YAZARLAR

Kardeş kuruluşlar KOP, MEVKA, TÜİK bir çatı altıda bilimsel hizmet-Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

Başarının özü, sağlıklı mekanlarda sağlıklı düşünceden geçer. Kalkınmanın ana umdesi tabana yayılan düşünce yapısı ile devleşir. Kırsalı kalkındırmadan ve kırsalın cazibesini artırmadan, hiçbir yere varılamayacağını bilen Yüce Önder ATATÜRK; “Bu yurdun öz sahibi efendisi köylü dür” vecizesini doksan yıl önce söylemiş ve günümüz dünyasında da bu vecize gerçekliğini korumuştur.

Kırsalı kalkındırma çabaları sürdürülürken, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın genel gelir dağılımından yeterli payı alırken, gelirlerinin geleceğinin güvence altında olması mecburiyeti ortadadır.

90 yıllık Cumhuriyetimizin 2. yarısından sonra girdiğimiz çok partili hayat, bilimsel verilerle değil, siyasi ihtiraslarla günü gün ederken, büyük bir zaman israfı yapıldığı bilindi ki, KOP, MEVKA, ve TÜİK gerçeklerin üzerine atılıp, kurulan Cumhuriyet kuruluşlarıdır.

Şimdilerde bu güzide kuruluşlarımız, şehrimiz Anıt Alanında eski Meram Belediyesi ne ait modern binaya sahip olup, faaliyetlerini sürdürmek üzere taşınma konumuna girmişlerdir. Bunlardan KOP hemen taşınmış MEVKA ve TÜİK de yakın bir zaman içinde taşınıp faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kendisine vücut veren KHK ile kendisine verilen görevleri koordine etmek ve söz konuşu projeleri dorukta verimli kılmak gibi çabalarını sürdürürken, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinde yaşayan 95.579 kilometre kare alanı ile ADNKS sonuçlarına göre 4.233.442 kişi bu hizmetlerden yararlanacaktır.

Meram Belediyesi mülkiyetinde iken, satın alınıp bu üç Kalkınma İdaresi Başkanlığı

kendi mülkü olan bu güzide tesiste hizmet vermenin mutluluğunu hizmetinin yüceliği ile kanıtlayacağı inancındayız.

Bu mutluluğun özünde bilhassa küçük tarım işletmelerinin atıl insan potansiyeli ile atılımlar yapıp, pasif konumdaki enerjilerini verimli kılarak, her evde bir mini atölye açıp, Yüce Peygamberimizin “iki günü eş olan zarardadır” vecibesi ile silkinip, uyanarak üretime yönelmesinin bir yerde ibadet telakki edilmelidir.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi yer üstü zenginliklere sahip çıktığı kadar, yer altı maden taşları işletmeciliğinin turizme kazandırılmalı ve hatta çalışmalara ile de zenginliklerimize zenginlik katarken, perde arkasında kalmış şu bizin Amberreis Cami’nin iki yüz yıl Selçuklu’ya başşehirlik yapmış, 623 yıllık Osmanlı tarihinin kozmik odası olarak kullanıldığı gerçeğini de ortaya çıkarmıştır.

Camilerimizin aziz vatanımızın en değerli varlıkları olurken, buraların yerine göre bir kışla, yerine göre şehitlerimizin son nefeslerini vermeden yatıp kaldıkları kutsal mekanlardır. KOP İdaresi emeği berekete dönüştürürken, inançlarımıza saygılı olmayı da berberinde taşımaktadır. Kırsalın mümtaz evlatları inancı düzgün olanlara daha çok inanır. İnanan insanların rehberliğini helal lokmasının kutsal yol göstericisi olarak görür.

Gönül ister ki; zamanın akışı bizim üçlü kamu kuruluşu nezdinde çok gerilerde kalsın.

Gönül ister ki; üç ulvi kuruluşun çalışanları yol gösterici melekler misali insanımıza ışık tutsun yol göstersin.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı sayın İhsan Bostancı’ya ve yardımcısı Halil İbrahim Tongur’a ve bilhassa Bölge Kalkınma İdaresinin kurucusu Sayın Milletvekilimiz değerli bilim adamı Babaoğlu Hocamıza,  MEVKA Genel Sekreter Sayın Ahmet Akman’a TÜİK Konya Bölge Müdürü sayın İsmail Çapoğlu’na yürek dolusu sevgilerle başarılar dileriz…

 

> Yeni Meram >Yazarlar > Kardeş kuruluşlar KOP, MEVKA, TÜİK bir çatı altıda bilimsel hizmet
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.