Torku Jelifest

Hedef 50 yataklı yatılı Alzheimer Merkezi

  • Giriş Tarihi: 31.08.2019 11:44
  • Güncelleme Tarihi: 11:44
Hedef 50 yataklı yatılı Alzheimer Merkezi

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, Karatay Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçirilen Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi hakkında Yeni Meram’a açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Güney, hedeflerinin 50 yataklı yatılı bir merkez açmak olduğunu söyledi

Mutlu Akü

Karatay Belediyesi destekleriyle 2016 yılında Konya’ya kazandırılan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, birçok hastaya ve hasta yakınına destek olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da övgüyle bahsedilen Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, bünyesinde bulunan üç ev ve güler yüzlü personeliyle hastalara ve hasta yakınlarına umut ışığı oluyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, merkez hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Güney, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin 2016 yılında Karatay Belediyesi’nin desteği, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçtiğini belirterek, “O günden bu güne hasta sayımızı artırarak Konya’mıza ve hastalarımıza hizmet vermekteyiz” dedi.

ÜNİVERSİTE DESTEKLİ İLK MERKEZ

Türkiye’de ilk defa üniversite destekli yapılan merkez olduğunun altını çizen Prof. Dr. Güney, “Necmettin Erbakan Üniversitesi Yaşlı ve Engelliler Eğitim-Bakım-Uygulama ve Araştırma Merkezi olduğu için, merkezimizde Sosyal Hizmetler, Hemşirelik, Fizyoterapi, Rehabilitasyon ve Psikoloji bölümünden gelen öğrencilerimiz burada hem eğitimin içinde bulunuyorlar hem de hastalar gençlerle birlikte olduğu için mutlu oluyorlar. Öğrenciler alzheimer hastalığını burada bizzat görerek pratik yapmış oluyorlar.” şeklinde konuştu.

HASTA YAKINLARI İÇİN TERAPİ VERİYOR

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde hastalar için uygulanan terapiler hakkında bilgi veren Güney, “Merkezimizde üniversitemizin müzik bölümünden görevlendirilmiş hocalarımız haftada bir gün gelip canlı müzik yapıyorlar. Canlı müzik eşliğinde hastalarımız oyun oynuyorlar, hareket ediyorlar.” dedi. Ayrıca üniversite tarafından görevlendirilen psikologlarla birlikte haftanın bir günü hasta yakınlarına da destek programları yapıldığını söyleyen Güney, “Hasta yakınlarına alzheimer hastalarına nasıl davranırsınız, sıkıntılı olduğunuz dönemlerde nasıl bir yaklaşım da bulunursunuz diye eğitimler veriliyor. Hasta yakınları hepimize dua ediyor sürekli, çünkü hasta yakınlarında tükenmişlik sendromu görülüyor. Ülkemizde ve tüm dünyada hastalara bakan kişilerin büyük bir çoğunluğu daha önce hiç hasta bakmamış bu hastalık hakkında hiçbir bilgisi yok. Ve genellikle hep bir kişi üzerine yükleniliyor. Bu da genellikle evin kızı ya da hastanın eşi oluyor. Daha önce böyle bir duruma şahit olmamış kişi alzheimer hastalığı gibi bir hastalıkla baş başa kaldığı zaman ciddi anlamda depresyonla karşı karşıya kalıyor. Daha önce böyle biz merkez olmadığı için Konya’da hasta yakınları çok güç durumlar yaşayabiliyordu.” dedi.

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TARAFINDAN BAŞARIYLA BAHSEDİLİYOR”
Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin Türkiye’nin gurur kaynağı olduğunu belirten, Güney “Türkiye’de bu şekilde çalışan tek merkezdir. Multi disipliner bir işleyiş geçekleştiren tek yer Türkiye’de Konya’daki bu merkezdir. Tüm merkezlere örnek durumunda şuanda. Dünya sağlık örgütü merkezi tarafından böyle bir merkezin neredeyse dünyada tek örnek olduğu da belirtildi.” ifadelerini kullandı.

“50 YATAKLI YATILI BAKIM MERKEZİ AÇMAK İSTİYORUZ”
Böyle merkezlerin sayısının Konya’da ve Türkiye’de arttırılması gerektiğini belirten Güney, ayrıca alzheimer derneklerinin de çoğaltılması gerektiğini belirtti. Güney, hedeflerinin 50 yataklı yatılı bir bakım merkezi açmak olduğunun altını çizerek, “Şu anda Türkiye’de sadece 13 ilde var. İş birliğinde olan tek üniversite Necmettin Erbakan Üniversitesi. Alzheimer özel bir hastalık olduğundan daha iyi bir hizmet kalitesi sağlanması için üniversitelerin daha çok iş birliği yapması gerekiyor . Belediyeler de Karatay Belediyesi’ni örnek alarak tüm Türkiye’de STK’lar ile iş birliği yaparsa bu durumda halk da işin içinde oluyor. Amacımız 50 yataklı ve yatılı bir bakım merkezi açmaktır. Bu konuda hayırseverler ve yetkili kurumların desteklerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

SELÇUKLU BELEDİYESİ DE ARAÇ TAHSİS EDECEK 

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Kurucu Müdiresi Semra Baral, hastaların günlük bakımları hakkında bilgiler verdi. Baral, hastaların Karatay Belediyesi’nin tahsis ettiği servisle merkeze getirildiğini belirterek, bazı hastaları ise ailelerinin bıraktığını kaydetti.

