YAZARLAR

■ Bizler maden işçisiyiz

Çalışırız yerin altında

Üç vardiya 24 saat.
Karadır kömür
Ellerimiz gibi,
Hayatımız gibi.

Ölüm yakamızda, açlık da öyle
Patron tepemizde dipçik de öyle
Gün gele, gün gele aydınlık gele

Elbet madenlere de doğacak güneş.

***
“Kara” güzel olur mu, olur! “kara” şiir

olur mu, olur! “kara” umut olur mu, olur!

Yeter ki “kara haber” olmasın, yeter ki “kara düşünce” olmasın. Kuşkusuz “karamsarlık” da egemen olmasın. Ayrıca Kara haber tez ulaşır, diye bir deyim var. Kara haber bu kez de Ermenek- Güneyyurt’tan, kömür ocağından gelmişti; Ekmek parası olan ‘kara’dan.

Dr. Faruk Sükan İçişleri Bakanı iken, birlikte Ermenek’e üç-dört kez gittim. Bir seferinde facianın olduğu Güneyyurt’a uğramış, yörenin sorunları dinlemiştik. En başta maden ocaklarındaki “güvensizlik” dile getirilmiş, not etmiştik. Belde, doğanın yeşilliğine bürünmüş bir gelin gibiydi ama, ekip dikilecek toprak yoktu. Madende çalışmak halkının kaderiydi, ancak madencinin fıtratında “ölüm” olmasını onaylamak olanaklı değildi. Gerekli önlemler alınsa, kimi ocak patronları kayırılmasa, denetimler adalet terazisinde tartılsaydı, kanımızca bu facia yaşanmazdı.

Bir de kendi kendimize soruyoruz;

Ne oldu bize? Çok ölümlü trafik kazaları aldı, yürüdü. Her yeni güne bir kaza haberi ile uyanıyoruz; içimiz acıyor. Kazalar sadece karada değil, denizde de yoğunlaştı. Kader böyleymiş diye, geçemeyiz. Tedbiri biz alalım, takdir kuşkusuz yüce Yaradan’ındır;

■ Tedbir bizden, takdir Allahtan

Tedbir bizden, tevekkül Allahtan

Kader dinsel bağlamda ezelden ebede kadar hayır ve şer meydana gelecek tüm olaylara ilişkin Yüce Allahın kendi ilmi gereği bilip takdir buyurmasıdır.
Kaza ise, Yüce Allahın ezelde takdir buyurduğu olayların zamanı gelince ilim ve iradesine uygun meydana gelmesidir.
***

Ülkemizde geçtiğimiz yıl iş kazalarında “5 Soma faciası” kadar insan yaşamını yitirdi..

Biz, ölümlü iş kazaları sayısında OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer alırken Avrupa’da ise birincisi birinci sıradayız. Maalesef maden sektöründeki ölümlü iş kazalarında da Avrupa birincisiyiz.

Son 10 yılda tüm ülkelerde iş kazalarında ölüm rakamları aşağı inerken, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün istatistiklerine göre Türkiye’de yükselmeyi sürdürdü. 1 milyon ton kömür üretimi başına düşen ölüm oranı ABD’de 0.2 iken Türkiye’de 7.22 olarak gerçekleşti. Maden kazaları ile adını sıkça duyuran dünyanın en büyük üreticisi Çin ise son yıllarda aldığı önlemlerle bu oranı 1.27’ye kadar düşürmeyi başardı. Teknolojik gelişme ve iş güvenliğini artıran önlemlerle Avrupa’da da oran hayli aşağılara çekilmiş durumdadır.

Soma faciasından daha büyük can kayıpları dünya madencilik tarihinde yaşanmış ancak, gelişmiş ülkelerde yarım asrı aşkın süredir bu çapta kaza yaşanmadı. Almanya’da 30 yılda maden kazalarında can kaybı sadece 3 kişidir.

Bugünkü uygunsuz koşulların sür-git devam edip gitmesi yeni facialara davetiye çıkaracağı kuşkusuz. Gelişmiş ülkelerin standartlarında yasal düzenlemeleri uygulamaya geçirerek ve insan yaşamına değer verdiğimizi ortaya koyması gerekmektedir. Devlet, özel sektör ve Sivil Toplum örgütleri dayanışmasıyla ortaya olumlu bir çalışma koyar, gerekenler yapılırsa, olası kazalarda en azından kamu vicdanı bu denli yara almayacak.

Bir damla;

■ Kara kömür kara yüzün su oldu,
Söyle bana on sekiz can ne oldu,
Bazen gaz dolarsın bazen göçersin,
Bu kez canlar azgın suda boğuldu…

> Yeni Meram >Yazarlar > KÖMÜR KARASI – EKMEK PARASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.