YAZARLAR

Herkesin anadil krizi tuttu.

TBMM seçtiğimiz, desteklediğimiz, Türk insanını sevdiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmakla övündüğünü sandığımız,

Türk üniversitelerinde okuttuğumuz,

Meslek edindirdiğimiz birilerinin de DİL KRİZİ TUTTU.

Köyüne gidince köylüsünün konuşmasını anlayamıyormuş!

Bunun suçu TÜRK DEVLETİ’nde ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ hükümetlerinde değil.

Yaz tatillerinde, sahillere koşmak yerine, para kazanmak için şehirde kalmak yerine giderdin köyüne, otururdun köylünün dizinin dibine öğrenirdin ANA DİLİNİ.

Annene söylerdin o öğretirdi sana ana dilini.

Hatta çocuklarını bile yazın sahiller yerine köyüne götürür, onlar da BABA DİLİNİ birlikte öğrenirlerdi.

Kolejlerde İngilizce, Türkiye Cumhuriyeti okullarında Türkçe, köyünde de ANA-BABA dili öğrenir, böylece çözülürdü DİL KRİZİN.

Ama yok! Sorun bu değil.

Yıllardır tüm Türkiye’ de ARAPÇA, KÜRTÇE, LAZCA, ÇERKEZCE… konuşulur.

Hele ABD baskısı ile kurulan Anadolu Liseleri, üniversitede okutulan hazırlık sınıfları, yine üniversitelerde yıllarca baskı ile okutulan; matematik, fizik, tıp, kimya gibi İngilizce okutulan bölümlerde bu ulus zaten dilinden uzaklaştırıldı.

Ama hiçbir siyasi iktidar dil konusunda kimseye karışmadı.

Çocukluğumda, Konya’nın ilçelerinden gelen ve alışveriş ederken birbiri ile KÜRTÇE konuşanlara çevremde kimse KÜRT demez, geldiği ilçeyi söylerdi.

Ama birileri artık bu ülkenin Belçika gibi, Yugoslavya gibi yok olmasını, ABD gibi eyaletlere bölünmesini istiyor.

İşte o zaman iki dil yetmez beyler;

ARAPÇA, LAZCA, GÜRCÜCE, ÇERKEZCE, RUMCA, ERMENİCE ve ana sınıfından başlayarak ABD sömürgesi gibi öğrettiğimiz İNGİLİZCE var.

Vakit kalırsa TÜRKÇE’ ye zaman ayırırsınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > İKİ DİL KURTARMAZ TÜRKİYE' Yİ, DÖRT DİL ANCAK YETER!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.