 

 


Selçuklu Belediyesi’nin de bir servis tahsis edeceğini ifade eden Baral, “Selçuklu’da 20’ye yakın hastamız var. Selçuklu Belediyesi hastalarımızın yükünü alırsa Karatay Belediyesi’nin tahsis ettiği servis daha çok işlevsel olacak. Daha uzaklardan hasta alma imkanımız olacak” dedi. Üç evlerinin olduğunu ve her gün en fazla 15 hasta alabildiklerini ifade eden Baral, şuanda iki evin çalıştığını üçüncü evin ise Selçuklu Belediyesi’nin servisi tahsis edildikten sonra faaliyete geçeceğini söyledi.

HEMŞİRELER NEZARETİNDE SPOR YAPTIRILIYOR 


Baral, hastalar geldiğinde önce hafif bir kahvaltı yaptırdıklarını ve ardından 12 dakika süren spor faaliyetlerine geçtiklerini belirterek, “Hemşirelerimiz nezaretinde oturdukları yerlerde kaslarını çalıştıracak kolay hareketler yaptırıyoruz. Jimnastikten sonra hastalarımızı yemek odalarına alıyoruz. Sade kahve ve bitter çikolata ikram ediyoruz. Sade kahveyi ve bitter çikolatayı doktorlar tavsiye ediyor. Sonrasında öğlen 12’ye kadar hastalarımızın zihinsel rehabilitasyonları başlıyor. Hemşirelerimiz eşliğinde atasözleri, cümle tamamlama oyunları, ailelerden fotoğraflar alıyoruz, hastalarımıza sorarak onları tanıtmalarını istiyoruz. İlkokulda gördüğümüz hayat bilgisi dersi gibi mevsimleri, günleri ayları sorarak beyin jimnastiği yaptırıyoruz. Öğlen 12’den sonra Karatay Belediyemizden gelen yemekleri ikram ediyoruz hastalarımıza.” dedi.

UĞRAŞ TERAPİSİ YAPTIRILIYOR 


Karatay Halk Eğitim Müdürlüğü’nden gelen öğretmenler tarafından uğraş terapisi altında hastalara elişi yaptırıldığını, böylece zihinsel aktivite de yaptıklarını kaydeden Baral, “Uğraş terapisi adı altında hastalarımız atık maddelerden ürünler yapıyorlar. Legolar, maketler yapıyorlar, örgüler örüyorlar. Kolay elişi çalışmalarında bulunuyorlar. Bu yaptıkları becerileri biriktiriyoruz, geçen sene Kule Site’de, bu sene de Kent Plaza AVM de sergi açtık. Bu Türkiye’de AVM’de alzheimer hastalarının açtığı tek sergi olma özelliğini taşıyor. Genel merkezimizin bile böyle bir uygulaması olmadı. Bunu geleneksel hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

ŞARKILAR EŞLİĞİNDE EGZERSİZ YAPILIYOR
Müzik terapisinin de hasta bakımında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Baral, “Hareketli şarkılar eşliğinde hastalarımızı hareket ettirmeye çalışıyoruz. Alkışlatıyoruz, ayaklarını ve kollarını hareket ettirerek kas sistemlerini çalıştırmaya, yürümeyi unutturmamaya çalışıyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden her hafta bir grup öğretim görevlisi gelerek hastalarımıza canlı müzik dinletisi yapıyorlar. Ara ara Jandarma Komutanlığımız ekibini gönderiyor. Canlı müzikten sonra bir gün içerisindeki etkinliklerimiz bitiyor.” dedi.

“MERKEZİMİZDEN HABERDAR OLMAYAN HASTA YAKINLARI VAR”
Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin Konya’da hala yeterince bilinmediğini söyleyen Baral, sözlerini şöyle tamamladı; “İki kere AVM’de sergi açmamıza, bilbordlarda ilanlar yapmamıza rağmen hala bizim varlığımızı duymayan pek çok hasta yakını var. Sosyal medya sayfalarımız var. Ama hala bizi duymayan Konyalılar var. Onlara burayı duyurmak istiyoruz. Hastalarımız ve hasta yakınlarımız burayı bilsinler ve faydalansınlar. Biz burada uyguladığımız terapilerle hastalığın ilerlemesini durdurmaya çalışıyoruz ama asıl önemli hizmetimiz aileleredir.” Adnan YILDIRIM> Yeni Meram >Konya > Hedef 50 yataklı yatılı Alzheimer Merkezi
HABER YORUMLARI