Torku Jelifest

Konya Ovası’na, 7 ay sonra yağış düştü! İşte ilçe ilçe yağış oranları

  • Giriş Tarihi: 14.01.2021 10:39
  • Güncelleme Tarihi: 10:48
Konya Ovası’na, 7 ay sonra yağış düştü! İşte ilçe ilçe yağış oranları

Konya'da 7 ay sonra düşen yağmurun sevinci yaşanıyor. 24 saatlik sürede Konya'nın birçok ilçesi orta şiddetle yağış alırken kuvvetli yağış alan Alacabel mevkiinde metrekareye 43,0 mm yağış düştü. Bölge genelinde yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerde ise kar bekleniyor. Sıcaklıklar 10 derece azalacak.

Konya’da uzun zamandır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları önceki akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan fırtına ile birlikte düştü.

Şiddetli rüzgar ve fırtınanın yerini kent merkezinde yağmura, yüksek kesimlerde ise kar yağışına bırakmasıyla Konya Ovası 7 ay sonra beklediği yağışa kavuştu.

Yağış düşmemesi yüzünden kuraklık tehlikesinin baş göstermesiyle tarlalarında endişeyle nöbet tutan çiftçiler ise yağışla birlikte nefes aldı.

7 ay sonra yüzünü gösteren yağmur kentte sevinçle karşılanırken
Seydişehir’deki Alacabel 43,0
Yunak 38,4
Bozkır/Sorkun Yaylası 30,8
Beyşehir/ Yeşildağ Orman Sahası 26,4
Kadınhanı/ Altınova TİGEM 24,2
Seydişehir 24,2
Tuzlukçu 23,0
Taşkent 23,0
Ilgın 22,4
Çeltik 22,0 mm yağış aldı.

Öte yandan havanın parçalı ve çok bulutlu; bölge genelinin yağmur, karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklıkları ise 8-10 derece azalacak.

Rüzgarın güneyli yönlerden orta kuvvette; zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.> Yeni Meram >Güncel > Konya Ovası’na, 7 ay sonra yağış düştü! İşte ilçe ilçe yağış oranları
HABER YORUMLARI