YAZARLAR

■ Gelimli gidimli dünya âhir son ucu ölümlü dünya.

■Bu dünyaya gelen kişi, ahir yine gitse gerek

Misafirdir, vatanına bir gün sefer etse gerek.

***

Bir süre önce yaşama veda eden Başbakan Erdoğan’ın annesi “simge anne “oldu; annesine karşı gösterdiği sevgi ve saygı nedeniyle Sayın Başbakan “hayırlı bir evlat” olduğunu gösterdi. Merhumenin niteliklerini ve güzelliklerini ölümünden sonra yapılan konuşma ve yazılardan öğreniyoruz. Her türlü olumsuz koşullara karşın Tenzile Anne’nin Türkiye gibi büyük ulusa Başbakan yetiştirmesi onun en büyük artılarından birdir. Umarız ki, ebedi yolculuğuna gözü arkada kalmadan mutlular içinde gitmiştir. Tayyip bey her İstanbul’a gidişte mezarını ziyaret ederek sevgi ve saygısını sıcak ve ayakta tutmaktadır. Bizim gelenek ve göreneklerimizde anne sevgisi tükenmez, ebediyete dek de sürer gider.

Herkesin annesi kendilerince “Tenzile Anne”dir ve her insan evladının bakış açısı da böyledir. Benim annem de, senin annen de ve onların anneleri de hep “Tenzile Anne”dir.

Yaşama veda eden bütün Tenzile annelere rahmet, yaşayanlara da sağlıklar dileğiyle…

Yeniden başa dönersek;

Her türlü olumsuz koşullara karşın, Tenzile annenin, Türkiye gibi büyük ulusa Başbakan yetiştirmesi onun en büyük artılarından birdir.

Umarız ki, ebedi yolculuğuna gözü arkada kalmadan mutlular içinde gitmiştir.

Herkesin annesi kendilerince “Tenzile anne”dir ve her insan evladının bakış açısı da böyledir. Benim annem de, senin annen de ve onların anneleri de “Tenzile anne”dir.

Tenzile annenin ölümü, anne sevgisini bir kez daha gündeme getirdi. Bu sevgi ve saygı, dünya durdukça sürecek, güncelliğini güneşin doğuşunda tazeleyecektir.

Üstüne üstlük, ölümün dünü olmaz, ölüm sürekli bugündür. Acısı azalmaz, çoğalır, yıllar bu acının üstünü örtemez.

***

“ Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar derler. Bu söz ‘ana yüreği’nin ne kadar duyarlı ve ne kadar yufka olduğunu anlatmak içindir. ‘Anne sevgisi’, ‘anne şefkati’ gibi kavramlarda, hep o ince ve narin yüreği tanımlar. Yoksa sadece analar ağlamaz. Evlat da ağlar, bacı da ağlar; eş de ağlar, kardeş de ağlar. Hepsi de içtenlikle ağlar. Ancak annenin ağlaması başkadır zira ana yüreği başkadır. Ana bazen sevinçten de ağlar. Ancak daha çok özlemden, endişeden, kaygıdan ve kederden ağlar. Annenin ağlaması acı verir ve çok yakıcıdır.

Anneler için, evlatları hep “çocuk”tur, isterse altmışını geçmiş olsun. Annenin yeri başkadır.

Evlat için, annenin yerini tutacak kimse yoktur. İster seksen, ister yüz yaşında olsun, annenin ölümü yürek dağlayıcı ve sarsıcıdır

“Bu dünyaya gelen kişi, ahir yine gitse gerek

Misafirdir, vatanına bir gün sefer etse gerek”

Dede Korkut, öykülerinin sonunda Korkut Ata eline kopuzunu alır ve der ki:

“Gelimli gidimli dünya âhir son ucu ölümlü dünya.”
Kısa süre önce yaşamını yitiren Steve Jobs’in eski konuşması bir kez daha anımsandı;

Ölüm, hayatın en iyi icadıdır.”

Cemal Süreye demiş;

“Her ölüm erken ölümdür.

Yunus Emre demiş;

“Ölürse ten ölür canlar ölesi değil”

Bir de Bâki’yi anımsayalım;

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sedâ imiş.’

BİR DAMLA:

■ Annenin duası, en çabuk kabul olan duâlardandır. Zira o, babadan daha şefkatlidir. Merhametlinin duası boşa gitmez.

■ Cennet anaların ayakları altındadır…

■ Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.

■ Annemin elleri hep sabun gibi kokardı, ama sabunlar hiç annem gibi kokmazdı.

> Yeni Meram >Yazarlar > HERKESİN BİR TENZİLE ANNESİ VAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.