YAZARLAR

***

“TOPRAKTAN geldik toprağa gideceğiz. Mühim olanı çamurlaşmamak.”

***

“GAM”LIKTAN ÇIKTI!

Akaryakıta, kokaryakıta, doğalgaza, elektriğe vesaireye zamlar artık rutin hale geldi. Ancak hükümetimizin hakkını yemeyelim: Unutmayalım, dünyada akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor.

Merak ettiğim şu: Madem zamlar peşisıra geliyor, işsizlik oranı nasıl oluyor da düşüyor?

***

ÇARE…

Kızım Sevcan’ı nişanladık Hasan Karadaş’la.

Bizim evde ve iki ailenin katılımıyla…

Kısmet olursa düğün 3 Haziran’da…

Gerçi biraz paraları var ev alacaklar da, “Olmuşken iyisi olsun. Dünyaya bir daha mı geleceğiz?” dedikleri ve bu nedenle bir süre bekleyebilecekleri için iki aile cümbür cemaat başladık kiralık ev aramaya…

Mahalle… Cadde… Sokak sokak…

Yukarıya bakacağız diye boynumuz ağrıdı!

Aboovvv… Aboovvv ki, ne aboovvv…

Fiyatlar dudak uçuklatan cinsten.

Üstelik ücretler roket hızıyla yükselirken.

“Merhamet ile Allah korkusu” denen şeyler de var ama ev ve işyerleri sahipleri de haklı. Fakat bundan böyle yeni yasaya göre vergi kaçıramayacaklar. Kiracısından 900 lira alırken Maliye’ye “450 lira” diye bildiremeyecekler. Sözleşmeyi 450’den yapamayacaklar. Yoksa vergiciler hiç şakaları yok, ev sahiplerinin de kiracıların da iki yakalarına kesin yapışacaklar.

Normal bir evin kirası için sahipleri 600-700’den kapı açıyorlar. Haa, biraz lükse kaçmak isterseniz 900 liraya, 1 milyona, 1 milyon 100’e, 1 milyon 200’e, 1 milyon 300’e çook… Cebinize güveniyorsanız lüks semtlerde 1.5 milyona da bulabilirsiniz.

Kapıcısı, doğalgazı, elektriği, suyu hariç.

Yiyecek, ulaşım, öğrenim, telefon, giyim cabası.

Ancak 1.5’luklar deniz manzaralı! Kafeteryalar var, duşlar var, kortlar var, voleybol, basketbol sahaları, diskolar var!..

Hatırlayın, Atalarımız ne demiş:

“Garip kuşun yuvasını Allah yaparmış.”

Bu söz tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Paranız varsa kral, yoksa 2-3. sınıfsınız!

Tırnağınız varsa başınızı kaşıyacaksınız.

Çare: Ayağımızı yorgana göre uzatacağız.

Yoksa, çekilmez vallahi bu dünya kahrı.

***

“KADINLAR GÜNÜ’YMÜŞ”

Her yıl 8 Mart’ta kutlanırmış. Garip olan ülkemizde de kutlanırmış. Cumhurbaşkanından Başbakanına, Bakanından vekiline, bürokratlarına kadar…

Oysa ülkemizde bu günü bilmeyen milyonlarca kadınımız var. Biz de zaten “Yılda bir gün” deyip kutladık! Yeni törenler için 2013’ün 8 Mart’ını 8 gözle bekliyoruz! Ayrıca bir sayın bakanımıza göre, “Kadına yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddet, o toplumun medeniyet çizgisinin bir tezahürü” imiş. Yurdumuzda hemen her gün bir, hatta daha fazla kadınımız cinayete kurban giderken, boğazlanırken, vurulurken, baltayla doğranırken, testereyle kesilirken, bıçaklanırken, işkence görürken, sıradan hale gelen dayaklar yerken…. Buyrun, “Medeniyet çizgimizi” siz belirleyin.

***

KELEBEK ÖMÜRLÜLER…

Yokluktan, ev kiralamaktan söz ettik ya, bakınız bir şairimiz nasıl seslenmiş:

“Gariban semtlerde gördüm sizleri,
Kelebek ömürlü yoksul çocuklar.
Harabe evlerin melek yüzleri,
Kelebek ömürlü yoksul çocuklar.

Üstünüz başınız yara içinde,
Bahtınız yazınız kara içinde,
Köşeyi dönenler para içinde,
Kelebek ömürlü yoksul çocuklar.

Zalimler her yeri kana bürüyor,
İnsanlık savaşla kinle çürüyor,
Oyunlarınız hep kısa sürüyor!
Kelebek ömürlü yoksul çocuklar.”

*

ZAMANLA YARIŞ…

Kimileri vatanları uğruna savaşırken ‘terörist’ sayıldılar, öldürüldüler. Kimileri işgal edilen topraklardaki insanları öldürmenin karşılığında lider oldular! Senaryoyu yazan da, oynayan da onlar oldular.

Zaman, hepimizden bir şeyler alıp götürüyor. Öyle zaman geliyor ki, kendimizi bile tanıyamıyoruz.
İstemesek de hayatın gerçeği bu…

Şükürler!.. Vicdanımız Kıble’ye dönük.


> Yeni Meram >Yazarlar > Kir-aaa
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.