Torku Jelifest

İşsiz mezunlar

  • Giriş Tarihi: 11.05.2016 8:06
  • Güncelleme Tarihi: 8:09
İşsiz mezunlar

Üniversitelerin Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği bölümlerinden mezun olanlar, işsizler ordusunun önemli bir bölümünü oluşturuyor. Memur olmayı bekleyen 15 bin kişi var ancak atama dönemlerinde ayrılan kadro sayısı 7’yi geçmiyor

Mutlu Akü

Türkiye’nin önemli sorunlarından biri de işsizlik. İşsizler ordusunun önemli bir bölümünü üniversite mezunları oluşturuyor. Atama sorunu yaşayan bölümler arasında Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği de var. Memur olmayı bekleyen 15 bin kişi var ancak atama dönemlerinde bu bölümler için ayrılan kadro sayısı 7’yi geçmiyor. Bu rakamın yeterli olmadığını belirten Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek, bu sorunun çözümü için ilgili kurumlarla iletişim halinde olduklarını söyledi.

“MEZUNLAR İÇİN İSTİHDAM OLUŞTURULMALI”

Sağlık kurumlarında, eğitim alanı idari birimler olmayan birçok sağlık personelinin idari birimlerde çalıştırıldığını, bu kişilerin asli işlerini yapması gerektiğini, işsiz durumda olan Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği mezunlarının da istihdamının sağlanması gerektiğini vurgulayan Mustafa Şimşek, “Selçuk Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek çalışma yaptık. Öğrenciler, hastane müdürü olmak hedefiyle bu bölümü tercih ettiklerini aktardılar ve‘değil hastane müdürü, memur olmaya çoktan razıyız, şirket personeli bile olamıyoruz’ şeklinde sitemleri oldu. Öğrenciler, hastanelere müdür olarak atandıkları takdirde zorluk yaşayacaklarını, teorik bilgilerinin olduğunu, pratik tecrübelerinin olmadığını söylediler” diye konuştu.

“GÖREV, İŞİN EHLİNE VERİLMELİ”

Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği mezunlarının kamuda görev almak istediğini ifade eden Şimşek, “özel hastaneler de kamuda örnekleri çok fazla olmadığı için bu kadroların istihdamına çok sıcak bakmıyorlar. Memur kadrosuna alınmalılar ve ilerleyen dönemde gerekli şartları yerine getirenler idareci konuma gelmeli. Bu bölümler birçok üniversitede var. Türkiye genelinde yaklaşık 26 şehir hastanesi yapılacak ve çok sayıda personel alınacak. Bu hastanelere Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği mezunları atanmalı. Başka bölümlerden alım yapılmamalı, işi ehline vermeli. İdari birimde çalıştırılan hemşireler, hasta başına düşen hemşire sayısını etkiliyor. O arkadaşlar, hastanın başında olması gerekir. İdari birimde çalışan bir hemşire bir süre sonra köreliyor” dedi.

“PATRON YAKINI OLMAK GEREK”

Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık İşletmeciliği mezunları atanamadığı için idari birimlerde farklı kişilerin görev aldığını ifade eden Şimşek, “teorik bilgiye sahip kişilerin idari birimde istihdam edilmesine ihtiyaç var. Sağlık Der olarak bu konuyu Sağlık Bakanlığına ileteceğiz. Şu anda 15 bin mezun atama bekliyor. Toplam 18 bin kişilik bir kitle. Atanamamalarının sebeplerinden biri de mevzuattaki eksiklik. Özellikle üniversite hastanelerinden başlanmalı. Bu arkadaşlar satın alma, faturalama, personel ve istatistik gibi analiz yapılacak, planlı bir çalışmaya zemin hazırlayabilecek mekanlarda çalışmalı. Özel hastanelere atanmak için patronun yakını olmak lazım. Görev hak edene verilmeli” ifadelerini kullandı.> Yeni Meram >Güncel > İşsiz mezunlar
HABER YORUMLARI