YAZARLAR

Kimilerine göre eğlence,

Kimileri için kayak keyfi,

Kimileri için kardan adam, kartopu, kızak, oyun, zevkli yaşam.

Önceleri, çok çok önceleri benim için de ‘Kar’ doyumsuz güzellikti. Kendim için yaşadığım yıllardaki duygularım kar yağınca mutlu ederdi beni.

Ne zaman bu dünyada başka canlılarında olduğunu fark ettim, ne zaman onların acıları, açlıkları, suskunlukla yaşamla verdikleri savaşı gördüm, o anda kar, benim için keyif olmaktan çıktı.

Toprak ana üstüne yorgan beklerken, içindeki tohumları kar suyu ile beslemeyi düşlerken, doğaya hayat veren, doğanın olmazsa olmazı kuşlar, sincaplar, tilkiler, kurtlar, tavşanlar, çakallar, kediler, köpekler, kar örtüsü altında kalan yiyeceklerini bulma derdine düşerler.

Merhamet çok özel insanlarda olan bir duygudur.

Merhametli olan kişi kimseye, hiçbir canlıya eziyet edemez.

Seslenemeyen, sesini duyuramayan herkesin çığlığını yüreğinde duyar, yardımına koşar.

Yıl 2000. O dönemlerde hayvan hakları, yaban hayvanları, doğa koruma gibi konular Türkiye’nin gündemine yeni girmişti. O dönemin Konya valisi Sayın Ahmet Kayhan. Kendisine ulaşarak, Kış mevsiminde çok soğuk havalarda suların donması, yiyeceklerin karla kaplanması, otların örtülmesi ile de hem yaban hayatındaki canların hem de köy, belde, kasaba ve şehirlerdeki kuşların, kedilerin, köpeklerin açlık ve susuzlukla yapayalnız, savunmasız kaldıklarını ilettik.

Sayın Ahmet Kayhan; Türkiye ‘de hiçbir ilde olmayan bir genelge yayınlatarak Konya’ nın tüm ilçelerine, bu konu ile ilgili birimlerine, Jandarma teşkilatına, belediyelere göndererek, kış mevsimi gelmeden her birimin böyle bir durumda hazırlıklı olarak kışa girmelerini, evcil ve yaban hayatındaki canların yardımlarına koşulmasını sağladı.

Bu çok önemli bir genelgeydi. Türkiye’de henüz 5199 sayılı yasa gündemde bile yoktu.

5199 sayılı yasa 2004 ‘te, 26166 sayılı yönetmelik ise 2006 ‘da çıktı.

İşte böyle adımları atabilmek yürek işidir.

Konyamız yine 1996 yılında o dönemin Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Halil Ürün ‘ün önderliği ile çok kapsamlı ve işlevli Türkiye’ nin ilk ‘Başıboş Hayvan Bakımevi’ ne kavuşmuş, Sayın Ahmet Kayhan Valimizin yine Türkiye ‘de hala pek çok ilde uygulanmayan ve 2000 yılında yapılıp, tüm belediyelerimizce de dikkatle büyük bir sorumluluk, merhamet anlayışı ile uygulanan protokol ile başıboş hayvanların, beslenmeleri, sağlık giderleri karşılanarak Konya ili hayvan hakları konusunda Ankara’ daki yönetimlere önderlik etmiş 5199 sayılı yasaya öncü olmuştur.

Konya valilerimiz de bu protokolleri, genelgeleri dikkatle takip ederek uygulanmalarını aksatmamışlardır.

Konya halkı böyle güzel ve insan olarak yaratılmanın erdemini taşıyan davranışlara destek vermelidir.

Pencere kenarlarına ekmek kırıntıları, çöp kenarlarına yemek artıkları bırakarak, kuru kuruya ‘atalarımız şunu yapardı’ diye övünmek yerine yapılanları sürdürüp, devamlılığını sağlayıp, gelecek kuşaklara örnek olacak şekilde davranarak Tanrı emaneti olan bu sessiz canlara sahip çıkmalıdır.

Unutmayalım; Bu Dünya sadece bizim değil! Paylaşalım, paylaştıkça insan olarak yaratılmanın hazzına ulaştığınızı göreceksiniz.

> Yeni Meram >Yazarlar > KAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.