Ruşeym Torku

İsmail Turan’da Tatil Açıklaması

  • Giriş Tarihi: 1.07.2013 13:46
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
İsmail Turan’da Tatil Açıklaması

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, mali tatilin 2 Temmuz Salı günü başlayacağını bildirdi.

Why Note!?

Mali tatile denk gelen beyannamelerin, mali tatilin son gününün yedinci gün akşamına kadar verilebileceğini belirten Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan, “30 Haziran 2013 günü Pazar gününe rastladığından 2013 yılında mali tatil, 2 Temmuz 2013 günü başlayacak, 20 Temmuz 2013 Cumartesi gününe rastladığından 22 Temmuz 2013 Pazartesi mesai saati başlangıcına kadar devam etmiş olacaktır. Verilme süresinin son günü, mali tatil süresine veya mali tatilin son gününü izleyen yedinci güne rastlayan vergilere ilişkin beyannamelerin, son verilme süresi 29 Temmuz 2013’dür. Bu beyanlara göre tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi de 30 Temmuz 2013 tarihine uzamış sayılacaktır” dedi.
Yoğun iş temposu altında zorlanan meslektaşlarının mali tatil ile belirli seviyede dinlenme fırsatı bulacaklarını ifade eden Başkan Turan, “Fakat meslektaşlarımız için verilen tatil arası kesinlikle yeterli değildir. Mali tatile denk gelen yükümlülükler, mali tatilden sonra 7 gün yerine en az bir ay ileri tarihli olması gerekmektedir. Ayrıca bu dönem, Yeni Türk Ticaret Kanunu , Borçlar Kanunu gibi köklü değişiklikler getiren yasaların da çıkarıldığını düşünürsek, meslektaşlarımız için mali tatil bu şekilde yeterli değildir” şeklinde konuştu.
Turan, mali tatil süresince mahkeme kararı veya Cumhuriyet Savcılıklarının talebi üzerine ya da Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre yapılan aramalı incelemeler hariç, inceleme amacıyla defter ve belgelerin talep edilemeyeceğini, mükellefin iş yerinde incelemeye başlanamayacağını sözlerine ekledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > İsmail Turan’da Tatil Açıklaması
HABER YORUMLARI