Torku Jelifest

“İnsan kaynakları, iş yerlerine kazanım sağlıyor”

  • Giriş Tarihi: 8.09.2019 17:12
  • Güncelleme Tarihi: 17:19
“İnsan kaynakları, iş yerlerine kazanım sağlıyor”

Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, “İş Kulubü ve İnsan Kaynakları Platformu Buluşma” programının ikincisini düzenledi

Mutlu Akü

Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından düzenlenen “İş Kulubü ve İnsan Kaynakları Platformu Buluşma” programının ikincisi gerçekleşti. Bayır Diaomond Otel’de düzenlenen programa çok sayıda katılımcı katıldı. Konuşmalarını gerçekleştiren İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş, “İş yerinin üretimini devam ettirebilmesi için gerekli iş gücünü temin edecek, nitelikli istihdamı ile iş gücünün maliyetini azaltacak, destekleri takip ederek firmasına katkı sağlayacak ve doğru yönetim ve doğru eğitim planları ile iş yerine uzun vadeli kazanımlar sağlayacak kişiler insan kaynaklarıdır” dedi.

İŞYERLERİ İSTİHDAM İÇİN OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

İş gücü piyasanın en önemli aktörünün iş yerleri olduğunu belirten İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş; “ilimizde faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları biriminde çalışan yöneticilerinin ve uzmanlarının görüşmesi, istihdam teşvikleri ve insan kaynakları konularında bilgi akışının sağlanması amacıyla, belirli aralıklarla gerçekleştirilmesi planlanan toplantılardan ikincisini bugün burada gerçekleştiriyoruz. İş gücü piyasasının en önemli aktörleri hiç şüphesiz iş yerleridir. Çünkü istihdam için iş yerleri olmazsa olmazımızdır. Ancak, Endüstri 4.0 çağında bile istisnasız tüm şirketlerin en değerli kaynağı da insandır. Bazı meslekler hızla kaybolurken aynı hızda yeni yeteneklere ihtiyaç duyan meslekler doğuyor. İş yerleri ise üretimlerini devam ettirebilmek ve rekabet edebilmek için; doğru yeteneği bünyesine katmak ve beraber çalışabilmek için birbirleri ile yarışıyor” diye konuştu.

İŞYERİNE UZUN VADELİ KAZANIMLAR SAĞLAYACAK KİŞİLER İNSAN KAYNAKLARIDIR

İŞKUR için, insan kaynaklarının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Keleş cümlelerini şu şekilde aktardı: “Çalışanların üretim zincirinin önemli bir parçası ve aynı zamanda bir değer olarak görülmesi verimliliği arttırmakta ve onları mutlu etmektedir. Ancak her zaman “mutlu çalışan verimli çalışan” demek değildir. Bu nedenle, bir çalışanın bir kurumda başarılı olabilmesi; aynı zamanda şirket hedeflerinden haberdar olmayı, esnek çalışma ortamlarını, takım uyumu gibi kavramların uygulanmasını gerektirmektedir. İşte burada devreye girerek iş yerinin üretimini devam ettirebilmesi için gerekli iş gücünü temin edecek, nitelikli istihdamı ile iş gücünün maliyetini azaltacak, destekleri takip ederek firmasına katkı sağlayacak ve doğru yönetim ve doğru eğitim planları ile iş yerine uzun vadeli kazanımlar sağlayacak kişiler insan kaynaklarıdır. Bu itibarla insan kaynakları bizim açımızdan hem çok önem verdiğimiz hem de sürekli irtibat halinde olmayı hedeflediğimiz birimlerdir. İŞKUR, etkin bir iş gücü piyasası bilgi sistemi aracılığıyla piyasanın ihtiyaçlarını tespit edip, bu doğrultuda iş gücü arz ve talebini eşleştirmeyi, iş gücü programları yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı, korumayı ve artırmayı, mesleki becerileri geliştirmeyi, işini kaybedenlere geçici gelir desteği sağlamayı ve istihdama ilişkin tedbirleri sosyal diyalog içerisinde geliştirerek gerçekleştirmeyi kendine misyon edinmiştir.”

Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > “İnsan kaynakları, iş yerlerine kazanım sağlıyor”
HABER YORUMLARI