YAZARLAR

Sürekli yineler durum spor etkinliklerinde hep gerilerde yarışırız ancak “gündem değiştirmede dünya şampiyonuz!” diye!

Başbakan Sayın Erdoğan’ın bir karşı çıkışıyla gündem yine değişti. Bu kez tartışma iki önemli noktada gelişiyor;

Bir; Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı tarihiyle çelişen çok yönlü ayrıntıları içeriyor.

İki; Muhteşem Süleyman belgesel değil, dizidir. Dizi de tarihi gerçeklerle birebire bir uygunluğu aranmaz.

Kuşkusuz Muhteşem Yüzyıl belgesel değil, dizidir. Belgesel ile TV dizisi arasında önemli farklılar vardır, ancak ne var ki bu dizidir, diye gelenek ve göreneklerimize aykırı sahneleri de eleştirme hakkımız vardır. Bu öngörümden sonra, olaya değişik açıdan, yaklaşmak, Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı Tarihi’nin önemli kişilerinde Hürrem Sultan’ın Konya bağlantısını dile getirmek istiyorum.

Hürrem Sultan, Lehistan Krallığı’nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn’da doğdu. 20 yaşındayken Tatar Akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn’den kaçırıldı, Kırım Hanı’nın himayesine girdi,

Hürrem, Ukrayna’da büyük saygı görüyor, adına anıtlar dikilmiş. Eski Cumhurbaşkanı Yuşçenko “Kanuni’nin hayatını değiştirdi, ona tek bir kadını sevmeyi öğretti” diyor.
Gerçek adı Alexandra Anastasia Lisowska. Osmanlı Sarayı’da Kanuni Sultan Süleyman tarafından Türkçe’de neşeli, soylu kişi anlamına gelen Hürrem adı verildi.

Hürrem Sultan Osmanlı’da ilk nikâh kıydırtan sultandır. Sarayda cariye maaşı aldığı ve bu paraya ihtiyacı olmadığı için parasını Mekke’ye bağışlamak istediğini söyler. Ancak kölelerin dini yerlere bağış yapması günah kabul edildiği için Kanuni’den onu azat etmesini ister. Kanuni Sultan Süleyman’da bağış için Hürrem Sultan’ı azat eder. Hürrem artık cariye değildir. Kanuni Hürrem Sultan’ı nikahına almak zoruna kaldı. Hürrem Sultan, bir kız, dört erkek çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek bir ittifak oluşturdu. Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran Savaşı’nı destekledi. Rus ve Lehlerle barış içinde yaşandı,18 Nisan 1558’de eşinden

8 yıl önce 52 yaşındayken öldü.

Konya Sancak Beyliği’ne 1544’de oğlu Şehzade Selim atandı. Oğul ile birlikte sancakta yaşaması geleneğe ters düştüğü sayılsa da sıkça Konya’ya gelip gitti.

Tarih Kitapları, Konya’daki kimi tarihi eserlerin o süreçte Hürrem Sultan’ın istemiyle yapıldığını yazıyor.

Kanuni, Osmanlı’nın şair Sultanları’ndandır, şiirlerinde, Muhibbi mahlasını kullanmıştır.

Güncelliğini de dikkate alarak Hürrem Sultan’a yazdığı şiirlerden nefis bir örnek:

“Celis-i halvetim, varım, habibim mah-ı tabanım
Enisim, mahremim, varım, güzeller şahı sultanım”

Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.
Hayatım hasılım, ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim
Baharım, behçetim, rüzum, nigarım verd-i handanım.”

Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım.
Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

BİR DAMLA:

Sure-i Velleyl okurdum dün nemaz-ı şamda

Zülfün andım dilberin, nitdim, ne kıldım bilmedim“

> Yeni Meram >Yazarlar > HÜRREM SULTAN VE KONYA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.