YAZARLAR

■ Zalimin zulmü karanlık kuyudur.

***

Fransa ’nın sembolü horozdur; zira horoz

iki ayağı pisliğin içinde olduğu halde yeryüzünde ötebilen tek hayvandır.
Fransız Milli Meclisi’nde görüşülen sözde soykırım tasarısı az katılımlı milletvekillerinin oylarıyla yasalaştı. Sözde Ermeni soykırım ını inkâr edenlere 45 bin Euro para ve 1 yıl hapis cezası verilirken, “Ermenilere soykırım uygulanmamıştır” diyenler de ceza görecek.

Horoz Fransa, hep bunu yapıyor; geçmişte fırsat buldukça Osmanlı topraklarına da saldırdı durdu. Şimdi de aynı yaklaşımla bize soykırımcı yakıştırması yapıyor. Aslında Fransa’nın sicili kirlidir, tarihleri katliamlarla doludur. Örneğin 1763’te İngilizler tarafından Kuzey Amerika ve Asya’dan kovulan Fransa; 19. asırda, Afrika’ya kara bulut gibi çökmüş, Kıtanın yarısını ele geçirmiş, haksız işgalleri 1940’lara kadar sür-git devam etmiştir. Bu Fransa ki, Güney ve Kuzey Afrika’ya kadar girmiş, General Bonaparte, Osmanlı eyaleti Mısır’a çıkarma yapmış; Filistin’de Akkâ’ya kadar ilerlemiş, ancak sert kayaya çarptığından tutunamamış ve geri dönüş yapmak zorunda kalmıştı. Mısır, 1914’e kadar Osmanlı’da kaldı. Gözü doymayan soykırımcı Fransa 1830’da Osmanlı eyaleti Cezayir’e çıkarma yapmış, uzun savaş sürecinden sonra Cezayir,

Fransa’nın Akdeniz’in karşı tarafında uzantısı hâline gelmişti. Bununla yetinmeyen Fransa, 1881’de Osmanlı eyaleti Tunus’u da almış, bir kısmını İspanya’ya bırakmış, Fas sultanlığında

egemenliğini sürdürmüştü.

Afrika Kıtası’nda 1910’lı yıllarda bağımsız iki devlet kalmıştı; Habeşistan ve Liberya. Günümüz Afrika’sında 46 bağımsız devlet bulunuyor, bunun yüzde 50’sini de Fransa’dan ayrılanlar oluşturuyor.

Dahası bu Fransa ki Osmanlı’dan aldığı, Suriye ve Lübnan’da onlarca kişiyi öldürmüş ve Vietnam’da da katliamlar gerçekleştirmişti.

***

Geçmiş Fransa’nın yaptığı soykırım ve katliamlarla doludur. Bunlardan en önemlisi Cezayir’de gerçekleştirilmiştir. Nitekim 1830’da işgal ettikleri Cezayir’de her türlü insanlık suçu işlemiş, 1962’de bağımsızlığını kazanana dek acımasız soykırım ve katliamlar sahneye koymuşlardır. Bağımsızlık ve onur savaşı veren yüz binlerce Cezayirli’yi katleden Fransızlar’ın aynı zaman da 2.5 milyon kişiyi tehcire tabi tuttukları tarihçiler tarafından somut kanıtlarıyla ortaya çıkarılmıştır. Ülkede 100 yılı aşkın süre her türlü insanlık suçunu işleyen Fransızlar’ın bağımsızlık savaşında

8 bin köyü de yok ettiği de doğrulanmaktadır.

Ünlü Fransız yazarı Claude Ribbe’nin ‘’Napoleon’un Katliamı’’ adlı yapıtında, Napolyon’un bir milyondan fazla insanı ırkları nedeniyle katlettiğini açık ve seçik gözler önüne sermişti. Nazilerden önce gaz odalarını Napolyon’un kullandığına vurgu yapan Ribbe, Napolyon’un Afrikalılar’a uyguladığı zulmü tüyler ürpertici örneklerle dile getirmiştir. Napolyon’un deri çizmeleriyle insanlığı ezip öldürdüğünü belirten Ribbe sömürgelerdeki siyahi halkı köpeklere parçalattığını da bütün gerçekliliğiyle kitabında ortaya koymuştur.

Dahası, 2. Dünya Savaşı’nda milyonlarca Yahudi’yi gaz odalarına göndermek için Naziler’e teslim eden Fransa’nın soykırım

İşbirlikçisi olduğu da ortaya çıkmıştı. Nazi kamplarında katledilen Yahudiler’in kimi Avrupa ülkesinden getirildiği, Fransa’nın bu soykırıma aracılık ettiği sicil bozukluğunun bir başka yönü olarak tarihin sayfalarında birer somut kanıtı olarak ortada durmaktadır.

Horoz Fransa, böyle bir Fransa! Dinime tan eyleyen bari Müslüman olsa diyen şair örneği.

Zulüm görmeye alışmış toplumlarda zalim azalmaz.

BİR DAMLA:

ZÜLUM, HİLE SÖZÜNDE DURMAMA

Bir Hadis’te buyrulur ki;

Üç şeyin zararı, yapana geri döner:
Zulüm.

Hile.

Sözünde durmama.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az. R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > HOROZA BAK HOROZA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.