kapat
Ruşeym Torku

IŞİD Erbil’e mi saldıracak ?

  • Giriş Tarihi: 20.11.2014 17:22
  • Güncelleme Tarihi: 17:22
IŞİD Erbil’e mi saldıracak ?

Kuzey Irak’ın en güvenli kenti Erbil örgütün yeni hedefi haline geliyor?

IŞİD’in yeni hedefi Kuzey Irak’ın en güvenli kenti Erbil mi? Erbil’de dün düzenlenen intihar saldırısı Kürt yönetimini korkuttu.

Independent Muhabiri Patrick Cockburn, dün IŞİD’in bir intihar saldırısı düzenlediği Erbil’den gönderdiği haberde “Irak’ın en güvenli kenti olan Erbil’in sakinleri cihatçıların saldırılarının artmasından korkuyor” bilgisini dünyaya duyurdu.

Dünkü intihar eyleminin Erbil’de bir yılı aşkın süredir düzenlenen en büyük intihar eylemi olduğunu söyleyen Cockburn, saldırının Kürdistan Bölgesel Yönetimi üzerindekiIŞİD tehdidinin hala devam ettiğini gösterdiğini yazıyor.

Erbil’de dünkü intihar saldırısında 4 kişi öldü çok sayıda kişi yaralandı.

Cockburn şöyle devam ediyor:

“Peşmergelerin geçen Ağustos’ta IŞİD saldırıları karşısında mevzilerini tutamaması Kürtler arasında silahlı güçlerinin etkinliğine dair şüphe yaratmıştı. Daha önce 1980’lerde Saddam Hüseyin’e karşı verdikleri mücadeledeki sicilleri nedeniyle kararlı ve etkin bir güç oldukları düşünülüyordu. Ama bu kez ciddi bir direniş göstermeden kaçtılar. Kaçarak Ezidi azınlığı IŞİD’in cinayetleri, tecavüzleri ve köleleştirmesine terk ettiler. Dünyanın en eski Hristiyan topluluklarından biri de Erbil’e ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin diğer yerlerine kaçtılar.”> Yeni Meram >Dünya > IŞİD Erbil’e mi saldıracak ?
HABER YORUMLARI