Torku Jelifest

İbrahim Tatlıses’in son durumu

  • Giriş Tarihi: 18.03.2015 13:10
  • Güncelleme Tarihi: 13:10
İbrahim Tatlıses’in son durumu

9 Mart’ta ABD’de ameliyat olan İbrahim Tatlıses’in son durumu hakkında yeni bir haber gelmemesi üzerine sevenlerinin endişeli bekleyişi sürüyor. Tatlıses 9. güne girerken hala uyandıralamadı iddiası var. Doktorlar ise bunun sebebi hakkında endişeli.

İbrahim Tatlıses, uğradığı silahlı saldırı sonrası beyninde kalan hasar için ABD’de ameliyat masasına yatmıştı.

Ameliyattan sonra İbrahim Tatlıses’in bir türlü uyanmadığı öne sürülmüştü. Bu iddialar üzerine basın danışmanı Eyüp Kanat Twitter hesabı üzerinden kısa bir açıklama yapmış ve bu iddianın doğru olmadığını söylemişti. İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo ise ameliyatın iyi geçtiğini ve babasının durumunun iyi olduğunu söylemişti.

İBO UYANDI MI?

İbrahim Tatlıses’in sağlık durumuna ilişkin şu ana kadar ayrıntılı bir açıklama yapılmamış olması ‘uyandırılamıyor’ iddialarını güçlendirmeye başladı. Türkiye’deki ünlü beyin cerrahlarından gelen açıklamalar ise İbrahim Tatlıses için duyulan endişeyi daha da artırdı.

İBRAHİM TATLISES 72 SAATTE UYANMALIYDI

Opr. Dr. İsmail Akdemir, İbrahim Tatlıses’in geçirdiği beyin ameliyatı hakkında Beyaz TV’de yayımlanan Söylemezsem Olmaz adlı programında açıklamalarda bulundu. “İbrahim Tatlıses’in durumunda bir sorun olduğu aşikar” diyen Opr. Dr. İsmail Akdemir “Bu tür ameliyatlarda hastayı 48 ila 72 saat arasında uyuturuz. Kendisinin geçirdiği ameliyat çok ağır bir ameliyat değil. Bu ameliyat tıp literatürüne göre orta derecede ciddiyeti olan bir ameliyat. Bizler hastayı basit ameliyatlara hiç uyutmayız. Direkt uyanır ama orta dereceli ameliyatlarda hasta üç ila beş gün içerisinde uyanır” diye konuştu.

İBRAHİM TATLISES’TE BEYİN ÖDEMİ Mİ OLUŞTU?

Ortada 7 günlük bir süreç olduğunu hatırlatan İsmail Akdemir “İbrahim Tatlıses’te bir beyin ödemi oluşması söz konusu. Bu tür ameliyatlardan sonra bu beklenen bir hadise. Beyin ödemi hastanın hasar gören beyin bölgesinde şişme olur bu da kafatası içerisinde beyinin genişleme alanı bulamadığı için hastaya sıkıntı yaratır” dedi.

BEYİN CERRAHI : 3-4 GÜN SÜRER

Beyin cerrahı Gökhan Özçınar, Tatlıses’in ameliyatını şöyle değerlendirdi: “Böyle ciddi bir beyin ameliyatından sonra beynin şişmesine engel olmak için beyin ödemine engel olmak için hasta ameliyat sonrası aynı narkozdaymış gibi uyutulur bu beyin fonksiyonlarının durdurulup beynin çalışarak kendisini yormaması için yapılan bir uygulama. bu uygulama 3-4 gün kadar sürer. 3-4 gün sonra ilacı kestiğimizde normal uykudan uyanır gibi uyanmayız.”

PERŞEMBE GÜNÜ UYANMIŞ OLMALIYDI

Böyle bir operasyon sonrasında ilacın 3-4 gün sonra kesildiğini belirten Özçınar, “Biz 3-4 gün sonra ilacı keseriz, hastanın uyanması 72 saat sürer. Kademeli denmesinin sebebi budur yani ilacı pazartesi kesersek hastanın perşembe sabahı uyanmasını bekleriz. Şu an için panik havası yaratmak doğru değil ameliyat olalı bir hafta oldu. 3-4 gün uyutulduysa, ilaç da cuma günü kesildiyse yine de bugün-yarın İbrahim Bey de beyin fonksiyonların geriye döndüğünü gösterir emarelerin göz açma kolunu oynatma konuşma gibi birtakım hareketlerin geri gelmesini beklemek lazım.” dedi.

İBRAHİM TATLISES BOŞUNA MI AMELİYAT OLDU?

Ünlü beyin cerrahı “İbrahim Bey yurtdışına giderken de bana boşa gidiyor gibi geldi. Ben olayın biraz dışındayım tam tıbbi verileri bilmiyorum İbrahim Bey ilk vurulduğunda da iki büyük kanalın ana haberlerine canlı bağlanıp o günkü durumu tartışmıştık. O güne dönüp bakılırsa İbrahim Bey için ne dediysem, durum o şekilde gelişti.” diye konuştu.

