kapat
Ruşeym Torku

İşyeri Teftişleri Konuşuldu

  • Giriş Tarihi: 12.01.2014 17:40
  • Güncelleme Tarihi: 2:26
İşyeri Teftişleri Konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında bu hafta ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2014 Yılı Teftiş..

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında bu hafta ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2014 Yılı Teftiş Programı’ konuşuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Ümit Fıçıcı ve Fatih Uğurlu’nun konuk olarak katıldığı programa ilgi yoğun oldu.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ümit Olgun, “ Çalışma yaşamında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de çalışma yaşamının düzenlenmesiyle ilgili problemlerdir. Bu noktada birçok iş yerimiz müfettişlerimizin denetimlerinde sıkıntılar yaşayabiliyor. Hem işveren hem de işçi açısından uyulması gereken kuralları daha dikkatli uygulamalıyız” ifadesini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. 2014 yılında teftiş yapılacak sektör ve alanlar konusunda bilge veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Ümit Fıçıcı, “Teftiş faaliyetlerini iki grupta yönetiyoruz. Bunlardan biri iş sağlığı ve güvenliği konusu. Sağlık ve güvenlik ile ilgili mevzuatın uygulanıp uygulanmadığını denetliyoruz. Buradaki amacımız çalışanlarımızın vücut ve sağlık bütünlüklerini korumak, iş kazalarını önlemek ve iş kazalarının ortaya çıkmaması için alınması gereken tedbirlerin alınıp alınmadığını denetlemek. İkinci olarak ise, çalışma koşulları anlamında yapılan teftişlerdir. Bu da çalışma süreleri, ücretler, işçilerin dinlenme hakları ve yasal boyutta düzenlenmesi gereken kayıt ve belgelerin düzenlenip düzenlenmediği ile ilgili denetimlerdir” dedi.

PROGRAMLI TEFTİŞ MODELİ

Çalışma Bakanlığının denetimlerde programlı teftiş modelini benimsediğini belirten Ümit Fıçıcı, “Teftiş yapılacak sektör ve alanları öncelikli olarak belirliyoruz. Hangi sektör ve alanda nelere bakılacağı noktasında ağırlıklar belirleniyor. Gittiğimiz denetimlerde burada şu eksik var diye ceza uygulamıyoruz. Bu modelde ilk olarak mevzuat şablonuna göre aksaklıkları tespit edelim, bu noksanlıklar nelerden kaynaklanıyor onları ortaya çıkartalım daha sonra ise bu aksaklığın nasıl giderebileceği noktasında işveren ve çalışanlarınızla bunları konuşuyoruz. Belirlediğimiz noksanlıkların giderilmesi için süre verilmesi gerekiyorsa sorunun çözülmesi için süre verebiliyoruz. Son olarak tekrar kontrole gittiğimizde bu aksaklıklar devam ediyor ise ondan sonra ceza uygulayalım prensibinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İşveren ve işçilere iş mevzuatı konusunda bilgilendirme faaliyetlerini önemsediklerini belirten Fıçıcı, “Biz konunun önemine dikkat çekmek istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği konusu bir kere lazım olur eğer önlem alınmış ise işe yarar yok ise ya uzuv kaybı ya da can kaybıyla sonuçlanır. Buda iş yeri için hem maddi hem de manevi sıkıntılar ortaya çıkaracaktır. Çalışanın kaza geçirmiş olması onun sosyal yaşantısına aile yaşantısına yansıyacaktır. Bizim amacımız önleme. Çalışma koşulları noktasında ise artık Türkiye gelişiyor. Dünyada olan gelişmeler, yeni üretim modelleri bu çerçevede iş hayatında da profesyonelleşme gerekiyor. Bu anlamda mevzuat kurallarının da içselleştirilmesi iş yerlerinde uygulanması gerekiyor” dedi.

Daha sonra sözü alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Fatih Uğurlu da, “İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunun öneminin farkına varması gerekiyor. Çoğu işletmelerde bunlar maliyetmiş gibi görülüyor bu yaklaşım yanlış. Buraya yaptığınız yatırım daha sonra size güvenli çalışma ortamı olarak geri dönüyor” dedi.

Programın sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyesi Av.Ümit Olgun günün anısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Ümit Fıçıcı ve Fatih Uğurlu’ya hediye takdim etti.> Yeni Meram >Arşiv > İşyeri Teftişleri Konuşuldu
HABER YORUMLARI