YAZARLAR

Kaşıks ekibini sanırım tanıyorsunuz. Yetenek Sizsiniz yarışmasında finale kalan ekiplerden birisi. Finale kalanlardan bir başka Konyalı olan ise Milli Jimnastikçi Hakan Akdoğan’dı.

Kaşıks, 13 Konyalı gencin Konya Kaşık oyunlarını modernize ederek sundukları ve seyirciden aldıkları yüksek puanlarla adını finale yazdıran bir ekip.

Gurubun kurucusu ve her şeyi Hatunsaray –Çomaklarlı Ömer Şimşek 29 yaşında. Grupta 30 yaşını bulan yok.

Konya halkının büyük desteği ve sevgisi ile geldikleri yer oldukça önemli.

Konya’dan Anadolu ateşini çıkarmak istiyorlar. Bütün hayalleri bu.

Konya, bu gençleri seviyor, beğeniyor, izliyor, bu gençlerde her platformda Konya’yı tanıtıyorlar. Bu tanıtım hafife alınacak bir tanıtım değil.

Ancak destek vermesi gerekenlerin bu tanıtımı sadece seyrettiklerini görüyoruz!…

Çok güzel, çok beğendik, başarılarının devamını diliyoruz, bravo çok iyisiniz, sizi seviyoruz daha ne istiyorsunuz, destek istemeyin bizden, yüzümüzü çeviririz sizden denir gibi bir destek var bu çocuklara!…

Kaşıks’ın açılımı Konya aşık size, aşık amma lafla aşıklık nereye kadar? Elim hamur, karnım aç bir vaziyet…

Sizi seviyoruz, beğeniyoruz diyenler hadi bir çıkın gelin dendiğinde neyle gidecekler, nasıl gideceklerf?

Türkü söyleye, söyleye mi, kaşık oynaya oynaya mı?

Ahmet Özdemir Ağabey namı diğer Kör Ahmet’le Konya Vizyon dergisine röportaj yapacağız. Derginin reklam işlerini de yürüten Hakan Küçüksucu ile birlikte evine vardık. Evinden oğlu Zeki ile birlikte arabaya bindirdik. Hocam dedi, beni evden almasına aldın da, geri getireceksin değil mi? Elbette dedim. Beni götürüyorlar röportaj yapıyorlar, şurdan duvarlara tutunuvır, evin yolunu bulursun diyorlar, sen öyle yapmayacaksın değil mi? Röportaj bitti kapısının önüne kadar götürdük, Hakan’la. Sözünde durdun sağol dedi.

Konya’nın kendi sanatçılarına bakışından bir kesit sunmak istedim sadece.

2009 yılında kurulan Grup Kaşıks Yetenek Sizsiniz yarışmasına katılmadan önce 26 İl’de ve iki yabancı ülkede gösteriler yapan bir ekip.

Ancak bir çok Konyalı sanatçı gibi en büyük handikapları Konyalı olmak!…

Konyalı kurumlar, Konya Belediyeleri bu gençlere sahip çıkmıyorlar.

Bu çocuklar Konya’nın ünlüleri.

Amma hepsi o kadar.

Onları tanımayan, bilmeyen yok…Ancak onlara şans tanıması ve imkan vermesi gerekenler bu yardımı yapma noktasında işleri ağırdan almaya, aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın havaları çalmaya devam ediyorlar.

Kaşıks ekibi, finale adını yazdırdığında kendilerine SMS noktasında yardımcı olan Meram Belediyesine şükran hisleriyle dolular.

Başkan Serdar Kalaycı’nın ekibi araması ve tek tek onlarla konuşarak onları kutlaması gurur kaynakları olmuş.

Finale kaldıklarında aynı telefonu Konya Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanından da beklemişler. Yardımcıları bile arasa razıydık diyorlar.

Milli Eğitime bağlı İlçelerin köy okullarından, mesela Karapınar’dan, mesela Huğlu’dan davetler almışlar. Neyle ve nasıl gidecekler?

Engelli öğrenciler için yapmış oldukları gösteride, öğrencilerin artık ezberledikleri kareografiyi ayaklarıyla tempo tutarak, gösteriyi izlemelerini gözleri dolu dolu anlatıyor Ömer Şimşek.

Gittikleri 10 gösterinin sekizine ücretsiz gittiklerini söylüyorlar.

Kültür ve Sanat etkinliklerini her sene yapan yüz gün , ikiyüz etkinlik diye şehri etkinliğe ve eğlenceye doyuran belediyelerimiz, Konya’nın çocuklarına neden şans vermiyor hiç düşündünüz mü?

2007 yılında tanıdığım rahmetli olan bir Kadir Özçakıl vardı. Üniversitad oyunlarında İzmir’de 99 metre yükseklikte sema etmişti. En büyük arzusu, Konya Atatürk Stadyumunda bu gösteriyi ücretsiz olarak sergilemekti. Ne o sesini duyurabildi, ne de onun sesini duyurmak için yazılar yazan bizleri duyan oldu!…

O yıllarda haftada bir Cuma günleri gazetenin içinde çıkarmış olduğum ve dokuz ay süren dört sayfalık Mevlana ekinde rahmetliye yer vermiş ve durumu anlatmıştım. Tahir Bey duymadı, duyurması gerekenler duyurmadı!…

Kaşıks grubunun durumu da aynı. Sıra sıra kapılar, her kapıda kırk kilit, geçilemiyor. Tahir Bey bu grubu 23 Nisan şenliklerinde bizlerle birlikte seyretti.

Konya dışından bir dünya ekip ve isim Konya’ya çeşitli etkinlikler ve gösteriler için geliyorlar.

Konya kendi evlatlarına ne zaman sahip çıkacak sorusunu bizler sormaya devam edeceğiz.

Konya Kriterlerinin yanında belli ki bir de Büyükşehir’in kriterleri var.

Bu işlere bakan arkadaşların kriterlerinin ne olduğunu sanırım sizlerde merak ediyorsunuz!…

Balık mı kavağa çıkar, kriterciler mi kavağın tepesinden milleti karınca gibi görür, hep birlikte mesele neymiş çözeceğiz.

Hani futbolda top geçer, adam geçmez muhabbeti vardır ya…

Büyükşehirde bir odadan , diğerine geçilemiyor demek ki. Açık kapı, beyaz kapı hikayelerinin yanına birde kültür kapı koymak şart oldu!…

Mübarekler, kriter konusunda Kopenhag kriterlerine rahmet okutuyorlar edeta!…

Konya’nın adını duyurmak için bu gençler daha ne yapacaklar?

Konya dışındaki illerde Kaşıks’ı tanımayan yok, ancak bizim kritercilerin tanımak ve tanışmak konusunda aceleci davranmak istemiyorlar gibi bir havaları var!.. Neden acaba?

Belediyelerimiz Kaşıks gibi ekiplere ne zaman yer verecek, yer vermeyi düşünüyor mu diye soranları sanırım hiç dinlemiyorlar? Kulaklarına pamuk filan tıkalı zahir!…

Her zaman söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz.

Sayın Başkan, vatandaşın dilek ve temennilerini sizin arkadaşlar, inanın size iletmiyorlar. Kendi koydukları Büyükşehir kriterleri ne menem şeyse, deveyi hendekten atlatmaktan belli ki daha zor.

Konya’nın yetiştirdiği iyi sanatçılar var. Konya’da sanatçı kıtlığı varmış gibi gösteren kriterci arkadaşlar gittikçe kabak tadı vermeye başladılar haberiniz olsun!…

> Yeni Meram >Yazarlar > K-AŞIK-S Konya Aşık size!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.