Torku Jelifest

‘İnsanlar bizi hor görmesin’

  • Giriş Tarihi: 26.12.2015 4:40
  • Güncelleme Tarihi: 4:55
‘İnsanlar bizi hor görmesin’

Konya’nın en işlek caddesindeki halk tuvaletinde görev yapan engelli Mevlüt Aktaş, tüm engellilere örnek oluyor. Yaşama sevincini kaybetmeyen Aktaş, tüm engellilere de seslenerek eve kapanmamalarını öneriyor

Mutlu Akü

İnsanların gözünde küçük gibi görünen kimi işlerin arka planı düşünüldüğü kadar “küçük” olmayabiliyor. Bu tür işleri yapan kişilerin çok kere yüzlerine bile bakılmıyor. Bir de bu işleri engelliler yapıyor ise küçük görmenin yanına acıma duygusu da ekleniyor. İnsanın yüzüne bakmayacak ve bir “merhaba” demeyecek kadar düşüncelere dalan veya kibre boğulan insanoğlu, çoğu kere insanların mutlu bakışını bekleyenlerin farkında olmadan kalplerini kırabiliyor.

“İNSAN SARRAFI OLDUM”

Zafer Meydanı’nda bulunan halk tuvaletine günde binlerce insan girip-çıkıyor. Yeraltında ve ücretsiz olan tuvaletin bir de görevlisi bulunuyor. 28 yaşındaki engelli Mevlüt Aktaş, 2007 yılından beri orada hizmet veriyor. “Artık insan sarrafı oldum” diyen Aktaş, “Bazen insanların bakışlarında beni küçük gördüklerini hissediyorum” diyerek de üzüntüsünü belirtiyor.

insanlar-bizi-hor-gormesin-3AZMİNİ HİÇ YİTİRMEDİ

Ailesinin yıllar önce Konya’nın Hadim ilçesinden şehre göç ettiğini anlatan Mevlüt Aktaş, “15 günlük bebekken havale geçirdim. Bu havale sonucunda bel ve ayaklarımda sorunlar oluştu. Yürümekte çok güçlük çekiyordum. 2 ameliyat geçirdim ve sonrasında birazcık düzeldim. Daha önce bir cep telefonu mağazasında satış temsilciliği yaptım. Bu işimden önce de çaycılık yaptım. 2007 yılından beri de tuvalet görevlisi olarak çalışıyorum. Şükürler olsun ki kimseye muhtaç olmadan ekmeğimi kazanıyorum. Tamamen kendi isteğim ile çalışarak aile bütçemize katkıda bulunuyorum. Babam ise, Suudi Arabistan’da kaportacılık yapıyor” dedi.

“BENİ KÜÇÜK GÖRÜYORLAR”

Bazı insanların tavır ve davranışlarına üzüldüğünü söyleyen Aktaş, “Bazen insanların bakışlarında beni küçük gördüklerini hissediyorum. İnsanlar bizi hor görmesinler. “Sen bu işi nasıl yaparsın” tarzında sorular yöneltiyorlar. Kimisi de acıyor. Bu tür durumlarda yüreğimiz burkuluyor tabi. Ama “helal olsun” deyip tebrik edenler de var. Engelli olsam da ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Halimize sonsuz şükürler olsun. Kimi insanlar tuvaleti çok pis kullanıyor. Sonrasında oraya başka insanların da gireceğini unutuyor. Veya bir temizleyen olduğunu düşünemiyor. Bu meslekte artık insan sarrafı olduk. Tuvalet çıkışında kimin tuvaleti temiz kullandığı kimin ise pis kullandığını tahmin edebiliyorum. Zarar verenler de oluyor onları uyarıyorum. Bu konuda insanlarımızın saygılı olmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

insanlar-bizi-hor-gormesin-2

“HEPSİ RIZKINI ARASIN”

İşini yapmaktan mutlu olduğunu ifade ederek görevini anlatan Mevlüt Aktaş, “8’de göreve başlayıp, 3’te mesaim bitiyor. Bazı haftalar da 3’te başlıyorum, gece 11’de mesaim bitiyor. Sabah halk tuvaletinin etrafını bir zarar var mı diye kontrol ettikten sonra, kapıları “bismillah” deyip açıyorum. Sonrasında hem kadınlar hem de erkekler bölümünü eksiklikler için kontrol ediyorum. Eksiklikleri tamamladıktan sonra temizliği yaparım. Engelli kardeşlerim evlerine kapanmasınlar. Hepsi rızkını arasın. Engelli oldukları için hiçbir zaman hayattan ümitlerini kesmesinler. Allah’ım çok güzel kapılar açıyor” diye konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > ‘İnsanlar bizi hor görmesin’
HABER YORUMLARI