YAZARLAR

***

“BOZUK saatler bile 24 saatte iki kez gerçeği söyler.

***

HANGİSİNE?.. Çok şükür… 49 kişiden oluşan rehinelerimiz nihayet kurtuldu ve hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi: “Kurtarma, MİT’in başarılı bir operasyonudur.” Ama ardından AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar şoke etti: “Amerika’nın bir kurtarma hamlesidir.”

Pekii, kime inanacağız?..

***

OKULLAR CEP YAKIYOR

Hayırlı uğurlu olsun.

Yeni ders yılı için okullar açıldı.

Açılıştan 9 gün geçti ama….

Bazı okullarda kayıtlar sürüyor.

Velilerimiz çilelerle dolu.

Çünkü, giderler cep yakıyor!

Ders kitaplarının ücretsiz olması, kimi yoksul öğrencilerin ailelerine parasal desteklerin yapılması gibi olumlu uygulamalara karşın bir öğrencinin okula başlarken sadece giysi ve kırtasiye masrafı en az 500 lira tutuyor. Ek olarak spor malzemesi, çanta, suluk ve ayakkabı masraflarıyla birlikte bu oran bin liraya kadar çıkabiliyor.

Masraflar; yedek pantolon, gömlek, ayakkabı, kemer, yaka, çorap, kravat, spor malzemesi alınması durumunda ikiye katlanıyor.

Liselerde okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun dershanelere gittiği dikkate alındığında veliler büyük bir bunalım içinde kıvranıyor.

Özel okullarda ‘Eğitim parası’ adı altında alınan binlerce liranın yanında, birer müşteri gibi görülen veliler; kıyafet, kitap kırtasiye, servis, gezi ve etkinlik gibi bahanelerle soyuluyor. Özel okulların belirledikleri fiyatların ölçüsü ne yazık ki yok.

Tercih velilere bırakılmıyor.

‘Daha masraflı olmasın’ diye serbest kıyafet yerine formayı tercih eden veliler, bin pişman hale geldiler. Tek tişörte 75, pantolona 100, gömleğe 75 lira isteniyor.

Bazı okullarda bağış miktarı arttıkça öğrenci daha iyi sınıflara yerleştirilebiliyor. Oysaki ikamet adresi dışındaki okullara öğrenci kayıt ettirmek yasak. Kayıt ücreti de yasak.

Milli Eğitim Bakanlığı, yurttaşlarımızı soyup soğana çeviren bu haksız ve hukuksuz uygulamaya son vermeli, soyguna ‘dur’ demelidir.

Ayrıca kimi okullar, velileri tek adrese gönderip zorunlu olarak belirledikleri fiyattan kırtasiye ve kıyafet almayı dayatıyor.

Kıyafet seçimi ve fiyatı neye göre belirleniyor? Veliler neden sadece tek bir firmaya yönlendiriliyor? Firmaların okul ve yöneticilerle bir bağı var mı? Araştırılmalı ve öğrenci-veli çıkarları doğrultusunda düzenlenmelidir.

Bunlar mı Milli Eğitim’de reform?

Hadi canııım, güldürmeyin…

***

ÖTV’YE GEREK YOK!
Ülkemizi yöneten hükümet Torba Yasa’yla zümrüt, elmas, inci ve pırlanta gibi değerli taşlardan alınan yüzde 20 Özel Tüketim Vergisi’ni kaldırmış.
“Neden kaldırmış?” diyorsanız, söyleyim:
Görünürdeki neden, “AB ile uyum” ama… Tahmin edeceğiniz gibi bu, işin kılıfı! Asıl neden, bu taşları ithal edenlerin de satanların da önemli bir bölümünün iktidara yakın olmaları.
Hatta, devletin tepesindeki zatın oğulları ve kızları bile bu işin içinde… Pekii, değerli taşlardaki ÖTV kaldırılırken asla “lüks” sayılmaması gereken tıraş sabunundan, güneş kreminden, makyaj malzemelerinden, beyaz eşyadan, telefondan alınan ÖTV ne olmuş?
Olduğu gibi kalmış.
Özetle gelinen nokta şudur:
Bir kişinin çamaşırı ve bulaşığı makinede yıkaması lüks, ancak bunları yaparken parmağına binlerce liralık bir taş takması lüks değil!
Uzatmaya hiç gerek yok:
Bu saçma düzenlemeleri yapan “taş” kafalıların “beyinleri” için de ÖTV’ye gerek yok!
***

BİLİN BAKALIM…

Bir ülkede, uçaklarının iki saat rötar yapmasına neden olan eski bir bakanla bir senatöre öfkelenen yolcular, ikiliyi uçaktan dışarı atmış… Sorum size: Bu ülke aşağıdakilerden hangisi?
a-İngiltere, b-Fransa, c-Türkiye, d-Pakistan
Yanıt: Vallahi Türkiye değil.

Dostumuz Pakistan…

> Yeni Meram >Yazarlar > Kayıtlar bin lira!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.