Torku Jelifest

Karatay Belediyesinin 1 günü

  • Giriş Tarihi: 21.09.2020 9:13
  • Güncelleme Tarihi: 9:25
Karatay Belediyesinin 1 günü

Gazetemizin ‘Meramımız’ adı altında başlattığı bölümlerimizin bir yenisi de “Meramımız Şehir” sayfası oldu. ''Meramımız Şehir'' sayfamız ile şehrimizin önemli çalışmalarını ve değerlerini yerinde inceleyerek siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz. Bu hafta ‘Meramımız Şehir’in konusu Karatay belediyesinin 1 günde değişik birimleri ile yaptığı hizmetleri yerinde incelemek oldu.

Sabahın ilk saatlerinde Tatlıcak Tesislerinde başlayan hizmetlerden, cadde ve sokaklarda gerçekleşen emeklere kadar her etabı yerinde gördük. Çatalhöyük Mahallesi’ndeki asfalt çalışmasını Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Şevik ile yerinde inceledik. Daha sonra belediyeye bağlı müdürlüklerden bilgi aldık.

”YOĞUN BİR İŞ TEMPOMUZ VAR”

Karatay Belediyesi’nin hizmetlerini yerinde incelemek adına ilk olarak Tatlıcak Tesislerine sabahın ilk ışıklarıyla giderek koşturmacaya ve mücadele şahit oluyoruz. Hummalı bir çalışmanın olduğunu gözlemlediğimiz tesiste bizi Fen İşleri Müdürü karşılıyor. Öncelikle ekip şeflerinin sabah saat 07.00’de tesiste olduğunu söyleyen Fen İşleri Müdürü Bahattin Totan, 7.30’da gerekli programlamaların ardından işçilerin ekip olarak göreve çıktığını söyledi.

Bu hareket doğrultusunda günlük raporlarının olduğunu ve şefler eşliğinde doldurulan raporlarda ekiplerin nerede çalıştığı, hangi kamyonun hangi ekibe gideceği, hangi iş makinesinin nerede bulunacağı bu rapora işlenerek, sabahtan ekip sorumlularına bildirildiğini ifade eden Totan, ”Ekipler yerlerine gittikleri zaman ya kaldırım yapacaklar, ya yol aşım işleri yapacaklar. Mali ikmal işleri var yıkım işleri bizde. Örneğin imar müdürlüğünün riskli yapılarını da biz yapıyoruz. Asfalt ve altyapı işleri yapılıyor. İşlerimiz yoğun olduğu zaman mesai devam eder. Cumartesi pazar bizim müdürlüğümüzde çalışma yoktur ama bu sene neredeyse her cumartesi çalıştık yoğun bir iş tempomuz var” diye konuştu. Karatay’ın Kentsel Dönüşüm Noktası olduğunu ve asfalta 10 yıldan önce hiçbir zarar gelemeyeceğini ifade eden Totan; ”Yamalarla beraber günlük ortalama bin ton civarında asfalt dökülüyor. Asfalt 2 kat atılıyor. Minder ve aşama tabakası diye. Son 3 sezondur asfaltın sadece minder tabakası dediğimiz alt tabakasını atıyoruz. Asıl üst tabakasını atmıyoruz. Altyapıdan dolayı çok kazı oluyor. Yeni yapılar oldukça asfaltı kazmak zorundayız. O yüzden altyapı kurumlarına kazı iznini veriyoruz. Biz kazılan yerlerin yamasını yapıyoruz. O sokaktaki tüm altyapı işleri bittikten sonra o asfaltın üst katını atıyoruz. Bu işlemden sonra en az 10 yıl asfaltın hiçbir sıkıntısı olmaz. Tabii kullanılan yere bağlı olarak değişiyor” dedi.

