DOLAR
8,1581
EURO
9,5907
ALTIN
454,86
BIST
1.430
Konya
Yağışlı
16°C

Konya'daki Kadir Şeker davasında flaş gelişme! Avukatları Yargıtay’a başvurdu

Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla’ya bağırıp, kamelyayı yumruklayan Özgür Duran’a müdahale etmek isterken çıkan boğuşma sırasında Duran’ı bıçaklayarak ölümüne neden olan Kadir Şeker’e verilen 12 yıl 6 ay hapis ceza İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı. Bu karar üzerine Kadir Şeker’in avukatları yerel mahkemenin ve istinaf mahkemesinin karanının bozulmasını, Kadir Şeker’in tahliye edilmesini talep ederek Yargıtay’a başvurdu.

REKLAM ALANI

A+
A-
29.04.2021 09:02
29.04.2021 09:10
0
9786
ABONE OL
Geçtiğimiz yıl 5 Şubat'ta Piri Reis parkında sevgilisi Ayşe Dırla'ya bağırarak küfürler eden ve kamelyayı yumruklayan Özgür Duran'a müdahale etmek isterken yaşanan boğuşma sırasında Duran'ı bıçaklayarak ölümüne sebep olan Kadir Şeker (21) Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince 'kasten adam öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Şeker'in cezası olayın haksız tahrik altında gerçekleşmesi nedeniyle 15 yıla, iyi hal hükümleri de uygulanarak 12,5 yıla düşürüldü. Her iki tarafın itirazı üzerine dosya İstinaf Mahkemesine gönderildi. İstinaf mahkemesi her iki tarafın istinaf gerekçelerini esastan reddederek yerel mahkemenin verdiği cezayı onayladı.

'KADİR, BİR KADIN DAHA ÖLMESİN DİYE YARDIMA GİTTİ'

Sabah'tan Tolga Yanık'ın haberine göre, Kadir Şeker'in avukatları Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nin tüm itirazları reddederek yerel mahkemenin verdiği kararı onaylaması üzerine dosyayı Yargıtay'a taşıdı.

Avukatlar Mustafa Aladağ, Hasan Hüseyin Uyar ve Seyhan Candan tarafından yazılan dilekçede, Kadir Şeker'in yurttaşlık bilinci ile bir kadın daha ölmesin diye yardıma gittiği vurgulandı. Olayın kasten öldürme olmadığı belirtilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Ağlama sesini duyduğu bir kadına yurttaşlık bilinci içinde insani ve vicdani değerlerle yardıma gittiği, Kadir'in kesinlikle öldürme kastı ile hareket etmediği, olayın tarafların yere düşmesi sonucu meydan geldiği, Kadir'in bir kadın daha ölmesin veya yaralanmasın diye üstün bir bilinç ile yardımcı olmak niyetiyle olayın olduğu bölgeye gitti.

Ancak gittiği yerde önce tehdit ve hakaret daha sonrada fiziki saldırıya maruz kaldığı, Kadir Şeker hakkında TCK 81 maddesinin uygulanması yasaya ve usule aykırı olduğu, yerel mahkeme ve İstinaf Mahkemesi kararının bozulmasına karar verilmesini talep ederiz' denildi.

'SUÇ VASFI DEĞİŞEBİLİR'

Kadir Şeker'in tahliye edilmesinin talep edildiği dilekçenin devamında, 'Kadir Şeker'e verilen cezada tahrik indirimi azami hadden uygulanmalıdır, olayda meşru müdafaada sınırın aşılması durumu vardır.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kadir Şeker aleyhine tesis etmiş olduğu karar ve bu kararın istinafı neticesinde Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinin esastan red kararları yasaya ve usule aykırı olduğundan hükümlerin Kadir Şeker lehine bozulmasına karar verilmesini, suç vasfının değişme ihtimali ve Kadir Şeker'in tutuklulukta geçirdiği uzun sürede dikkate alınarak Kadir Şeker'in öncelikle tahliyesine karar verilmesini, aksi kanaatte olunması halinde ise yine uygun görülecek adli kontrol tedbirleri ile tahliyesine karar verilmesi talep ederiz' ifadelerine yer verildi.
HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.
KONYA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
10°C
Yağışlı
Per 11°C
Cum 10°C
Cts 11°C
Paz 13°C
KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
05.09.2021 22:24
İmsak 04:08
Güneş 05:42
Öğle 12:52
İkindi 16:40
Akşam 19:52
Yatsı 21:19
BENZER KONULAR TÜMÜ