kapat
Ruşeym Torku

“Keçe”den Şaheserler

  • Giriş Tarihi: 14.11.2014 15:51
  • Güncelleme Tarihi: 12:28
“Keçe”den Şaheserler

Geçmişte çobanların kepenekleri ve yer örtülerinde kullanılan keçeyle, bugün daha çok hediyelik eşya ve aksesuar üretiliyor.

keceden-saheserler2ÜZERİNDE sürüngenlerin hareket edememesi nedeniyle geçmişte yer yaygıları ve çoban kepeneği yapımında kullanılan keçe, günümüzde ise maharetli ellerde popüler aksesuar ürünlerine dönüşüyor.

Son dönemde mağazalar ve evlerin duvarlarında daha sık karşılaşılmaya başlanan keçeden, şal, yelek, çanta, heybe, patik, hediyelik semazen sikkesi, kapı süsü ve tablo gibi bir çok ürün yapılabiliyor. Geleneksel keçeye modern şekiller veren kadınlar ise bunun kendileri için terapi gibi geldiğini belirtiyor, keçenin stresten kendilerini uzaklaştırdığını düşünüyor.

 

KOMEK “HALK ÜNİVERSİTESİ”NE DÖNÜŞTÜ

 

Konya Büyükşehir Belediyesinin, 2004 yılından bu yana eğitim verdiği 200 bini aşkın kursiyeriyle adeta “halk üniversitesi”ne dönüşen Meslek Edindirme Kursları’nda (KOMEK), keçeye ilgi her geçen gün artıyor. KOMEK bünyesindeki Aymanas Kurs Merkezi’ndeki keçe kursuna katılan 20 kadın ve kız, hem ürettikleriyle aile bütçelerine katkı sağlıyor hem de keçeyle uğraşarak stresten uzaklaşıyor. Kurs öğreticisi Betül Uğurlu, keçeye olan merakı nedeniyle bu konuda birçok araştırma yaptığını söyledi. Keçenin değerinin yeniden anlaşılmaya başladığını ve bu nedenle kurslar açıldığını ifade eden Uğurlu, “Çobanların eskiden kepenek kullanmasının sebebi, ayazdan kardan korumasından çok üzerinde hiçbir sürüngenin yürüyememesiydi. Kepenekle bit, pire gibi haşerattan ve bazı sürüngenlerden korunuyorlardı. Biz de denedik üzerinde böceklerin yürüyemediğini gördük. Sağlık açısından da birçok faydası var” dedi.

 

“KEÇEDEN YAPILAN ÜRÜNLERE İLGİ YOĞUN”

 

Toprağın vücuttaki enerjiyi aldığı gibi keçe ve hammaddesi yünün de elektriği alarak rahatlık verdiğine işaret eden Uğurlu, “Nasıl bir toprak vücuttaki elektriği alıyorsa keçe de vücuttaki elektriği alıyor. Keçe, hem ürüne dönüştürene hem de kullanana adeta terapi gibi geliyor. Keçeyi eline alan kişi onu sevdiği zaman çok güzel ürünler çıkabiliyor. Sevmediği zaman da tam tersine onunla inatlaşırcasına keçe biraz daha kendini geriye çekiyor ve ürünler zor çıkıyor. Herkese tavsiye ediyoruz. Severek keçe kursuna gelin. Keçe dokunulduğunu hissediyor” diye konuştu. Uğurlu, “Keçenin yapılmayacak bir şeyi yok. Ürünlerimize yerli ve yabancı turistlerden ilgi yoğun. Bugünlerde ise çalışmalarımız, Şeb-i Aruz törenlerine gelecek misafirlerimiz için yoğunlaştı. Ayrıca sergi dönemlerimizde İstanbul’dan gelen bazı müşterilerimiz evlerde ve mağazalarında dekor amaçlı kullanmak üzere ürünler alıyor” ifadelerini kullandı.

AA> Yeni Meram >Konya > “Keçe”den Şaheserler
HABER YORUMLARI