YAZARLAR

İletişimsizlik oldukça dramatik bir olay sevgili okurlar. İletişim meselesini sunumlarla, planlarla, projelerle, yaptırımlarla zapturapt altına almayı düşünenler henüz bir arpa boyu bile yol alamadılar.

Merhaba demeyi, selamlaşmayı, nasılsınız diye hal hatır sormayı egolarına izah edemeyenler, iş yapana kolay gelsin diyemeyenler, esnaf komşusuna hayırlı işler demeyi çok görenler nasıl yol alacaklar, bu mümkün mü?

Kazık yutmuşçasına, küçük dağları ben yarattım dercesine, sağına -soluna bakmadan, yüzünde tebessüm izi bile bulunmadan, sokakta yanınızdan selamsız-sabahsız geçip-giden komşunuz ya da tanıdığınız için bunun havası kime diye düşündüğünüz olmadı mı?

Gülerek, hal hatır sora sora yürüyüp gittiniz de, bugüne kadar, ne kaybettiniz?

Bu anlatımımız bu işin kişi bazına indirilmiş şekli…

Kurumlarda, işletmelerde, siyasi partilerde, iş yerlerinde durum daha farklı sanmayın!..

Eylem planları yapanların, iletişim eylem planları neden yapmadığını, yada yapamadığını hiç düşündünüz mü?

Eylem nedir diyene, valla Eylem diye komşunun bir kızı vardı, evlendi gitti filan mı diyeceksiniz?

Birde iletişim eylem planlarını insani ilişkileri pekte sıcak olmayan, kendi sokağında bir Allah’ın kuluna selam vermeyen, insanlarla birebir görüşmeyen, kolay kolay iletişim kurmayı başaramayan ancak masa başında mangalda kül bırakmayan insanlara yaptıranları duyuyoruz!

Masa başında yapılan iletişim eylem planları, sizce de tepelerden bakar gibi olmuyor mu?

O tepelerden bakanlar, aşağıdaki insanları karıncalar gibi gören bir ruh haline bürünüyorlar adeta. Sonrasında da, iletişime emirler ve talimatlar ekleyip, bundan böyle diye başlayan fermanlar yayınlanıyor!..

Ruhu olmayan, candan ve içten bakış açıları içermeyen, insanları kucaklamayan, daima “cek” ve “cak” larla biten emir cümlelerinden oluşan bir metin veriliyor elinize!

Bunu yapan çokbilmişler ve akıldaneler bu şekilde kolayca herkesle iletişim kuracaklarını, gönülleri fethedeceklerini sanıyorlar! Siz güleryüze, tebessüme, tatlı bir çift söze nasıl kurumsallık yüklersiniz? Bu tavır ve davranışlar insanın içinden gelmezse yapmacık olacağını, sırıtacağını nasıl anlamazsınız?

İnsanlar arasında oldukça zayıf olan iletişimi, masa başlarından, ofislerden ve makam odalarından hangi ilmi metotlarla ve hangi akademik yaklaşımlarla çözeceksiniz?

Havanda su dövmekle yaparsınız tabi…İplere un sermekle pekte güzel olur hani…

Laf salatalarının üzerine bir kilo limon sıkılsa tadından yenmez bile diyebilirsiniz!

Atalarımız yarım elma, gönül alma demişler!

Aramızda insanların gönlünü almayı bilen, insan yüzlerinde çiçekler açtıran öyle hayat Üniversitesi bitirmişler var ki, onların tecrübelerinden istifade etmek hiç birinizin aklına nedendir bilinmez gelmez.

Ah iletişim ah!…Ne diyelim bilmem ki…İletişim konusunda ilk adımı atan neden siz olmuyorsunuz, sorusuna insanlar neden susar, cevap vermez, hiç düşündünüz mü?

Çünkü, ilk adımı atmak acizlik gibi, adından kariyerinden bir şeyler kaybetmek gibi geliyor bazı egosu tavan yapmışlara…

Yaşadığı sitede, asansörde bile insanlarla konuşmayan, kapı komşusuna bayram ziyaretine gitmeyen, hastaya geçmiş olsun, vefat edenlerin yakınlarına başın sağ olsun demeyen, düğünlere-derneklere, nişanlara-sünnet törenlerine katılmayan, cenaze namazlarında bile kimsenin görmediği insanlar ne bilsin iletişimi?

İletişim yüz yüze olmadıkça, insanlar tanışmadıkça, görüşmedikçe, konuşmadıkça nasıl kuracaklar iletişimi…

İletişim kuramayanların şikayetlerini dinlemiş olmalısınız. Herkes ilk adımı biz atmayalım, karşımızdaki atsın derdinde!

Büyüklük, ululuk, yücelik, erişilmezlik gibi sevdaların salıncağında sallanıp duruluyor! Alçakgönüllü olmak, mütevazilik ve hoşgörü semtlerinden geçmiyor.

Say beni sayayım seni…Sev beni seveyim seni, muhabbetleriyle burnumuzdan kıl aldırmama noktasında kararlıyız!

Eline kağıt kalem alıp iletişim eylem planı yapanlar, yaptıranlar dışarı çıkın, dışarı! İnsanlarla el sıkışın, tanışmadıklarınızla tanışın, gülümseyin, insanlardan bir tebessümü esirgemeyin! Merak etmeyin! Başkanlığınızdan, Müdürlüğünüzden, Amirliğinizden, şanınızdan, şöhretinizden hiçbir şey kaybetmezsiniz!..

> Yeni Meram >Yazarlar > İletişim eylem planı!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.