Ruşeym Torku

İran ve Irak’tan dolar kararı!

  • Giriş Tarihi: 2.09.2018 10:46
  • Güncelleme Tarihi: 10:46
İran ve Irak’tan dolar kararı!

İran ve Irak yaptıkları anlaşma ile karşılıklı ticarette dolar kullanmama kararı aldı. Ticari işlemlerin birçoğu euro, riyal ve Irak dinarıyla gerçekleştirilecek.

İran ve Irak yaptıkları anlaşma ile karşılıklı ticarette dolar kullanmama kararı aldı. Ticari işlemlerin birçoğu euro, riyal ve Irak dinarıyla gerçekleştirilecek.

İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, Tahran ve Bağdat’ın karşılıklı ticarette dolar kullanmama kararı aldığını ve ticaretin euro, riyal ve dinarla yapılacağını söyledi.

EURO, RİYAL VE IRAK DİNARI KULLANILACAK
İran basınına açıklama yapan İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak,, “İran ve Irak arasındaki ticari işlemlerden dolar çıkarıldı. Ticari işlemlerin birçoğu euro, riyal ve Irak dinarıyla gerçekleştiriliyor” dedi.
İran’ın Irak’a petrol dışı ürün ticaretinin yaklaşık 8 milyar dolar olduğunu aktaran İshak, buna rağmen bankalar arasında yapılan para transferinin oldukça düşük olduğunu söyledi.

ORTAK BİR BANKA KURULMASI GÜNDEMDE
İshak, bankacılık sorunlarının çözülmesinin İran ekonomisinin temel önceliklerinden olduğunu belirterek, iki ülke arasında ortak bir banka kurulması gerektiğini ancak bu konuda hala engellerin olduğunu anlattı.

İRAN, EN ÇOK İHRACATI ÇİN’E YAPIYOR
İran’ın ürün ihraç ettiği ülkelerin başında Çin’in geldiğini, bunu da Irak’ın takip ettiğini anlatan İshak, “İran’ın Çin’e yaptığı ihracatın önemli bir kısmını petrol ve petrokimya ürünleri oluşturuyor. Irak’a ise domates salçasından yapı malzemelerine kadar yüksek istihdam sağlayan ürünler ihraç ediliyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?
ABD yönetimi, 7 Ağustos’ta İran’ın ABD dolarına erişimini de engelleyen tek taraflı yaptırım paketini uygulamaya başlamıştı. Irak hükümet sözcüsü Saad el-Hadisi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları nedeniyle Bağdat yönetiminin Tahran’la yapacağı finansal işlemlerde Amerikan doları kullanımını durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > İran ve Irak’tan dolar kararı!
HABER YORUMLARI