Ünlü cerrah Özçınar’ın İbrahim Tatlıses’in durumu hakkındaki açıklamalarının devamı şöyle;

“Beyinde diyelim ki küçük bir kemik kıymığı daha dibe gitti ve kaldı o artık orda yer etti. Onu çıkarmak artık hastaya daha büyük zarar vermek anlamına gelebilir diye çıkartılmamıştır. Onu oradan çıkartmayı denemek veya onu oradan çıkartınca şalterler açılacak sistem çalışacak demek çok doğru bir beklenti değil. Daha kötüye bir gidiş olabilir. Bakın oradaki küçük bir kemik parçasını bulmak beyin dokusunu ameliyat etmek samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Dolayısıyla ister istemez lime lime etmek bile söz konusu olabilir. Oraya bakalım buraya bakalım bu sefer bu kurcalamamıza bağlı beyin ödemi olabilir. Zaten bu beyin ödemi olmasın diye uyutuluyor hasta. Benim geriye dönük çıkardığım yorumdur bu.”

Bu beyin ödemi çözüldükten sonra da olay ortaya çıkacak ama zaten bir kurşun değdiğinde 3 tane zararı olur. 1. Delici etkisi vardır, 2. Isı etkisi vardır o kurşun dağlayarak geçer, 3. Titreşim etkisi vardır döne döne girdiği için burgu gibi. Bunların üçü de beyin dokusuna çok zarar verir. Beyni hem deliyorsun dağlıyorsun hem de titreşimle deprem yapıyorsun. Buna bağlı beyin dokusundaki iyileşme hastanın ameliyatından sonra ilk 6 ayda gelirse gelir. Düzelmezse de 2 yıla kadar düzeleceğini daha düşük bir ihtimal olsa da bekleriz ama 2 yıldan sonra hastadaki kalıcın kusurlar neyse bunun artık daha da fazla düzelmeyeceğini buna artık rıza gösterilmesi gerektiğini hastayla paylaşmaya başlarız.

İBRAHİM TATLISES’İN KURŞUNU YEDİĞİ BÖLGE…

Burda yapılan geçmişteki ameliyatların bir eksiklik bir başarısızlıklarından değil o kurşun denen namussuzun orda yarattığı uygulamadan dolayı işte. Sesiyle çok alakalı bir bölge değil. Beynin her tarafında bir merkez var konuşma merkezi denge merkezi anlama merkezi yürüme merkezi görme merkezi falan. İbrahim Bey’in kurşunu yediği beyin bölgesinde hareketi sağlayan özellikle kol bölgesi geniş yer tuttuğu için kol daha belirsiz. Bacak döndü. Artık bacak nispeten bir bastonla bile olsa kendi başına yürüyebilir haldedir.

BEYNİNDEKİ O KUSUR DÜZELMEZ

Orada bir kusur yarattı. Ben bu kusurun döneceğini düşünmüyorum inşallah İbrahim Bey’in çektiği bunca zahmete değer ve kendisini ilk formunda bulabilir ama ben 29 yıllık bir beyin cerrahıyım bu tablonun düzeleceğini düşünmüyorum. Sesine bir şey olmayacak. Benim burda üzüldüğüm şey şu: bunların hepsinin en iyisi bizim memleketimizin dört bir köşesinde yapılabilir. Yani Amerika, İngiltere, Avrupa, Japonya diye başka sevdalara yelken açmaya gerek yok bence burada da meslektaşlarımız bu konuda en doğruyu en iyiyi anladığımız dilde kendi ruhunuza hitap edecek şekilde paylaşabilirler. Burada küçük bir eleştirim var.”

AHMET TATLISES SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Miami’de beyin ameliyatı olan babası İbrahim Tatlıses’i yalnız bıraktığı için eleştirilen Ahmet Tatlıses ilk kez konuştu.

Ahmet Tatlıses, babasının yanına neden gidemediğini anlattı: “3 yıldır ağır tedavi görüyorum. Doktorum yolculuk için izin vermedi. Hastalığımın ne olduğunu söylemek istemiyorum. Babamın başına gelen bu olaydan sonra kaldıramadığım şeyler oldu, hastalandım. Urfa’da bir yeğenimiz ölmüştü, cenazesine gittim. Orada fenalaştım, beni ambulansla İstanbul’a getirdiler. Neler çektiğimi ailem dışında kimse bilemez. Yoksa istemez miyim babamın yanında olmak. Bugüne kadar babamı hiç yalnız bırakmadım. Ona çok düşkünüm ama yanında değilim. Ayrıca babam orada kimsesiz değil. Yanında buradan arkadaşları, oradaki dostları var. Ben de burada boş durmuyorum. Şimdi babamın ilk ameliyatını giren İlhan Elmacı hocanın yanındaydım. Babamın filmlerini oradan mail atıyorlar, burada doktorlar bakıyor. Allah’a şükür şu anda bir sorun yok, her şey iyi gidiyor.”> Yeni Meram >Magazin > İbrahim Tatlıses’in son durumu
HABER YORUMLARI