YAZARLAR

Hayırlı haftalar. Bu güzel şehirde bir haftayı daha geride bıraktık. Şükür vesîlesi o kadar çok nimete sahibiz ki, ne yapsak azdır.

Benim açımdan haftaya damgasını vuran iki olay vardı. Birincisi, hafızama 31 Ekim tarihini kazıyan bir olay. Sabah sporuna giderken sabah saat 05:30 civarında Mevlâna yakınlarında otostop çeken bir genci arabaya aldım. Fetih Caddesi’nde oturduğunu, ilimizdeki bir vakıf üniversitesinde iç mimarlık okuduğunu öğrendiğim bu gence, bu vakitte nereden geldiğini sordum. Bosna Hersek Mahallesi’nde düzenlenen bir “parti”den geldiğini söyleyince merakımı celbetti. Ne partisi diye sorunca da, ne yalan söyleyeyim beni hayrete düşüren “Cadılar Bayramı*” partisi cevabını verdi.

Yaşayan herşeyi görür derler tamam da, bu olayın beni şaşırtan iki yönü var. Birincisi, delikanlının adı Hz.Peygamber’in en yakın yol arkadaşı Hz. Ebubekir’den mülhem bir isim. İkincisi de, genç kardeşim Anadolu’nun yiğidi ile meşhur ve katkı anlamında millî kültürümüze şaheserler kazandırmış kültür adamlarının yurdu, bu milletin en zor anlarında kurtuluş için atılan adımlara ev sahipliği yapmış “yiğido”ların memleketinden olması. Biz eğer Bekirlerimizi, Alilerimizi, Osmanlarımızı, Ömerlerimizi, Ayşelerimizi, Haticelerimizi, Fatmalarımızı olmaları gereken yerlerde değil de Cadılar Bayramı Partisi benzeri yerlerde kaybedersek vay halimize. Şehitlerimizin eksik olmadığı bu günlerde hele…

Ne yalan söyleyeyim, benden başkalarına garip gelmiyor olabilir ama ben çok garipsedim. Yine diyebilirsiniz ki, her yerde olur da Konya’da olmaz mı, neden olmasın!

Diğer konu İstanbul Maratonu. Bu yıl 41.si düzenlenen etkinlik bir GSM firmasının ana sponsorluğu nedeniyle “Vodafone İstanbul Maratonu” olarak ta isimlendiriliyor. Uluslarası nitelikteki etkinlik, elit atletlerin koştuğu maraton yanı sıra, hobi olarak koşan sporcuların koştuğu maraton, 15 km. koşusu ve halk koşusu olmak üzere çeşitli kategorilerde koşuldu. Güzel bir organizasyon, şehir markasına katkı sunan organizasyonlardan olduğunu düşünüyorum. İki kıtayı birleştiren bir organizasyon olması da ayrı bir özellik katıyor. Belki İstanbul’da yaşayanları tatil günlerinde biraz mağdur ettik ama yılda bir kahrımızı çeksinler diye düşünürüm. Etkinliğe Konya’dan katılan birçok arkadaşımız gibi biz de “Sağlık İçin Hareket Platformu” ve “Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği (SESEBİDER) üyesi on arkadaşımızla katıldık. Çok şükür sağlıklı bir şekilde tüm arkadaşlarımız sporlarını yapıp yarışları tamamlayarak sağlıkla Konya’ya döndük.

Gelelim sadede… Başta sportif kişiliğiyle ön plana çıkan değerli Valimiz Cüneyit Orhan Toprak olmak üzere, şimdiki adıyla Konya Tropikal Kelebek Bahçesi “Kelebekler Vadisi”, Selçuklu Kongre Merkezi gibi ilimize damga vuran projelere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve şehrimizin karar verici dinamiklerinde yer alan tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerine teklifimizdir. “Konya Maratonu” ilimize yakışmaz mı? Şehrimizin marka değerine katkısı olmaz mı? Bu sayede sporun sevdirilmesi ve daha sağlıklı nesiller yetişmesi amaçlarına hizmet etmez mi? Yeni fizikî projeler için tasarruf tedbirleri devrede olabilir ama sosyal içerikli ve maddî olarak fazlaca külfet gerektirmeyecek bu çalışmanın fitili tarafınızdan ateşlenirse sivil toplum ve özel sektör hızla arkasını getirecektir. Hiç endişeniz olmasın. Bir küçük adım atın sizi destekleyecek binlerce kişi bulacaksınız emin olun.

Benim gibi sizlerin de Konya’da olmaz mı, neden olmasın! dediğinizi duyar gibiyim.

Haftanın Spotu

İnsanlarla dost ol, çünkü kervan ne kadar kalabalık ve halkı çok olursa yol kesenlerin beli o kadar kırılır. Hz.Mevlâna

* Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır. Vikipedi

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya’da olmaz mı? Neden olmasın!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.