Tarihi: 3:15
Konyalı vatandaş’ın fahri müfettiş isyanı

Konya’da vatandaşların Fahri Trafik Müfettişlerinin yazdığı cezalar nedeniyle oluşan mağduriyetleri bitmek bilmiyor. Şimdi de NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nden emekli olan bir Profesör, Fahri Trafik Müfettişi kurbanı oldu

Fahri Trafik Müfettişleri Türkiye’de ve Konya’da bir çok kez gündeme gelmiş, vatandaşların Fahri Müfettişlerin kestiği cezalar konusunda haksızlıklara uğradığı ve rahatsız oldukları belirtilmişti. Ancak konunun bir çok kez gündeme gelmesine rağmen, vatandaşların Fahri Trafik Müfettişlerinden kaynaklanan mağduriyetleri bitmek bilmiyor. Bu mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi. Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde emekli öğretim üyesi olan bir Profesörün iddiasına göre, Fahri Trafik Müfettişi tarafından haksız cezai uygulama yapıldı.

konyali-vatandasin-fahri-mufettis-isyani-2

‘HASTANENİN PERSONELİ ARACI NEREYE KOYSUN?’

Fahri Trafik Müfettişinin uyguladığı cezanın nedeni aracın engelli araçlar için ayrılan park yerine park edilmesi. Ancak ceza yiyen öğretim üyesi Profesöre göre böyle bir durum söz konusu değil. Alınan bilgiye göre ceza işlemi Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Otoparkı’nda uygulandı. Öğretim üyesi Profesöre göre ise, aracını belirtilen yere park etmediği, aynı hastanede çalışan eşini kapının önünde indirip, hastanenin otoparkında öğretim üyelerine ayrılan yere aracını koyduğu yönünde.

 

konyali-vatandasin-fahri-mufettis-isyani-3

 

CEZA KEYFİLİK İÇERİYOR

Haksız cezayla mağdur olduğunu belirten Profesöre göre Fahri Trafik Müfettişi tarafından yazılan ceza keyfilik içeriyor. Çünkü indirme yapmak için duraklama yaptığı alan, güvenlik tarafından kapatılmış, güvenliğin izin verdiği ölçüde aracın girebileceği bir alan olarak görülüyor. Hastane güvenliğinin Hastane personeli bir öğretim üyesi olarak kendisini tanıdığını, yolcu indirme amacıyla amacıyla izin verip içeriye aldığını buna rağmen fahri müfettiş tarafından aracını park etmediği halde cezai işlem uygulandığını belirten Profesör, “Uygulama tamamen keyfilik içeriyor. Cezai işlem uygulanabilmesi için, cezayi bir durumun söz konusu olması lazım. Burada öyle bir durum yok. Ben zaten Hastanenin Öğretim üyelerindenim. Eşim de burada çalışıyor. Eşimin bulunduğu ‘A’ bloğa girer, girişinde eşimi bırakırım daha sonra aracımı Hastanenin personeline ait otoparkına aracımı koyarım. Mesainin yeni başladığı sabah saatlerinde yine aynı durum söz konusu olmuş fakat fahri trafik müfettişi tarafından engelli araçlar için ayrılan park yerine aracımı park ettiğim belirtilerek cezai işlem uygulanmıştır. Bu cezayı kabul etmem mümkün değildir.” diye konuştu.

 

KONU KANAYAN BİR YARA

Fahri Trafik Müfettişi konusu Türkiye’de çözülemeyen konular arasında yer alıyor. 2013 yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Fahri trafik müfettişlerinin Konya’da sürücülere Türkiye ortalamasından 3 katı fazla ceza yazması konusunda verdiği soru önergesi ile konu Meclis’e taşınmış, büyük yankı uyandırmıştı. Ancak devam eden sorun nedeniyle vatandaşların bir çoğu konudan halen rahatsız. Vatandaşların genel şikayeti ise; fahri müfettişlerin cezai işlem uygularken kurallara tam uygulayamadıkları ve adaletli davranmamaları. Bu nedenle vatandaşlar Fahri Trafik Müfettişlerinin seçiminde titiz davranılması gerektiğini düşünüyor.> Yeni Meram >Konya > Konyalı vatandaş’ın fahri müfettiş isyanı
HABER YORUMLARI