Torku Jelifest

Hüyük’te muhtarlara acil sağlık yardım eğitimi verildi

  • Giriş Tarihi: 12.03.2015 13:41
  • Güncelleme Tarihi: 13:41
Hüyük’te muhtarlara acil sağlık yardım eğitimi verildi

Konya’nın Hüyük ilçesinde, ilçeye bağlı merkez ve taşra mahallelerinin muhtarlarına acil yardım konularında eğitim semineri verildi.

Hüyük Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Fatih Selvi, İdari ve Mali İşler Müdürü Mustafa Kemal Ateş, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdüresi Şerife Sarıkaya tarafından kamu kurumlarının sosyal sorumluluğu bilinci gereği hazırlanan proje kapsamında verilen acil yardım eğitimine, ilçe merkezinin yanı sıra ilçeye bağlı taşra mahallelerinin muhtarları katıldı.
Hastane Başhekimi ve Acil Tıp Uzmanı Uz. Dr. Fatih Selvi, Hüyük Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen 23 mahalle muhtarına ilk yardım ve acil durumlarda nasıl müdahale edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verdi. Eğitimde, muhtarlara kalp krizi, boğulma, küçük çapta yaralanmalar ve tıbbi müdahale gerektirecek durumlarda sağlık ekipleri olay yerine ulaşıncaya kadar yapılması gerekenler ve sağlık kuruluşuna ulaşım ve iletişim yöntemleri konusunda bilgiler aktarıldı. Eğitimde, muhtarlardan mahallelerinde yaşayan yatalak hasta, kronik hastalığı olan ve çeşitli sebeplerden dolayı sağlık kuruluşlarına ulaşamayan hastalar konusunda da değerlendirme ve istişarede bulunuldu. Eğitimin sonunda mahalle muhtarlarına katılımcı sertifikaları verildi.
Mahalle muhtarları adına konuşan ve yürütülen uygulamayı çok faydalı bulduğunu belirten İmrenler Mahallesi Muhtarı Fadime Açıkbaş, “Toplumu bilinçlendirmek ve öngörülmeyen kaza ve olayların ardından bir insanımıza bile katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Başhekim bey nezdinde tüm hastane personelimize verdikleri sağlık hizmeti ve ilk yardım eğitiminden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.> Yeni Meram >Konya > Hüyük’te muhtarlara acil sağlık yardım eğitimi verildi
HABER YORUMLARI