YAZARLAR

İşte bir Ramazan Bayramını daha idrak ediyoruz. Eş dost akraba kendi örf ve adetleri çerçevesinde tebrikleşmeyi sürdüreceklerdir. Bayramların kutsiyetinin özünde Sevgi vardır, dayanışma vardır, onun içindir ki, Ramazan bayramına Fıtır Bayramı da denir. Tarihin derinliğindeki Ramazan Bayramı Bayramlaşma modelleri içinde inancı ve imanı gür mümtaz kişiler fıtrınız müberek olsun nuri aynım la Ramazan Bayramı’nı tebrik ederler yada dinsel sevingeniniz kutlak olsun anlamlı cümlelerle tebriklerini yaparlardı.

Günümüzde genelde geçerli Bayramlaşma modelleri içinde bayramınız kutlu olsun, bayramınız mübarek olsun gibi ifadeler kullanılırken çok asortik bir tabirle hello şerih bom bayramlara diye de Bayram kutlamalarını görmekteyiz.

Burada kutlama ifade tarzlarının özünde Unutulmama olduğu görülmektedir. Hiç kimse sevmediği insanın bayramını asla kutlamaz. Sevgide nefrette insanın fıtratında vardır.

Başlıkta kullandığım unutulmamak bahtiyarlıkların en büyüğüdür cümlesini merhum-cennet mekan hocam değerli bilim adamı eski Bolu Milletvekili Abdi Özkök yüz yaşına değin sürdürdüğü ömrü boyunca yazdığımız tebriklere hep cevap verirken, bir defasında bana yazdığı tebrikte Evladım Hanefi unutulmamak bahtiyarlıkların en büyüğüdür. Beni unutmadığınıza çok sevindim ve sizi unutmadığımı kanıtlayan bu tebriki yazdım cümlesini kullanmıştı ki, belleğime çivilenen bu veciz sözü yerinde ve zamanında bende hep kullana gelmekteyim.

Yüce İslam dininin özünde de unutulmamak vardır. Onun içindir ki Yüce Rabbimiz ilahi buyruğunda hep hatırlanmayı isterken, her istediğinin özünde de kullarının iyiliklerini öne çeke, çeke yine unutulmamanın hayatiyetini dile getirmektedir.

Anne ve Babalar Evlat yetiştirirken, Böcekler, çiçekler nesillerinin devamı için Üreme özelliği özünde de unutulmamanın derin anlamları vardır. Yukarda da belirttiğim gibi kainatta yaratılmış tüm canlılar unutulmamanın yarışı içindeler. Bu öylesi bir yarış ki Siyasetimizden idaremize, hayatımızın akışı içindeki tüm girişimlerin Unutulmama özverisine dayandığını derin, derin düşündüğümüzde görmekteyiz.

İşte bu duygularladır ki genellikle dini bayramlarımızda eş dost akraba ziyaretlerini yapabilmek için çok uzaklardan yollara düşüp sadece bir sevgi demeti ile gülen yüzlerin verdiği mutluluk yürekleri sevince boğmaktadır.

Biz de bu halisane duygularla okuyucularımızın Ramazan Bayramını yürek dolusu sevgilerle kutlar, eş dost ve yakınlarımızı sevgi ile kucaklar nice Bayramlara yaşama sevinci dolu yıllarda mutlu ve bahtiyar olmamızı yüce Allah’tan niyaz ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > İYİLİK’TE UNUTULMAMAK BAHTİYARLIKLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.