YAZARLAR

***

“ÜÇ şeye itibar etmeyiniz: Kızgınlıkla söylenen sözlere, fırıldak gibi dönen gözlere, mevkii sahibi olduğunda kendini dünyanın hakimi sanan öküzlere.”

***

NE DEĞİŞTİ… Saadet Partili, belediye eski başkanlarından Mustafa Özkafa YENİ MERAM’ın, “yeniden aday olacak mısınız?” sorusunu, “henüz erken ama nasip” diye yanıtlamış. Bugünkü başkan Tahir Akyürek anlatmıştı: “Sayın Özkafa’ya gittim, Ak Parti’ye gel, yeniden başkanlığa aday ol, dedim, gelmedi” demişti… Özkafa’ya sormak gerek: “Ne değişti?”

***

UMURSAMIYORUM: Anıt’taki Atatürk heykelinin pislik içinde bulunduğunu belirten bir yazı yazmıştım. Yanıtlardan biri Kemal Genç’ten:

“…Cihat bey, son derece haklısınız. Ata’mızın heykeli inanılmaz derecede kirli. Belediyeye ben de bildirdim, fakat hiç bir müdahalede bulunulmadı…”

Sevgili dostum;

Ben artık umursamıyorum.

Atatürk’le ilgili ne yazsam yetkililerce ilgi görmüyor. Boşuna beklemeyelim, dikkate almazlar. Kim bilir belki yukarıdan aferinlerle beraber alkış da alırlar!

Bugünlük bu kadar. Ancaak…

Hiç ama hiç unutmasınlar:

Bugünlerin yarınları da var!

***

İDDİALIYIZ!

Hadi “trafik tamam” diyelim.

Trafik kültürümüze verelim!

Ölüm­cül iş ka­za­la­rın­da da Av­ru­pa şampiyonu, Çi­n’­den son­ra dün­ya ikin­ci­si­yiz. Son 10 yıl­lık sürede 11 bin iş­çi­mizi iş ka­za­la­rın­da kay­bet­mişiz. AK­P’­li bir ba­ka­nın de­yi­miy­le her yıl “en az bin ta­ne ” ev­la­dı­mı­zı iş ka­za­la­rı so­nu­cu top­ra­ğa ve­ri­yo­ruz.

De­ne­tim­siz­lik ve ih­mal­ler­le fe­la­ket bo­yu­tu­nu alan ka­za­lar son­ra­sın­da hep “tak­dir-i ila­hi” ma­sal­la­rı din­li­yo­ruz. İktidarın düşünüşüyle, “a­det”­ten “in­san­”a ge­çe­mi­yo­ruz. Bu ne­den­le “ha­ya­tı­mızın su­dan ucuz ol­du­ğu” ül­ke­ler sı­ra­la­ma­sın­da en baş­lar­da ge­li­yo­ruz.

“Vatandaş Mülayim Efendiler”imize, yani insanlarımıza “tane ya da “adet” diyorlar. Sanki elma, armut, hıyar, masa, sandalye, koyun, keçi sanıyorlar!

İşlerine gelmedi mi veya işin cılkının çıktığı yerde tökezlediler mi adı “takdir-i ilahi” oluveriyor.

“N’apalım, Allah’tan” diyorlar.

Böyle yönetiliyoruz dostlar.

Sonuçta, bitecek saltanatlar!

Yok öyle atmasyon % 50’ler.

Yerel seçim için söylüyorum:

% 35’i geçerlerse dua etsinler.

Çünkü, her yer Konya değil.

Anketlere bakıyorsunuz, eğitim düzeyi düşük olan illerde AKP en başta. Bunun için Konya baş tacı!

Geçelim… Siz parktan çıkın, sağa veya sola dönün ya da direk de gidebilirsiniz, işte oralarda bir yerde seçim sandığıyla karşılaşacaksınız.

Sabredin, az kaldı, Mart’ta!

***

KILIFI HAZIR: 4’üncü yargı paketinin Öcalan’ı serbest bırakmak için çıkarıldığı kanıtlandı. Nasıl mı? Öcalan’ın avukatlarının Apo’yu mahkum eden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmasıyla…

Buna göre yeni paketin tanıdığı hakla avukatlar, 6459 sayılı yasanın 21. maddesinin geçici ikinci bendine dayanarak yeniden yargılama talebinde bulundu. Bunun anlamı iyi biliniz ki, Öcalan’ın yargı kullanılarak serbest bırakılma teşebbüsüdür.

Habur misali ayarlanacak birkaç hakim, “bu kadar yattığı yeter” deyip Öcalan’a yattığına denk gelen bir ceza verip salıverilecek. Kuşkusuz böyle bir kararın hem ayarlanacak hakimler hem de AKP için büyük riskleri var ama iktidar zorda. Zira PKK terörü yeniden başlarsa sandıkta daha geriye düşeceklerini biliyorlar. Diyeceksiniz ki, “üç önemli seçimin arifesinde yapamazlar!” Öyle ama PKK’nın terör tehdidi hükümeti korkutuyor. Dolayısıyla ellerindeki medyaya güvenerek, “Apo’yu biz değil yargı serbest bıraktı” diyecekler ve topu yargıya atacaklar.

Çok iyi hesaplamak gerek.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kılıf hazır!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.