ŞEVİK: ”ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞIN TALEBİ”

Çatalhöyük Mahallesi’ndeki asfalt çalışmasını yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Şevik ise çalışmalarla ilgili sorularımızı yanıtladı Şevik, “20 bin 750 kilometre kare yüz ölçümüne sahibiz. 345 bin civarında nüfusumuz var. 80 mahallemiz var bunlardan 32 tanesi merkez mahalle, 23 tanesi de köyden mahalleye dönüşen dış mahallelerimiz. Bu yılki bizim Fen İşleri Ekipleri olarak yaklaşık 200 bin ton sıcak asfalt dökmeyi planlıyoruz. Şuanda bunun yüzde 70’ine ulaşmış bulunmaktayız. Yılsonunda inşallah hedefe ulaşacağımızı umuyoruz. Şuanda Çatalhöyük Mahallemizde asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin çeşitli mahallelerinde bu çalışmalar devam edecek. Kasım sonuna kadar hedeflere ulaşmayı planlıyoruz” dedi. Asfalt çalışmasının genellikle kentsel dönüşüm ve altyapı hizmetlerinin tamamlandığı cadde ve sokaklarda yürütüldüğünü söyleyen Şevik, “Altyapısı tamamlanmamış, imar uygulamaları bitmemiş yollarda asfalt çalışmaları yapılmıyor. Yine vatandaşın ulaşım hizmetleri yürütülüyor ama asfalt çalışması altyapı çalışmasını tamamlamış yerlerde sürdürülmektedir” şeklinde konuştu. Belediye olarak vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını ifade eden Şevik; ”Özveriyle çalışıyoruz. Yaz ayları tüm belediyeler için yoğun bir iş sezonudur. Dolayısıyla izin gibi durumları çok kullandıramıyoruz. Yoğun olarak özverili şekilde gerek müdürlerimiz gerek ekip arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışıyorlar. Önceliğimiz vatandaşın memnuniyeti istek ve talepleridir. Onların talep ve istekleri doğrultusunda bu tür yatırımlar programlanıyor ve gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla vatandaş talepleri en öncelikli konudur” dedi.

“KENDİ İMALATINI KENDİSİ YAPAN Bİ BELEDİYE”

Fen İşleri ve diğer birimlerin çözüm ortağı şeklinde çalışan Makine İkmal Müdürlüğü de günün yoğun temposunda üzerine düşeni eksiksiz olarak yapıyor. Araç bakımlarından sahada kullanılan malzemelere kadar her etapta emekleri olan Makine İkmal biriminde sorularımızı yanıtlayan Makine İkmal Müdürü Bahadır Tosun, ”258 tane aracın buradaki ustalarımızla bakımını, onarımını ve arızalarını diğer müdürlüklerden gelen eksikliklerini, bizim buradaki ustalar yapar. Burada amacımız en kısa sürede tamiratlarını, bakımlarını yapıp müdürlüklere teslim etmek” dedi. Atölye olarak inşaat ekiplerinin olduğunu ve okullarda boya, sıva gibi bakım işlerini yaptıklarını söyleyen Tosun, ”Sahalardaki eksiklikleri müdürler bizlere bildirirler bizler de yardımcı oluruz. İnşaat ekipleri bakım, onarımın yanı sıra sosyal tesislerimizdeki arızaların giderilmesini sağlar. Atölyemizde marangozhane, kaynakhane, elektrik hane var. Ayrıca çocuk oyun gruplarının periyodik bakımları yapılmaktadır” diyerek taziye hizmetlerinin de olduğunu ifade etti. Üretim noktasında da faaliyet gösterdiklerini söyleyen Tosun, ”Diğer belediyelerden farklı olarak kendi imalatını kendi yapan bir belediyeyiz. Sorunu kendi bünyemizde çözüp dışarıya vermeden işlerimizi kendimiz yaparız. Bu bir belediye için çok önemli bir şey çünkü dışarıdaki fiyatları görüyoruz. Bunu kendi içimizde çözmemizin kamuya ciddi dönüşleri oluyor. Örneğin tatlı su tankları. Dışarıda bu tankların tanesini 3 katı fiyat veriyorlar. Biz bunu o fiyatla 3 tane yapıyoruz. 3 tane bölgemize koyuyoruz. O noktada avantaj oluyor. Kamelyaların, su depolarının, tatlı su depolarının, bunların imalatlarını kendi atölyemiz tarafından yaparız. Müdürlüğümüzün asıl amacı hizmeti dışarıya vermeden kendi bünyesinde çözmek” dedi.

