YAZARLAR

Bir süre önce İzmir’deki Konyalılar Derneğinden söz etmiş ve demiştim ki;

“Etkinliği olan bir Sivil Toplum Örgütü, tabela kuruluşu değil!

Bu değerlendirmemizin henüz mürekkebi kurumadan, söz konusu dernekten etkin bir manifesto yansıdı..

Manifestonun içeriğine geçmeden önce bu terimin tanımını yapalım;

■Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

En ünlü manifesto, Komünist Partisi tarafından yayınlandı. : Das Manifest der Kommunistischen Partei)

Söz konusu manifesto, Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından 21 Şubat 1848 ‘de yayımlandı. Komünizmin ilk bildirgesidir ve dünyanın en etkileyici politik yazılarından biridir. Komünist Birlik tarafından yetkilendirilen Marx ve Engels, birliğin amacını ve programını da çizer. Komünist Manifesto, proletaryanın burjuva düzenini ve özel mülkiyeti bir devrimle ortadan kaldırarak sınıfsız bir toplum düzenini gerçekleştirmesi gerektiğini söyler. Pembe kapaklı olan baskısı Türkiye ‘de “komünist” sözcüğünün kullanımının sakıncalı sayıldığı dönemde pembe kitap olarak anılmıştır.

***

İzmir Konyalılar Derneği’nin 10 maddelik manifestosunun ilk maddesi şöyle:
İzmir Konyalılar Derneği din, dil, Türklük, bayrak, cumhuriyet, Atatürk ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü ile vatan dediğimiz bu toprak parçası üzerinde etnik ve mezhepsel farklılıkları ile yaşayan tüm toplulukların barış ve kardeşliğinin korunması ve yaşatılmasından asla ve katta ödün verilmemesini savunuyor.
Manifestonun ikinci maddesinde Mevlana felsefesi ve topluma yansıması ele alınıyor ve ekleniyor:
Bu felsefeyi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir zenginliği olarak görüyoruz.
3. madde şöyle:
İzmir Konyalılar Derneği ülkemizin üniter ve laik yapısına karşı yıkıcı ve bölücü faaliyet gösteren her tür kuruluş,….şiddetle reddeder.”

Manifestonun diğer maddelerinde eğitimde fırsat eşitliği, kayıt dışı ekonomi, işportacılık gibi yasa dışı girişimlerden nemalanan kişi/ kişiler ya da kuruluşların egemenliğinin sonlandırılmasını isteniyor.

Bir süre İzmir’i uzunca yazdım. İzmir ve çevresindeki “Konyalı sayısının 500 bini bulduğuna” vurgu yaptım. Ancak ne var ki, Konya- İzmir arasındaki ulaşım açmazını dile getirmedim. Dikkatli okurum Aytekin bey uyarı yüklü kulağımı çekercesine e- mail göndermiş;

“Sayın Bülbül;

İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da yarım milyon Konya’lı var diyorsunuz da şunu biliyormusunuz; Yıl 2013 İzmir-Konya arası ulaşım, otobüs seferleri ve 12 saati bulan demiryolu ile. Bu potansiyel başka illerde olsa o şehri İzmir’e taşırlardı. Yazıklar olsun Konya’yı bu sefilliğe layık görenlere.”

Sayın Aytekin beyin gönderdiği uyarı nitelikli iletinin her sözcük ve cümlesine inançla aynen imzamı atıyorum.

Konya ile İzmir arasında, duygusal, ekonomik ve demografik çok güçlü bir bağ var ama Ama yol yok ya da çok uzun, zorluk dolu… Sözün burasında iğneyi başkasına çuvaldızı da kendimize batırmak hallerini kayda geçirmek istiyorum şöyle ki;

Yakın bir tarihte Konya- İzmir uçak seferleri başlamıştı. Acı olan bizim uçakla yolculuk kültürümüz fazla gelişmediğinden kısa süre sonra kaldırıldı. Özel hava yolu hizmeti değil, kazancı düşünür. THY’nı göreve çağırıyoruz. Konyalı Dış İşleri Bakanı başta, Milletvekillerimizin ilgisine ve bilgisine…

Bir damla:

■ Üslup konusunda zamana uyun, prensip konusunda ise kaya gibi durun.

> Yeni Meram >Yazarlar > İZMİR’DEN YANSIYAN MANİFESTO!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.