Torku Jelifest

İşsiz anneye günde 80 TL

  • Giriş Tarihi: 23.05.2019 15:27
  • Güncelleme Tarihi: 15:27
İşsiz anneye günde 80 TL

İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılan çalışmayan annelere devlet günlük 80 lira ödüyor.

Mutlu Akü

İşsiz anneler, evde çocuğuna bakarken para da kazanacak. İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılan çalışmayan annelere devlet günlük 80 lira ödüyor.

“İşte Anne Projesi”nden sadece 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. Çocuğun, proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması ise projeden yararlanmak için engel olmayacak. Ayrıca evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor.

Bu şartı yerine getiren kadınlara, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. Ödenecek tutar ise günlük 80 lira. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İŞKUR’un açtığı programlara katılmaları halinde devlet, günlük 80 lira, aylık da 2 bin 400 lira para ödüyor. Ayrıca annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor.

Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.> Yeni Meram >Ekonomi > İşsiz anneye günde 80 TL
HABER YORUMLARI