”DEZENFEKTASYON İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR”

Karatay Belediyesinin özellikle son dönemde büyük iş düşen birimlerinden birisi de hiç şüphesiz Çevre Koruma Kontrol müdürlüğü oluyor. Bölgenin genel ve detay temizliğinin yanı sıra toplu kullanılan alanların hijyeniyle alakalı da önemli çalışmalar yapan Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü Pazar günleri dahil 7/24 çalışıyor. Vatandaşların sağlığı için 3 vardiya çalıştıklarını ve asıl işlerinin katı atık toplama, çöp toplama, yol ve kaldırım temizleme, pazar yeri temizlemesi olduğunu söyleyen yetkililer, tatlı su dağıtım çalışmaları ve sıfır atık süreciyle ilgili işlemleri de takip ettiklerini ifade ettiler. Kovid-19 sürecinde en çok çalışan birim olduklarını ve dezenfektasyon işlemlerinin bu müdürlük tarafından yapılıyor olduğunu vurgulayan yetkililer, ”Kamu binalarının yanı sıra birçok kurum ve kuruluşu biz dezenfekte ettik. Sokak kısıtlamasının ardından parklarda dezenfekte işlemleri yaptık. İlçe merkezinde muhtelif yerlere tek kullanımlık maskeler ve eldivenler koyarak halk sağlığına önem verdik. Bunun yanı sıra geri dönüşüm çalışmamız iyi gidiyor. Sahada geri dönüşüm ekiplerimizle belirli noktalarda belirli günlerde atık topluyorlar. Sıfır atık sürecinde sahaya yerleştirdiğimiz kumbaralarımız var 30 tane geri dönüşüm kumbarası koyduk. 130 tane giysi kumbarası, 50 tane atık ilaç kumbarası, 50 tane de bitkisel atık yağ kumbarası koyduk. 2020 yılı içerisinde 3bin 90 ton geri dönüşüm toplandı. Bu sayede 28 bin 186 tane ağacın kesilmesi önlendi ve 19bin 388 litre benzin tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlanmış oldu” şeklinde görüş bildirdiler.

”YEŞİL ALANLAR HEPİMİZİN VAZGEÇİLMEZİDİR”

Belediye bünyesinde bir diğer önemli birim olarak hizmet veren Park Bahçeler Müdürlüğü ise şu dönemin en önemli hizmetini vatandaşa sunuyor. Halkın aktif olarak kullandığı alanların sulanması, biçilmesi, bitkilerin budanması bakımı ve hastalıklarla mücadelesini gerçekleştiren Park Bahçeler Müdürlüğü hizmetlerin eksiksiz sürmesi için yoğun çaba sarf ediyor. İlk etapta görevlerinin, imara açılan bölgedeki parkların projelendirmesi ve projeye uygun olarak yapılmalarını sağlamak olduğunu söyleyen yetkililer, 2. etaptaki çalışmalarının ise ağaçlandırma alanlarındaki uygun ağaç seçimlerinin yapılarak tesise uygun olan ağaçların dikilmesi, sulanması, bakımı ve zamanı geldiğinde budanmasının Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yapıldığını ifade ettiler.

Vatandaşların talep ve isteklerinin de olduğunu belirten yetkililer, ”vatandaşlarımızın yeni tesis edilen mahalle veya sokakları için park ve çocuk oyun grubu talepleri olur. Bunlar zaten imara göre değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra kamuya açık olan parklardaki malzemelerin bakımı her gün ekipler tarafından yapılıyor. Vatandaştan isteğimiz; bu yeşil alanlar hepimizin vazgeçilmezi olduğunu bilerek buradaki malzemeleri temiz ve dikkatli kullanmalarıdır” diyerek bu alanlara sahip çıkmalarını istediler. Rabia DEMİROK


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Karatay Belediyesinin 1 günü
HABER YORUMLARI