kapat
Ruşeym Torku

Her Sağlıkçı İleri Yaşam Desteği Eğitimi Almalı

  • Giriş Tarihi: 12.07.2013 18:07
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Her Sağlıkçı İleri Yaşam Desteği Eğitimi Almalı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı ev sahipliğinde Resüsitasyon Derneği ile Avrupa Resüsitasyon Konseyi işbirliğiyle “İleri Yaşam Desteği Uygulayıcı Kursu” düzenlendi.

Dekanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kursa Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı ve Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Fındık, Hastane Başhekimi Doç.Dr.Yaşar Şen, öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri katıldı.

Kursun açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, bu tür bilimsel toplantılara ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirterek, “Fakültemiz çok kısa sürede büyük ivme kazandı. Pek çok bilimsel toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Bu toplantı da onlardan birisidir. Bundan sonraki süreçte ileri yaşam desteği kursunu bütün öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerimize bir şekilde vermemiz gerekiyor. İleri yaşam desteğine her zaman ihtiyacımız olabilir. Sağlık çalışanı herkesin bu konuda bir eğitim alması çok faydalı olacaktır. Bugün düzenlenen kursunda bu anlamda büyük bir katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

TEORİK BİLGİLER SENARYO

UYGULAMALARIYLA GÖSTERİLDİ

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kurs Direktörü Doç.Dr. Şule Akın, kursun, son resüsitasyon rehberi doğrultusunda, Türkçe’ye çevrilmiş olan eğitim materyalleriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Doç.Dr. Akın, “Katılımcılarımıza, kursa hazırlıklı gelebilmeleri için, Resüsitasyon Derneği tarafından dilimize çevrilmiş olan, ‘ERC İleri yaşam Desteği Uygulayıcısı Kursu Kitabı’nı kurs öncesinde gönderdik. Kurs içeriğinde yer alan teorik dersler, atölye çalışmaları, manken eşliğinde kardiyak arrest senaryo uygulamaları ülkemizin farklı illerinden gelen 12 ERC eğitimcisi tarafından verildi.Böylece teorik bilgisi verilmiş konuların çok sayıda senaryo çalışması ile pekiştirilmesi sağlandı” diye konuştu.

“KURS, HAYAT KURTARMA

AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ”

Avrupa’da yüksek kaliteli resüsitasyon pratiği ve eğitimini sağlamak için faaliyet gösteren ERC ile işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Doç.Dr. Akın, “ERC işbirliği konseyi” olarak tanınan Resüsitasyon Derneği’nin hazırladığı İleri Yaşam Desteği ve diğer kursların desteklenerek tüm illerde düzenlenebilmesi kalp ve solunum durması durumlarına doğru yaklaşım ile hayat kurtarma açısından son derece önemlidir. Bu noktada kursun Konya’da gerçekleşmesine yardımcı olan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Jale Bengü Çelik ile öğretim üyesi Doç.Dr. İnci Kara’ya teşekkür ederiz.” dedi.

İlser ORMANCI


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Her Sağlıkçı İleri Yaşam Desteği Eğitimi Almalı
HABER YORUMLARI