YAZARLAR

Van depremi kimi gerçekleri bir kez daha gün yüzüne çıkardı;

Bir; insanları deprem değil, yapılar değil, insanlar öldürüyor. O insanlar, malzemeden çalmışlar çürük binalar yapmışlar.

O insanların, gözünü hile bürümüş, talan, yalan dolan bürümüş, başka suçlu aramaya gerek yok. Suçlular O, insanlardır. Vurdum- duymazlık denetimsizlik başını gidiyor.

Bir kez daha anlaşıldı ki, insanları deprem değil, niteliksiz ve kaçak yapılar öldürüyor. Bunun somut örneğini son depremde bir kez daha yaşadık. Özellikle ne acı ki bu trajedi daha çok kamu binalarında izlendi.

Deprem vergisi deniliyor, arkasından bir dizi dedikodular gündeme geliyor.

Denetimler, önlemler kalıcı olamıyor, acılar unutulup gidiyor. Sonra eski hamam eski tas. Deprem kuşağında olduğumuza göre “depremle yatıp depremle kalkmayı “ öğrenmeliyiz. Bunun siyaseti ticareti olmaz.

Konya’da deprem konusunda süt-liman değildir. Örneğin burnumuzun dibindeki Ilgın ve çevresi birinci derecede deprem kuşağında olduğuna göre, Konya kent merkezinin etkilenmesini düz mantıkla dikkate almak zorundayız.

İki; Deprem acısı, ulusal birliğimizi bir kez daha pekiştirdi. İlk gün, yardımda ve müdahalede aksamalar oldu, ancak sonradan toparlanma gözlendi. Türkiye “tek vücut” oldu, Van’a adeta yardım yağdı.

***

Deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel alan Deprem Stratejisi, Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı oluşturulmalıdır. Bu bağlamda dikkat edilecek noktalar;
■ Mevcut Yapı Denetim Yasası’nın öngördüğü, ticari yanı ağır basan yapı denetim şirketi modeli yerine, uzmanlık ve ahlaki niteliklere sahip yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmelidir.
Mevcut yasa iptal edilerek yeni yasa çıkarılmalı, 3194 sayılı İmar Yasası ve bağlı ikincil mevzuat, söz konusu model esas alınarak yeniden düzenlenmelidir.
■ Bütün kamu yapıları yasa kapsamına alınmalı, inşaatlarının denetimi yeni yapı denetim sistemine dahil edilmelidir.
Denetçi belgeleri ve takibi ile yapı denetimi mekanizmasında yer alan meslektaşların sicillerinin tutulması ve meslek içi eğitimler TMMOB’ye bağlı odalarca yapılmalıdır.
■ Okullar, hastaneler başta olmak üzere kamu yapılarının depreme karşı güvenli olup olmadıklarının konunun uzmanı mühendisler tarafından belirlenmesine yönelik çalışmalarda üniversiteler, TMMOB’ye bağlı ilgili odalar ve belediyeler yer almalıdır.
■ Doğalgaz, elektrik, ısıtma kazanları, jeneratörler ve gaz tesisatları için erken uyarıcı ve gaz/akım kesici sistemler olmalı denetimler meslek odalarınca yürütülmelidir.

Yukarıdaki bilgilerin ışığında önerilerimizi somutlaştıralım ve vakit geçirmeden Konya için de Deprem Stratejisi, Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı oluşturulmalı çalışmalara başlanmalıdır.

Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur. Bugünkü işi yarına bırakmamalıdır. Felaket geliyorum demez, gelir!

■ Felaket, bulaşıcı bir hastalıktır.

BİR DAMLA:

Karadenizli iki arkadaş Amerika’ya gitmişler, bir kasabanın belediye başkanının hemşerileri olduğunu duyunca soluğu odasında alıp, inşaat izni istemişler. Pazarlık başlamış, belediye başkanı demiş ki:
“Burada inşaat serbesttir, isterseniz yüz kat yapın!”
Karadenizli iki arkadaş güle oynaya başkanın odasından çıkmışlar, sonra akıllarına gelip yeniden içeri koşmuşlar:
“Uy başkanum, bir kaçak, çekme kat da yapabilir miyiz?”

> Yeni Meram >Yazarlar > İNSANLARI DEPREM DEĞİL,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.