kapat
Ruşeym Torku

İftar Sofralarında Lükse Kaçmayın!

  • Giriş Tarihi: 15.07.2013 16:57
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
İftar Sofralarında Lükse Kaçmayın!

Ramazan’da en çok eleştirilen konulardan birisi olan lüks iftar sofralarında kişi başı fiyatlar 100 TL’ye kadar çıkarken, bu fiyatla bir yoksulun 10 gün karnını doyurabileceği belirtildi.

HER yıl gündeme gelen lüks iftar sofraları, Ramazan ayının başlaması ile birlikte yine gündeme geldi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, bu sofralarda yapılan israfa dikkat çekerek, israfın önüne geçmek için evlerde iftar davetleri yapılması gerektiğini belirtti.

Dinç, “Lokantalarda, restoranlar ve lüks otellerde, fiyatları bir yemek için dudak uçuklatan iftar davetleri yapılıyor. Buralarda, sofralara zengin yemek çeşitleri konuluyor. Bu yemekler, kişi başı hazırlandığı için sizin yemediğiniz bir yiyeceği kaldırıp çöpe atıyorlar. Bir kişinin iftar fiyatına neredeyse, 5 günlük yemek yeniliyor. Kimi yerlerde kişi başı iftar fiyatı 100 TL’yi buluyor. Bu rakam ile de bir yoksulu 10 hafta doyurmak rahatça mümkündür. Diyanet İşleri’nin açıkladığı fitre miktarları dikkate alınırsa, günlük 9 TL’den kaç yoksulun doyurulacağı da aşikârdır. Lüks iftar sofralarında da yemeklerin tamamı yenilmiyor. Neredeyse hepsinden tadımlık alınıyor ve kalanlar çöpe gidiyor. Bu durum Ramazan ayının ve orucun hikmetine aykırıdır. İftar davetlerinde israfa dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

KÜLTÜREL DEĞİŞİM YAŞANIYOR

Restoranlarda israfın daha çok olduğuna dikkat çeken Mustafa Dinç, “Öncelikle kültürümüzde bir değişim söz konusu. Artık insanlar evlerinde iftar vermekten kaçınıyorlar. Zahmete girmek istemiyorlar. Bir lokanta veya restoran ile anlaşıp misafirlerini burada ağırlıyorlar. Evde yapılan iftarda, restorandaki kadar israfın olması söz konusu değil. Restoranlar fix menü anlayışı ile çalışıyor. Yani siz yeseniz de yemeseniz de önünüze o yemekler geliyor. Bir kişi bu yemeğin 3’te birini yiyerek kalkıyor ve paranın tamamını ödüyor. Kalan yemek de çöpe gidiyor. Restoranların bu uygulamasını haklı görmemiz mümkün değil, tabi onlar ticari olarak düşünüyor ama biz tüketiciler olarak mümkün olduğu kadar evlerimizde iftar yaparak israftan kaçınmalıyız. Evlerde artan yiyecekleri çöpe dökmüyoruz. İftar davetlerini kaldırabileceğimiz misafir ile evlerimizde, daha sıcak ortamlarda ve ucuz maliyetlerde gerçekleştirmek lazım. Bu durum Ramazan ayında yiyecek israfının önüne geçmiş olur” diye konuştu.

FİX MENÜ DAYATMASI

Restoranların iftar menü fiyatlarını da yüksek bulan Dinç açıklamasına şöyle devam etti: “Fiyatlar da uygulama da normal değil. Restoranlar Ramazan ayında gün boyu çalışmadığı için bir akşam yemeğinde bir günün karını elde etmeye çalışıyorlar. Bu durumu haklı görmek mümkün değil. Sonuçta bir hizmet üretiliyor, seyahatte olan, iş için dışarıda olan veya herhangi bir şekilde evine gidemeyen insanların iftarlarını yapacağı uygun fiyatlar olması gerekir. “Bunları yemek zorundasın” diye önüne bir sürü yemek yığılıp, 20-25 TL gibi bir rakam çıkartılması veya restoranın durumuna göre rakamların yükselmesi kabul edilecek bir husus değil. Bu noktada da restoranları uyarmak gerekiyor. Vatandaş restorana gittiğinde istediği yiyeceği yemeli. Kişi çorba içmeyecekse, önüne çorba konulmasının bir mantığı yok. Fix menü uygulamasını tüketici açısından olumlu bulmuyoruz.”

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > İftar Sofralarında Lükse Kaçmayın!
HABER YORUMLARI