YAZARLAR

***

“İNSAN vardır zamanı kendi hesabına yontar, insan da vardır bir ömür boyu zaman onu yontar.”

***

GÖZTEPE’Yİ BEKLERKEN…

İzmir’in Bank Asya’daki temsilcilerinden Göztepe renkli bir takım… Nerede, ne zaman, ne yapacağı hiç belli olmuyor. Çünkü, umulmadık yerlerden puanlar çıkarıyor, sonra İzmir Atatürk Stadı’nda yeniliyor. Deplasmanlarda 2 galibiyeti 1 beraberliği 4 yenilgisi bulunuyor ve 4 gol atıp 9 gol yemiş.

Artık ilk yarının son maçındayız. Keyifli bir ara tatili yaşamak istiyor ve bunun için elbette 3 puan bekliyoruz. Başka düşüncemiz yok, inanıyoruz.

***

ÇİĞNENEN YASA…

“….3289 sayılı yasanın 14. maddesinde yer verilmiştir. Ayrıca belediye ve özel idarelerin aktaracağı bu kaynağın nerelerde kullanılacağı hususlarına da ilgili madde ile açıklık getirilmekte ve bu payların yüzde sekseninin münhasıran mahallin spor saha ve tesislerinin yapılmasında; yüzde yirmisinin ise mahallin Gençlik ve Spor Teşkilat ve faaliyetleri ile gerekli spor malzemelerinin tedarik masrafları için Genel Müdürlükçe tespit edilen genel prensipler çerçevesinde harcanmasında kullanılacağı kayıt altına alınmıştır. Dolayısıyla belediyelerin Spor Kulüplerine doğrudan ayni veya nakdi herhangi bir katkı yapabilmelerine imkan bulunmamaktadır ”mış…

Biliyorum, yukarıdaki maddeden pek fazla anlam çıkaramadınız. Bu madde ile bundan önce ve sonraki maddeleri de dikkate aldığımızda, anlayacağımız şudur: “Belediyeler profesyonel kulüpleri destekleyemezler, ancak, amatörlerimize ve tesislere yardım edebilirler, amatörlere malzeme yardımı yapabilirler.”

Kanun bu mu, bu. Pekii, soralım şimdi… Türkiye’de adı “Belediye” olan kaç kulüp var?

Sadece bazılarını sayıverelim: Belediye Van, Kilimli Belediye, Manavgat Belediye, Manavgat Evrenseki Belediye, Elazığ Belediye, İhsaniye Belediye, Denizli Belediye, Balıkesir Belediye, Ödemiş Belediye, Beyköy Belediye, Espiye Belediye, Diyarbakır Büyükşehir Belediye, Ünye Belediye, İlkadım Belediye, İstanbul Büyükşehir Belediye, Gaziantep Büyükşehir Belediye, Akhisar Belediye ve daha niceleri…

Birde adında “Belediye” olmayıp da belediyeler tarafından dibine kadar desteklenenler var: 68 Yeni Aksaray’dan, İst. Güngören, Kars, Sultangazi, Yomra, Of, Mardin, Yeni Malatya, İskenderun 1967, Yalı, Sultangazi Belediye’ye kadar…

Soruyoruz: Hani, yasa uygulaması nerede? Cevaplıyoruz: Tabii ki var da kağıt üzerinde. Kanunsuzluk sadece bugün değil, çoook uzun yıllardır devam ediyor. Çünkü buralarda oy potansiyeli bulunuyor.

Bütün gelen giden bütün iktidarlar biliyor, Futbol Federasyonu ama bir şey yapamıyor! Sonuç olarak bugüne geldiğimizde Türk futbolu, içinde insan bulunan Kızılderili kazanı gibi fakır-fakır kaynıyor. “Tamtamcılar” çalıp bağırmaya devam ediyor! Yarınlarda ne olacak belli değil ama….

Çoğu kulüp geleceğinden endişe duyuyor. Bu nedenledir ki, tribünler dolmuyor.

Futbolseverler bıkmış artık köhne futboldan! Futbolseverler usanmış şike sorunlarından.

En son Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, “Sezon sonuna kadar böyle devam. Kararımızı ondan sonra açıklayacağız” dedi ya… Bakın görün, “Dağ nasıl Fare doğuruyor!”

Ya da, “Şapkadan Tavşan nasıl çıkıyor!”

***

KIYTIRIK FEDARASYON…

“Kıytırık” sözlük anlamında, “dandik” veya “.oktan” ya da “uyduruk” anlamlarına geliyor. Biz elbette , ikincisini kullanmıyoruz. Ve Futbol Federasyonu için “dandik” diyoruz. Mehmet Ali bey ne demek istiyor anlamıyoruz.

Gerçi O’nu UEFA da anlamıyor ya!…

Başkan resmen “korkak”ı oynuyor.

İşin içinde Fenerbahçe olmasaydı, “küçük takım-lar” gitmişlerdi çoktan başaşağı…

Şike’de referandum için de yüreği yetmedi. Neredesin Şenes Erzik, neredesin rahmetli Hasan Doğan, neredesin Haluk Ulusoy? Hatta Mahmut Özgener?

Vallahi de billahi de sizleri bile arıyoruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kıytırık
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.