YAZARLAR

“DEMOKRASİ, hakettiğimizden daha iyi yönetilmeyeceğimizi garanti eden bir sistemdir.”


BİZİM DEMOKRASİMİZ…

Anayasa, bir toplumda yaşayan kişilerin ortak şekilde beyan ettiği ve uymayı taahhüt ettiği kurallar bütünüdür.

Anayasanın özü sınırsız güce sahip olan devlet erkinin o ülkede yaşayan bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok etmek isteyen kişilere karşı, bir karşı duruşun biçimidir.

Devletin şekli ve yönetim tarzı ile birey hak ve özgürlüklerini temel olarak biçimlendirmiş, ülkemiz insanları için olmazsa olmaz ve herkesin okuması gereken kurallar bütünüdür.

Dünya üzerine ilk anayasa 1787’de Amerika’da ilan edilmiş ve sadece 7 madde gibi ülkemiz anayasasına göre çok çok kısa olmasına karşın, İngiltere gibi yazılı bir anayasası olmayan ülkeler de vardır. Peki bu anayasanın diğer anayasalardan farkı ne olacaktır?

İlk başta sivil bir anayasa olacaktır.

Sivil anayasa demek, herhangi bir askeri güç olmadan toplumun tamamen kendi inisiyatifi ile demokrasinin gereği anayasa olacaktır.

Kimler yapabilir?

Ülkemizde belirli kesimler her türlü hükümet çalışmalarına karşı gelmekte ve tamamen önyargılı bakarak hükümeti toplum nezdinde küçük düşürüp kendi uygulamalarını diretmektedir.

Yeni çıkacak anayasanın bir kurucu meclis tarafından oluşturulması gerektiğini ve meclisin bu mukadderata sahip olmadığını beyan etmelerine karşın, bugünkü meclis meşruluğunu tamamen kazanmıştır.

Oysa AKP’yi hiç kimse sivil anayasa yapması konusunda zorlamamıştır. Hükümet kendi inisiyatifi ile kimi kişilerin dillerine pelesenk ettikleri demokrasiyi savunma ve dünyanın en ince kitabı olan ‘Türkiye’nin Demokrasi Tarihi’ kitabının sayfalarını arttırma çabasındadır.

Bu AKP için takdir edilmesi gereken çalışmadır.

Anayasanın hazırlanış biçimine çok kesimler karşı çıkıyor. Bunların tek argümanları, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapalı kapılar arkasında bir anayasa hazırlatacağı ve bu taslağı halkın önüne koyacak olması argümanıdır.

İnsanlar böyle düşünürken, herkesin tamamen kucaklaşacağı bir anayasa olamayacağı ve ülke halkının toplumsal sözleşme adına İstanbul Taksim Meydanı’nda, Ankara Kızılay’da, İzmir Konak’ta, Konya Zafer Alanı’nda veya Kayalı Park’ta vs… toplanarak ortak bir anayasa yapılamayacağını düşünemiyorlar!

Önce elbette birileri çıkıp taslak hazırlayacak, sonra ülkenin bütün kesimlerini temsil eden sivil toplum örgütleri tarafından eleştirilerek en iyi, ideale en yakın anayasa ortaya çıkarılacaktır.

Diğer sorun, anayasa kitaplarının sadece hukukçular tarafından anlaşılır bir tarzda hazırlanması nedeniyle ilköğretimin 7’nci yılında verilen vatandaşlık dersi dışında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük çoğunluğu hiçbir zaman okumaz. O yüzden anayasa hazırlayıcılarının halkın anlayabileceği ve anlaşılmaktan uzak olmayacak bir anayasa gerekir.

Ne şekilde olursa olsun, hazırlanacak yeni anayasanın ülkede yaşayan bütün kesimler tarafından benimsenecek, ayrımcılık içerisinde olmayan, birey hak ve özgürlüklerini göz önünde bulunduran, hakkaniyetli, çağımıza ışık tutacak bir “TC Anayasası” olması bekleniyor.

PEKİİ şu andaki meclis, her kesimin “Evet” diyebileceği ortak bir anayasa hazırlayabilir mi?

Cevabım, kesinlikle ve kesinlikle “Hayır” dır.

Ne CHP ne MHP ne BDP ne bazı büyük sivil toplum örgütleri, ne bazı üniversiteler, ne bazı ünlü hukukçular ve akademisyenler “olur ” vermezler.

Her kesimi memnun etmek mümkün olmadığına ve AKP’nin tek başına büyük olasılıkla 367’yi bulamayacağına göre, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra da yapılacak tüm çalışmalar askıda kalacaktır.

AKP eğer 367’yi yakalarsa bu anayasa “AKP Anayasası” olacaktır ve en azından yüzde 50’lik kesimde huzursuzluk yaratacaktır.

Çünkü muhalefetin görüşleri ayrı ayrıdır.

Her parti kendi istek telinden çalacaktır!

Hiç kimse umutlanmasın. İstemeyiz ama….

Aylar sürecek mücadeleler boşa çıkacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > İlk sivil Anayasa ama…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.